Kezdőoldal » Közlekedés » Közlekedésbiztonság » Ha kertvárosban középen...

Ha kertvárosban középen megyek/állok, és úgy történik baleset, akkor felelősségre vonhatnak azért mert nem tartottam jobbra?

Figyelt kérdés

Jobbkezes utcánál lassítottam, és eközben balról rám fordult egy autós, majdnem belém jött.

Nem adta meg a jobb kezet.Mint észrevettem, sokan azt hiszik,hogy ha ők jobbra fordulnak akkor felesleges jobb kezet adni (mert úgyis elférnek).

Ő is így volt vele, de igazából ha nem középen állok gond nélkül elfért volna a padkára húzódva.

(természetesen nincs felfestve semmi, tipikus kertvárosi utcát kell elképzelni, sehol egy macisajt, vagy felfestés)


2016. jún. 24. 12:54
1 2
 1/18 anonim ***** válasza:
77%
Jobbra tartás van, ha az útviszony nem indokolta, hogy közepén haladj, akkor bizony ez nem szabályos de o a hibás, csak te is.. De legrosszabb esetben azt mondod egy galambot kerültél ki éppen.
2016. jún. 24. 13:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/18 anonim ***** válasza:
100%
A jobbra tartás mindenhol kötelező. Tehát minimum a te felelősséged IS megállapítható volna. Ezzel együtt ez egy reális probléma.
2016. jún. 24. 13:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/18 anonim ***** válasza:
100%

Vedd elő a KRESZ könyvet, és ne csak a jobbra tartás szabályait ismételd át, hanem az elsöbbségadás szabályait is:-)

A neked balról érkező, jpbbra kanyarodó elsőbbségi viszonyban van veled, ha nem állod el a sávját?

Ha szemből érkezik jármű, amelyik egyenesen haladna tovább, annak is ugyanígy elállod az útját.

Balra kanyarodáshoz is csak akkor szabad a felezőhöz behúzódni, ha azzal nem akadályozod azokat, akiket megillet az elsőbbség. Kis utcákban gyakran annyira szűk a keresztezödés, hogy a balra kanyarodáshoz is jobbra kell húzódni, hogy melletted elférjen, ali oda tart.

2016. jún. 24. 13:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/18 anonim ***** válasza:
72%

Meg tudod nekem mutatni a Kertvárosi közlekedés Rendszabályai elnevezésű rendeletet?

Ha nem:

Elsőbbsége az útnak van. Tehát mivel te jobbról érkeztél, a másik jármű vezetője köteles elsőbbséget adni neked. Akkor is, ha elvileg nem kereszteznétek egymás útját, vagy te teljesen átmentél a túlsó sávba.

Ez egy megállapítás.

A másik pedig az, hogy te indokolatlanul mentél középen. Tehát baleset esetén a felelősség osztott.


Ha nem lenne világos valakinek az első:

Számos olyan kétszer egysávos út van, ahol nem tiltott a várakozás, de az ott álló kocsik az egyik irányt teljesen elfoglalják.

Ha én ott elmegyek mellettük, akkor szabályos vagyok, s aki elém kanyarodik balról, az szabálytalan.


Pl. ezen a helyen: [link]


Persze ki lehet magyarázni. Kátyús a széle az útnak, csatornafedelek nagyon kiállnak, vagy bemélyednek, állatott kerültél.

Csak hát a kocsi törik, azon már ez nem segít. Meg vita tárgya is lehet, amit meg is kell nyerni.

2016. jún. 24. 13:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/18 anonim ***** válasza:
10%

Nem te voltál a hibás. A másik autós nem kanyarodhat vakegér módjára be a kereszteződésbe! Ha előtte áll egy ember egy kirakott kuka ,egy parkoló kocsi foglalja helyet ,vagy bármi ,akkor vígan nekihajt mert az "nem is lehetne ott" ? Talán nézni kellene hová kanyarodunk be!


Ráadásul az ilyen utcácskákban kb senki sem húzódik teljesen jobbra,mert akkor pont nem lát be rendesen a kereszteződésbe, meg eleve teli van bóklászó gyalogokkal bicajosokkal az út széle..

2016. jún. 24. 14:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/18 anonim ***** válasza:
100%

5-ös! Hogy ki hol kóricál és miért, az egy dolog. A jogi felelősség pedig egy másik.

Indokolatlanul nem mehet középen.

2016. jún. 24. 14:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/18 A kérdező kommentje:

Ez a középen menetel olyan dolog,hogy igazából mindenki ott megy, néhány komment esetében nem tudom eldönteni,hogy okoskodásként mondja e, de lássuk be, ti is ott mentek,és mindenki más.Szaladgálnak a macskák,gyalogosok, rossz az út széle,kilóg ez-az stb....

Ezen hozzászólásomat nem sértődötten írom, tudom,hogy elvileg nem lehetne középen menni, hisz már a kérdésben is megfogalmaztam, de ahogy írták, egy reális probléma.

Köszönöm a válaszokat, negatívat senkinek sem adtam (természetesen)

2016. jún. 24. 18:32
 8/18 anonim ***** válasza:
100%
Amikor az út közepére húzódva haladsz nem kell elsőbbséget adnod, de ha szemből jön egy másik jármű mindketten jobbra húzódva bizzositjátok a másik számára a szabad utat. Kereszteződésekben akkor jársz el helyesen, ha a szabad utat akkor is biztositod, amikor még nem is tudod, hogy jön-e másik jármű, mert ha ezt nem teszed meg, nem biztos hogy lesz idő hely a korrigálásra, megállásra kényszeríted azt, aki a szabály szerint szabadon haladhatna tovább. Nagyon sok az olyan útkereszteződés, ahol jobb szélre kell húzódni, csak úgy fér el az oda behajtó másik - nem állhatod el az útját. Jobbra húzódva is megtörténhet hogy egy kamion, csuklós busz nem fér be, olyankor kiengednek, nem bosszankodnak, hogy rossz helyen álltál meg
2016. jún. 24. 18:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/18 anonim ***** válasza:
100%
Alaphelyzetben a jobbra kis ívben kanyarodó nincs forgalmi viszonyban a jobbról _szabályosan_ érkezővel, tehát nem kell vele foglalkoznia. Ha baleset történik, mert te középen mentél, akkor te vagy a hibás, mert a z ő forgalmi sávjában mentél. Nincs volna... gyalogos lett volna, stb. Ha az lett volna, elsőbbsége lett volna, és elengedte volna, és te csaptad volna el, mert a gyalogos csak az úttest közepétől kezdve számít jobbról érkező járműre.
2016. jún. 24. 22:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/18 anonim ***** válasza:
0%

"sokan azt hiszik,hogy ha ők jobbra fordulnak akkor felesleges jobb kezet adni"


Hűha, megint tanultam valamit! Fura, hogy 30 évem telt el boldog tudatlanságban!

Csaxólok, hogy a jobbkezes utcában a jobbra kanyarodó nincs a tőle jobbról jövővel forgalmi kapcsolatban.

Kertvárosban, faluban és tanyasi bekötőúton is jobbra tarts van!

Tessék rendesen közlekedni!

2016. jún. 24. 23:03
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!