Kezdőoldal » Közlekedés » Közlekedésbiztonság » A zebrán gázolást miért nem...

A zebrán gázolást miért nem lehet végre példásan büntetni?

Figyelt kérdés
Pl. 5 év fegyház vagy hasonló. Ha valaki a zebrát nem veszi figyelembe, az tulajdonképpen már nem hanyagságól elkövetett emberölés, hanem szándékos.

2016. máj. 31. 23:18
1 2 3
 1/25 anonim ***** válasza:
59%
Szóval ha a gyalogos körülnézés nélkül, megállás nélkül átrohan este egy kivilágítatlan zebrán akkor én őt meg akarom ölni... mondjuk igaz.
2016. máj. 31. 23:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/25 anonim ***** válasza:
77%

Kérdező az a helyzet, hogy közlekedési balesetért alig-alig osztanak ki börtönt. Első halálosnál szinte soha. Cserbenhagyásnál, ittas vezetésnél még csak-csak, de egyébként nem.

Ezt részben megértem. A közlekedés veszélyes üzem. Aki volánhoz ül, annak tudatában teszi, hogy felel az okozott károkért. Még akkor is, ha alapjában szabályosan közlekedő, figyel rendesen, s csak egy ezredmásodpercnyi dolog elvonta a figyelmét.

Neked nagyon összetett helyzetben kell jó döntést hoznod szempillantás alatt. Ha hibázol, szakértők hónapokig fognak számolgatni, mérni, szorozni és osztani.

Ezt az igazságszolgáltatás is tudja, s ezért van a viszonylagos enyheség.

Abban egyetértek veled, hogy a zebrán gázolást súlyosító tényezőnek kell tekinteni. De amennyire tudom az is. A bírói gyakorlatban is ezt magasabb tarifával büntetik.


A fegyház, mint büntetési fokozat a legsúlyosabb. Olyanok kerülnek oda, akik pl. több embert öltek meg, vagy brutális kegyetlenséggel stb. A gázolás nincs arányban.

A halott és családja szempontjából mindegy, de a szándékos emberölést nem kellene azonos megítélés alá venni egy gépfegyveres bankrablással.


***



Első!


A gyalogos eléd ugorhat, de a zebra nem. Sőt, annak nem is kell feltétlenül látszódnia. A kijelölt gyalogátkelőhelyet két tábla is jelzi. Egy kicsit távolabb tőle, egy második meg ott, ahol van.

Formálisan nem tud váratlanul eléd lépni, mert te KÖTELES vagy fokozott figyelemmel és csökkentett sebességgel közeledni a gyalogátkelőhelyhez. KÖTELES vagy lassítani, szükség esetén megállni, ha ott gyalogos tartózkodik.

Még akkor is, ha nincs szemkontaktus, netalántán háttal áll az útnak stb.

CSAK akkor hajthatsz tovább, ha megbizonyosodtál arról, hogy nem tervezi az áthaladást.

És KÖTELES vagy mindezt úgy tenni, hogy a gyalogos tisztán érzékelje, hogy te a rendeletnek megfelelően megadod neki az elsőbbséget. Biztonságosan le tud lépni az úttestről, ott át tud haladni. Nem bizonytalaníthatod el, nem ijeszthetsz rá stb. (Van, aki úgy áll meg a zebránál, hogy szinte az utolsó méteren satuzik. Megadja ő az elsőbbséget, csak hülyén).


Az, hogy a gyalogos esetleg nem matek zseni, s nem tudja kiszámolni a te sebességedből, távolságodból, fékutadból, az ő sebességéből, távolságából, megteendő út hosszából, hogy mi az a pont, ahol már nem indulhat el, nem elvárás.

És tudod gyalogolni gyalogolhat mozgásában korlátozott, vak, gyengeelméjű stb. ember is.

2016. jún. 1. 00:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/25 BiTOPro97 ***** válasza:
39%
#2 +1
2016. jún. 1. 02:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/25 anonim ***** válasza:
5%
Mert oylan egyértelmü talán h épp kia hibás?
2016. jún. 1. 04:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/25 anonim ***** válasza:
38%

Ha valaki lakott területen 100-al gázol zebrán valakit, aki már épp ott megy, és még vissza is tolat, na az a szándékos emberölés.

Rengeteg dolgot mérlegel a bíróság, senki sem szándékosan gázol el ott valakit, és a börtönök dugig vannak.(ellenben a stadionokkal...)

2016. jún. 1. 08:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/25 A kérdező kommentje:

"Mert oylan egyértelmü talán h épp kia hibás?"


És hasonló okosságok. Érdekes módon amikor az előtted levő satuzik, akkor egyértelmű hogy ki a hibás?

Mindig a hátsó, de legalább nagy részben.

Mert a Kresz azt írja elő, hogy akkora követési távolságot kell tartani hogy bármilyen vészhelyzetben meg tudj állni. (ezt is szeretettel veszik semmibe az autópályán 130-nál 2m követési távolsággal)

Nekem is volt esetem amiben 66%-ban én lettem a hibás, mert németországban egy török nem tudta mit akar, és elindultunk a lámpánál, ő pedig külső sávból hirtelen fordulni akart 1 indexvillanással záróvonalon totál szabálytalanul, mert a sáv egyenesen ment volna, a hátulrőljövő mejnem elcsapta, ezért satuzott én mág már pont belecsúsztam. Először 100% engem hozott a rendőr hibásnak, szerencsére volt jogi védelmem a biztosítónál, de az ügyvéd is egyből mondta hogy esetleg 66% lesz. Hiába mond az igazságérzet mást, a bírák a törvény alapján bírálnak.


A gyalogátkelőhelynél pedig egyértelműen az van előírva hogy a gyalogosnak van elsőbbsége, és az autónak úgy kell megközelíteni, hogy meg tudjon állni.

És lássuk be hogy ritka az olyan extrém eset, mint ahogy az egyik kolegám egy cég bejáratánál rossz kapuba ment ben, és ki kellett kb 3km/h-val tolatnia egy zebrán át, és valami futóbolon nekifutott amikor már a zebrán volt. Akkor is neki kellett az ellátási költségeket meg minden fittyfenét fizetni.


1# Tipikusna az ilyen gondolkodásúak okozzák a zebrán gázolásokat. Csak mennek az autóembléma után, aztán ha valaki él az elsőbbséggel, akkor meg csodálkoznak.

A jobbkézszabállyal is vannak hasonlók, amikor én jövök jobbról, nincs macisajt, gyakran meg kell állnom, mert jön a vaktyúk és látom hogy fel sem fogja hogy mi van, mert az ő útja egyenesebb vagy tudomis én.

2016. jún. 1. 09:57
 7/25 anonim ***** válasza:
10%
Volt szerencsém nálunk jobb helyzetben lévő országokban eltölteni pár évet. Valamiért ott figyelembe veszik,hogy ha a gyalogosnak nem volt kedve körül nézni és átrohan egy bokor takarásából. De minden gyalogosnak kívánok 6 hónapot Egyiptomban vagy Törökországban eltölteni. Lámpás zebránál zöld jelzésnél ha elütnek még megállni se biztos,h megfog. Ott az erősebb kutya baszik elv működik.
2016. jún. 1. 12:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/25 anonim ***** válasza:
27%

Javaslom a nagyarcú, tökéletesen vezető versenyzőknek, hogy tessék végighaladni a Tétényi úton..nos az kétszer kétsábos, középe egyre magasodó fagyal ültetvény..negyvennel megyek, mert nem látni semmit a bokor miatt...aztán előbújik egy babakocsi..mögöttem tol a gyökér, és még dudál is, miért állok meg...vajon miért? az nem zavarja, hogy babakocsit toló nő ballag a zebrán..

ha óvatos vagyok, az a baj, ha tolom, az a baj..aztán előz, majd jobbra az Andor útra...száz méterrel odébb trffipax...


ugye az megvan, hogy az Eleven center előtt két zebra is van..az maga a kaland..

buszmegállók, bankok, áruház mindkét oldalon, stb..mégsincs baleset, mert itt marhára kell figyelni..és az emberek figyelnek..


szóval a zebrán gázolás sem azonnali főbelövés..

2016. jún. 1. 12:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/25 anonim ***** válasza:
50%

"Pl. 5 év fegyház vagy hasonló. Ha valaki a zebrát nem veszi figyelembe, az tulajdonképpen már nem hanyagságól elkövetett emberölés, hanem szándékos."


Nem avgyok benne biztos, hogy vezettél már életedben, hiába írod azt, hogy voltak eseteid.

Mert akkor tudnád, hogy bármikor megtörténhet, hogy lelép eléd egy gyalogos, akit nem vettél észre, és kész. Vagy te minden egyes zebrán 30-al mész át?

2016. jún. 1. 12:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/25 A kérdező kommentje:

"Nem avgyok benne biztos, hogy vezettél már életedben, hiába írod azt, hogy voltak eseteid. "


Én meg kb. biztos vagyok, hogy 10 ezer alatt vezettél, és nincs 2 éve hogy van jogsid. Azok szoktak ennyire elszállni maguktól.


Csak a legutóbbi tavaly vett öreg kocsimba tettem eddig 25 ezer km-t és hó végén lesz meg 1 éve az autó, mert napi 70 km-t ingázok, plusz a mellékes dolgok.

94 óta vezetek. Saccolhatsz melyikünk vezetett többet, hacsak nem kamionos vagy buszos vagy.

Volt halálos gázolásom is, nem zebrán. Így nem én voltam hibás.


És igen, nem megyek 30-cal minden zebrára, de ha látom hogy ott áll valaki akkor elengedem, mert itt így szokás.

2016. jún. 1. 12:53
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!