Kezdőoldal » Közlekedés » Közlekedésbiztonság » Ha egy autónak 40 km/h-nál 16...

Ha egy autónak 40 km/h-nál 16 m a fékútja, akkor 80 km/h-nál mennyi a fékút?

Figyelt kérdés

Száraz úttesten, 0,6 s reakcióidővel.

A: 32 m

B: 64 m

C: 86 m


Én A-t választottam, de a B volt a jó. Miért?


2014. júl. 24. 19:33
 1/5 anonim ***** válasza:
100%
Mert a fékezés lényegében negatív gyorsulás, így a sebesség arányának négyzetével nő a fékezés alatt megtett táv. Fizika, 7. osztály.
2014. júl. 24. 19:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
75%

Egy átlag autónak jó gumikkal, száraz úton ABS-szel 100km/h-ról a fékút 33-36 méter. Ha erre rádobod a reakcióidőt akkor is 55 méter körüli lesz a féktáv.


Ezzel csak arra akartam utalni, hogy a példa nem túl életszerű.

2014. júl. 24. 19:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:
100%

#2:

Ezek a KRESZ gyakorlóprogram kérdései, ahol még zsigulikkal magyarázzák az elsőbbségadást. Akkor még ilyenek voltak a fékutak.

De a kérdés tökéletesen rávilágít hogy nagyobb sebességnél mennyivel hosszabb a fékút, így mutatva hogy ha gyorsabban megy az ember akkor mennyivel nehezebb lesz megállnia egy esetleges veszélyhelyzet esetén.

Persze ma már lehet ABS-es, radaros fékrásegítős csodafékrendszerrel felszerelt autókat, de erre nem mindenkinek futtja.

2014. júl. 24. 19:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:

Sima ABSszel és normális gumikkal lehet hozni az általam írt értéket. Azért az ABS-es autót már tudsz venni 300 000-ért is..


Sejtettem, hogy a kérdés régi, természetesen az itt leírt válasz és az indoklás helyes. :)

2014. júl. 24. 19:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:
A fékezés során a mozgási energiát alakítjuk a féktárcsákon hővé. A mozgási energia tömeg X sebesség négyzete, osztva az egész kettővel. Tehát a mozgási energia a sebesség négyzetével növekszik. Ezt kell felemészteni, ha meg akarok állni. Ha 20 - szal nekimegyek a falnak nagyot csattan a kocsi, de ha 40 - nel, nem kétszer akkorát szól, hanem négyszer akkorát. Ha 80 - nal, akkor a tizenhatszorosát. Ha le kell fékezni az üzemi fékkel ez ugyanilyen arányban működik.
2014. júl. 24. 20:59
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!