Kezdőoldal » Közlekedés » Közlekedésbiztonság » Kamionra is vonatkozik az a...

Kamionra is vonatkozik az a kanyarodási szabály, hogy jobbra kanyarodáskor a kétsávos út jobboldali sávjába kell besorolnia, ugye?

Figyelt kérdés

Autómmal Csepel belvárosban találkoztam össze egy nyerges vontatóval, mindketten a Kossuth L. utcából fordultunk a Szent István útra(ami a hév átjáró irányába két sávos), ő jobbra kis ívben én meg balra nagy ívben. A folyamatos egyenesen haladó forgalom miatt ott várakoztam a kereszteződés közepéig haladva, amíg végre jött ez a jobbra forduló nyerges, így megkezdtem a kanyarodást, feltételezve hogy a szélső sávba kanyarodik, de persze számítottam arra hogy át fog lógni A KABIN a felezővonalon ezért csak óvatosan indultam meg (hogy majd besorolok mellé miután elhaladt az eleje), viszont ez a lengyel kamionos nagy sebességgel egyből a belső sávba kanyarodott nem kis meglepetésemre.

Ilyenkor mi a szitu? Nyilván figyelek én is, meg segítem a közlekedési partnert, de ez elég szemétségnek tűnt a részéről!


2012. szept. 28. 19:45
 1/7 anonim ***** válasza:
A külsőbe kellett volna sorolnia, viszont kénytelen volt a másik sávot is használni, különben nem tudott volna befordulni. Akkor meg már tökmindegy, hogy ott marad-e vagy sem. Főleg, ha utána balra ment.
2012. szept. 28. 20:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 A kérdező kommentje:
Akkor ha nem óvatoskodom, hanem elindulok rendesen, akkor nekem jön vagy mi? Olyan indokkal hogy különben nem tudott volna befordulni? Láttam már kamiont kanyarodni, de ott még a kanyar megkezdése előtt átsorolnak a mellettük lévő sávba(ami jelen esetben üres is volt) és onnan kezdik meg a kanyarodást, hogy jó helyere érkezzenek.
2012. szept. 28. 20:07
 3/7 anonim ***** válasza:
Ilyenkor gondolj arra, ha te is egy akkor autóval közlekednél egy ismeretlen nagyvárosban - jelen esetben mondjuk te járnál Varsóban - és ismeretlen lenne minden, te mit tennél. Főleg ha esetleg még az idő is szorítana.
2012. szept. 28. 20:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
Inkább járj busszal! Jobb lesz úgy mindenkinek
2012. szept. 28. 20:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:

Négyeskének köszönjük a részvételt.


Elméletileg hosszú és széles járművekkel is törekedni kell a sávból sávba kanyarodásra és ha ez nem lehetséges, a sávváltás szabályai alapján kell eljárni - azaz elsőbbséget kell adni a másik sávban haladóknak. Eddig az elmélet.


A gyakorlatban viszont egy idegen környezetben közlekedő partnerről van szó, akinek ráadásul a járműve és a manőver jellege miatt eléggé sokfelé kell egyszerre figyelnie. Jelen esetben is könnyen lehet, hogy épp a jobb tükrét figyelte, nehogy a pót végével áthelyezzen egy tereptárgyat, autót vagy gyalogost.


Ugyanakkor az is lehet, hogy igazi lengyel kamionosként tényleg izomból vezetett és tudva, hogy túl nagy baja nem lehet egy súrlódásos ütközésből, így oldotta meg a kanyarodást és a sávváltást egyszerre. Igazából nem tudhatjuk.


Amit viszont tudhatunk: a nagy járművek manővereit érdemes lehetőleg tisztes távolságból figyelni. A posztoló épp ezért helyesen tette, hogy - bár a bizalmi elv ezt diktálta volna - mégsem kanyarodott be a belső sávba addg, amíg a kamionos nem fejezte be a bekanyarodást. Én is igyekszem így vezetni, pl. (csuklós) busz vagy kamion mellett nem kanyarodok párhuzamosan (mögötte maradok inkább, hiába volna elvileg egy egész sávom és nyernék vagy 5 másodpercet, ha mellé kerülnék).

2012. szept. 28. 22:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:

"Kamionra is vonatkozik az a kanyarodási szabály, hogy jobbra kanyarodáskor a kétsávos út jobboldali sávjába kell besorolnia, ugye?"


Igen, ahogy előttem is leírták, vonatkozik. Viszont kamionnal sávból sávba általában elég necces befordulni. Azon a sarkon pont nem lehet, ahhoz, hogy a pótkocsi elférjen, igénybe kell vennie a Szent István út belső sávját is.

Ilyenkor fokozott óvatossággal szoktunk kanyarodni, mert elég sok személyautós azt hiszi, hogy mi is csak 4 méter hosszúak vagyunk...

Lehet kicsit b*zin oldotta meg a helyzetet, de te figyeltél, számítottál rá ezért nem lett baj. Szerintem felesleges ragozni. :)

2012. szept. 29. 00:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:
Megoldás? Mivel ő jobbra kanyarodott, te balra, neki elsőbbsége van tele zöldnél is. Megvárod, elmegy amerre akar és kész.
2012. nov. 23. 11:09
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!