Kezdőoldal » Közlekedés » Közlekedésbiztonság » Sávváltás. Ha meggondolom magam?

Sávváltás. Ha meggondolom magam?

Figyelt kérdés

Mostanában kétszer is rám dudáltak úgy, hogy index ki sávváltáshoz, de láttam, hogy jön és inkább visszavettem az index-et, hogy akkor később váltok sávot. Gondolom beengedett volna, de miután láttam, hogy lassít nem gondolom meg magam megint, mert az is balesetveszélyes.


Hogyan járok el helyesen? Ez az ő szempontjából tényleg ennyire megtévesztő/zavaró?


Indexeljek párat a másik irányba? Vagy ha már eldöntöttem akkor várjam ki, hogy tényleg sávot tudok váltani?



2017. ápr. 27. 10:04
 1/9 anonim ***** válasza:
46%
Csak hagyd abba az indexelést. Amúgy meg előbb kellene körülnézni, aztán irányt jelezni.
2017. ápr. 27. 10:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
68%
Bár lehet hogy zavaró, de nem vagy köteles mindenáron sávot váltani. Persze nálunk olyan okos , és ügyes minden sofőr hogy oktatni azt tud, meg szidni.
2017. ápr. 27. 10:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 A kérdező kommentje:
Tényleg nincs valami nagy rutinom, de ahogy nézem te sem nagyon vezetsz városban. Nem tök üres utakról beszélek hanem sűrű városi forgalomról. Ha nem rakod ki hamarabb az indexet akkor az életben nem tudsz sávot váltani. Meg nyilván előre kell jelezni a szándékod. Amúgy meg írtam, hogy visszavettem az indexet...
2017. ápr. 27. 10:15
 4/9 anonim ***** válasza:
81%
Ez nem hiba, sőt, nagyon is jó, hogy időben észrevetted, hogy nem férsz be, és nem húzódsz ki elé. Én is néha kerülök ilyen helyzetbe, olyankor mikor visszahúzom az indexet, akkor villantok egyet-kettőt jobbra, hogy lássa mi a szitu. De ez inkább pályán, nagyobb tempónál szoktam csinálni, városban annyira nem mérvadó a dolog.
2017. ápr. 27. 10:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:
100%

Ha jól értem, nem a sávváltásról mondtál le, hanem azért kapcsoltad ki az indexet mert úgy gondoltad túl sűrű a másik sáv, nem fognak beengedni...

Ilyen esetben folyamatosan megy az index, figyeled a lehetőséget, talán valaki beenged.

Abban az esetben, ha lemondasz a sávváltásról, amit megtehetsz, kikapcsolod az indexet, és haladsz tovább a sávodban, nem gondolod néhány másodperc múlva, hogy mégis át szeretnél menni a másik sávba

2017. ápr. 27. 10:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 Koplárovics Béci ***** válasza:
100%

Előszöris: döntsd el, hogy te most sávot akarsz-e váltani, vagy sem... Ha sávot akarsz váltani, akkor index ki, meggyőződsz, hogy mehetsz-e, esetleg beengednek-e. Ha mehetsz vagy beengednek, akkor hajrá. Nem kell az indexelés után azonnal el is indulni. Lehet, hogy csak a sokadik autó fog beengedni. De akkor is elkezdheted az indexelést, amikor azt látod, hogy van egy kicsit nagyobb hely valahol a sorban. Folyamatosan tudd, hogy milyen a forgalom körülötted...

Vagy közlekedhetsz pestiesen: index=bemegyek akkor is, ha nem akarod. Azaz sima sávváltás index nélkül, ha már indexelsz, azzal csak jelzed, hogy te akkoris megpróbálod, ha nincs hely, úgyhogy üzenet a másik sávban érkezőnek: lassíts. Persze ez balesetveszélyes.

2017. ápr. 27. 10:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:
100%

Örülök, hogy van olyan is, aki nem helyesli az index visszavételét.

Sajnos pesti szokás, hogy amikor már előttem van, egyet villant, vagy azt sem.

A szándékot IS jelezni kell időben. Sem túl korán, sem túl későn. De minek az index, amikor már úgyis előttem vagy? Szabály előírja, de nem ad több infót, mint maga a tény.

Tehát nagyon helyes, ha időben és FOLYAMATOSAN jelzed a tervezett irányváltoztatást. Ha visszavezet, az arról tájékoztat, hogy mégsem akarsz váltani/kanyarodni.

És már a villogása is megkezdett irányváltoztatásnak számít, tehát a mögötted jövő pl. nem kezdheti meg az előzésed. Ha visszaveszed, s elkezd előzni, akkor még nehezebb lesz neked az a váltás.

Ha váltani akarsz, de telített sáv miatt problémás, nem kell túlmenned. A sokáig gurulsz előre, lesve a lehetőséget, akkor akár túl is kerülhetsz az adott helyen, s akkor tekereghetsz, míg visszakerülsz.

Az indokolt akadályozás nem tilos, ha dudálnak nem foglalkozunk vele. Lassíts, vagy állj meg, ha úgy érzed, túlmennél.

És legyél határozott, ha engednek, vagy biztonságos méretű rést találsz!

2017. ápr. 27. 11:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:
100%

Amúgy ebben utolsónak igaza van, hogy sávváltáskor akár még lassítás is belefér. Nekem is volt olyan, hogy rövid időn belül sávot kellett váltanom. Kiraktam az irányjelzőt balra (külső sávból akartam belsőre sorolni), és akkor nagyon nagy forgalom volt, mivel ez valamikor reggel 8 óra körül volt, én meg befele haladtam a városba. Lámpánál szándékosan lassan indultam el, hogy mindenkinek egyértelmű legyen, hogy márpedig én itt sávot fogok váltani. Mondani se kell, hogy egy résnyi hely sehol se volt. De talán pont ezért valaki beengedett maga elé engem, egyértelmű lassítással és villogással jelezte nekem, hogy beenged. Én meg elkezdtem behúzni a járművet (ilyenkor nem szabad habozni), és megoldottam a sávváltást. Szépen megköszöntem neki, majd mentem tovább. Nagy forgalomban is lehet sávot váltani, de legyen egyértelmű a szándékod, és ha szükséges, várd meg, hogy beengednek.

Természetesen van olyan, amikor van rés, ahová be tudod húzni az autót. Ilyenkor ne várd meg (és ez most furcsa megfogalmazás lesz), hogy ez a rés melléd érjen, hanem már előtte tedd ki az indexet. A többi vezető is tudni fogja akkor, hogy valószínűleg te abba a résbe fogsz besorolni. Amikor melléd ér a rés, akkor pedig szépen lassan kezdd el behúzni a kocsit, és akkor már a másik sávban mögötted haladó sem fog rágyorsítani, ilyenkor már biztonságosan besorolhatsz.

Ha meg véletlenül elfogyna a sáv, amiben haladsz (ilyen is van), akkor szépen megállsz a végén, balra folyamatosan irányjelző menjen, és előbb-utóbb valaki csak be fog engedni.

Tapasztalat azt mutatja, hogy nagy forgalomban sávváltáskor sokat tud segíteni, ha nem csak az indexszel, de az autó mozgásával is jelzed a szándékod. Például finoman elkezded húzni a sáv felé az autót, amibe váltani akarsz. Ha magatartással is jelzed a szándékod, előbb fognak beengedni.

Autópályán persze picit más szabályok érvényesek, de szerintem te sűrű városi forgalomra gondolsz.


De érdemes megnézni a dolgot a másik oldalról is. Vagyis hogy mit teszel akkor, ha mész egy adott sávban, ahová valaki be akar sorolni? Mondjuk nagy forgalom esetén ha épp van annyi távolság köztem és az előttem menő között, hogy oda valaki beférjen még (bár szűkösen), akkor én onnan látom, hogy sávot akar váltani, hogy egyrészt megy az index, másrészt pedig elkezdi behúzni a kocsit. Ez nekem elég egyértelmű, és ilyenkor én magam is elő tudom segíteni a sávváltást, például azzal, hogy feljebb engedem a gázpedált, és kicsit növelem a távolságot köztem és az előttem menő között. Ezért mondom, hogy a szándék legyen mindig egyértelmű, és akkor be fognak engedni.

2017. ápr. 27. 16:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:
100%

A dudálásnak szerintem két oka lehetett.

Vagy a sáv szélén haladtál, így nem volt biztos benne, hogy tényleg letettél a sávváltásról, nem csak egy kormánymozdulattól kattant ki a túlérzékeny indexed. Ebben az esetben azt jelezte, hogy ő bizony jön, nehogy mégis kigyere elé, ha netán holttérbe kerülne.

Vagy pedig előzékenyen lelassított, hogy beengedjen, aztán ment is még lassan egy darabig, végül berágott, hogy mégse mész ki elé, ezért dudált.

2017. ápr. 28. 15:54
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!