Kezdőoldal » Közlekedés » Közlekedésbiztonság » Autópályán távolsági fényszóró...

Autópályán távolsági fényszóró használata?

Figyelt kérdés
Fél éve kezdtem autózni Magyarország, Ausztria és Németország autópályáin. Éjszaka olyan, mint ha elég sokan távolsági fényszóróval közlekednének. Vagy csak a mai modernebb fényszóróknak erősebb a tompított fényük?

2015. nov. 21. 18:04
 1/8 anonim ***** válasza:
79%

Manapság már elég sokféle fényszóró létezik, régen túlléptünk a halogénen. A xenonok óriási fényerőt tudnak, ezeket a jellegzetes kékesfehér színükről lehet felismerni. Viszont az ilyen lámpák is aszimmetrikus kévében vetítenek, nem a szemedbe világítanak, csak jó erősek. A LED-fényszórók is hidegfehérek, de nem annyira kékek, mint a xenonok. Ezeknél már vannak érdekes trükkök: a mátrix LED-ek távolságinak tűnnek, magasra hord a fénykéve, de nem világít a szemedbe.

Van viszont valami, ami közös az ilyen lámpákban: ha rosszul vannak beállítva, vakítanak. Ez pedig eléggé gyakori: rengeteg össze-vissza világító, botrányos fényszórót látok nap mint nap, nem csak autópályán. Néha elgondolkodom, hogy ugyan mit lát ezzel a fénykévével a paraszt, de felesleges. Rengeteg a vakegér, aki észre sem veszi, ha nem lát.

Ha tehát valami a szemedbe világít és zavar, az vagy távolsági fény, vagy rosszul beállított tompított. Sokan ugyanis rászoktak a folyamatos reflektorra: a tompított nem világít rendesen (mert mondjuk fekete az izzó üvege, poros vagy matt a tükör és amúgy sincs beállítva), ezért veretik éjjel-nappal a távolságit, mert úgy legalább valamit látnak. Vagy mondjuk romlik a szemük, de már csak nem fognak szégyenszemre szemüvegben vezetni, távfénnyel és ködlámpával még legalább nagyjából látják, mi van előttük (ezt néha a szabványosnál nagyobb teljesítményű izzókkal súlyosbítják a lámpatestek és az elektromos rendszer nagy örömére). Ha viszont csak erős a lámpa fénye, de nem vakít, akkor valami jó erős fényű tompítottról van szó.

2015. nov. 21. 18:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 A kérdező kommentje:
Köszönöm a választ! Egyébként igen, a beállítás: a román túlterhelt furgonok 99%-a az eget pásztázza.
2015. nov. 21. 18:41
 3/8 anonim ***** válasza:
71%
Az osztrákoknak amúgy is nagy szokása az indokolatlan fényszóró használat!Ahogy sötét lesz,egyből azzal közlekednek,de mindegy hogy város országút vagy autópálya!De persze ha rá villantasz sem mindig veszik észre magukat a szembe jövők!Ha meg pl pályán megelőzől valakit általában le sem veszi,ha villantasz neki fék vagy ködlámpával hogy leolvad a retinád,ha olyan kedve van akkor talán leveszi!Egyébként el nem tudom képzelni hogy egy rendesen beállított tompított mellett a pályán mi szükség van reflektorra?!?!Nem látnak egyenesen menni??Vagy nem tudom....
2015. nov. 21. 18:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 A kérdező kommentje:
Igen. Az osztrákok... Ők is lehetnének egy külön téma.
2015. nov. 21. 18:47
 5/8 anonim ***** válasza:
100%

Lehet használni távolságit, csak ha utolérsz valakit, vagy megelőznek, akkor le kell kapcsolni.

De egyébként szerintem az újabb fényszórók sokkal erősebbek, mint a régebbi típusok. Engem is zavarnak. És sokszor tényleg nem jól vannak beállítva és felfelé világítanak.

2015. nov. 21. 18:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:
68%

Szerintem autópályán felesleges távolságit használni. Arra akkor állandóan figyelni kell, hogy mikor érsz utol valakit, mikor előznek meg, illetve a legtöbb pályán az elválasztó sincs olyan jól megcsinálva, hogy ha szemből jön egy magasabb autó (kisbusz, teherautó stb.) azt ne vakítsd el.

Ugyanakkor ha belegondolsz az esetek nagy százalékában autópályán csak olyan dologgal találkozhatsz, ami ki van világítva, ergo látod messziről mindenképpen.

2015. nov. 21. 20:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:
100%

Utolsó: Ez kůrvára nem igaz. Gázoltam már őzsutát autópályán a belső sávban és még egy 200 forintos kínai villogót sem vett volna a kis szerencsétlen...

Persze abban a szituban a távolsági nem sokat segített volna, mert épp előztem és oldalról ugrott be.

2015. nov. 22. 09:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:
100%
Heti szinten járok magyar autópályákon éjszaka és igen, sokan mennek reflektorral, azért a nagy többségnek eszébe jut lekapcsolnia, ha jön valaki szemben/vannak előtte.
2015. nov. 29. 02:09
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!