Kezdőoldal » Közlekedés » Közlekedésbiztonság » Trafival lefotóztak megbünteth...

Trafival lefotóztak megbüntethetnek?

Figyelt kérdés
Lefotóztak és pár száz méterrel odébb kint állt egy rendőrautó ami megállított. 50 helyett azt állította 66km/h val mentem. Én figyeltem a sebességem és 64 el. 10ezer forintra megbüntetett. Lehet fellebbezni? mert úgy tudom 65 ig nem büntetnek.
2018. aug. 23. 14:31
1 2
 11/12 anonim ***** válasza:
80%

Nem 66 km/h-s sebességért bírságoltak. Ha annyiért bírságoltak volna, annak kötelező mértéke 30-ezer Ft lenne*¹ és kaptál volna 4 előéleti pontot*² (~büntetőpont~) is.

10-ezer Ft-os helyszíni bírságot kaptál, ami csak úgy lehetséges, ha 65 km/h-t meg nem haladó sebességért bírságoltak. A helyszíni bírság mértéke 5-ezer Ft-tól 50-ezer Ft-ig terjedhet*³; a bírságoló dönt a mértékéről. Aránytalanul alacsonyra szabták. Ha 64 km/h-val haladtál, és 10-ezer Ft-ra bírságoltak, az kevés ahhoz képest, hogy 65 km/h felett már 30-ezer Ft a bírság kötelező mértéke.*¹ Úgyhogy méltatlankodhatsz, bizonygathatod, hogy csak 64 km/h-val mentél, arányaiban olyan büntetést kaptál, mintha csak 55 km/h-val haladtál volna. 64 km/h-ért, arányosan, 28-ezer Ft-os bírság járt volna.


Hogy 66 km/h-t mértek, és mégis 65 km/h-t meg nem haladó sebességért szabtak ki bírságot, annak okáról már írtak: a mérőeszközöknek van mérési hibahatáruk. Hitelesnek kell tekinteni a mérőeszközt (akár radaros, akár lézeres), ha álló mérésnél, 100 km/h-ig, a mérési pontatlansága nem haladja meg a ±3 km/h-t, 100 km/h felett pedig a ±3%-ot. Mozgó mérésnél pedig (néhány hónapja újra kezdték a civilnek látszó, haladó autókból való méréseket) 100 km/h-ig hiteles az az eszköz, amelyik pontatlansága nem több ±5 km/h-tól, 100 km/h felett pedig ±5%-tól.*⁴ A 66 km/h-s mért értéket 63 km/h-nak számolták, mivel lehetséges, hogy a mérőeszköz 3 km/h-val többet mér. Így kaphattál 30-ezer alatti bírságot; bár, újra írom, aránytalanul keveset.


Ha úgy tudod, 65-ig nem büntetnek, akkor csak a mondat elejéről tudsz. A mondat folytatása az, hogy objektív felelősség alapján, közigazgatási bírság-eljárással. Vagyis, a befejezett mondat: 50 km/h-s megengedett legnagyobb sebesség esetén, 65 km/h-s sebességig nem büntetnek objektív felelősség körébe tartozó közigazgatási bírsággal. 65 km/h felett, ha nem állapítják meg megállaítással a vezető személyét, az üzembentartó kapja a bírságot. Neki csak jogszabályban megadott feltételekkel van kimentési lehetősége, de az, adott dokumentumok alapján, a másra való felelősség áthárítást jelenti. Valaki tehát fizet: objektív felelősség. (Például a Magyar Posta ugyan tulajdonosa és üzembentartója számos járműnek, de nem vezeti azokat, nem szabálytalankodik velük. Menetlevél alapján a jármű vezetőjére tudja áthárítani a kapott közigazgatási bírságot.)

Az ettől kisebb sebességtúllépés is szabálytalan, de ezekről nem szoktak büntetést küldeni az üzembentartónak, mert nincs objektív felelősség, így kimentheti magát azzal, hogy hozzátartozója vezetett, rá pedig nem köteles terhelő vallomást tenni*⁵, nem is tesz. Így aztán, senki sem fizet. (Ahogy nagyarányban volt az objektív felelősség bevezetése előtt nagyobb sebességtúllépéseknél is, illetve más, súlyos szabálysértéseknél is.)

Emiatt sokan tényként kezelik (mint, te, kérdező, vagy az 1-es válasz írója), hogy nem is büntethetnek adott, kisebb sebességtúllépésért; és automatikusan tizenvalahány km/h-val nagyobbnak tekintik a megengedett sebességet. Csakhogy, nyár van, gyakorlatoznak a fiatal rendőrök, többen lehetnek az utakon. És jut rendőr és idő a megállításra, a vezető személyének megállapítására, akár megbírságolására is. Ilyenkor van bosszankodás, hogy nincs szerencséje; de hogy valaki ennyire meg legyen tévedve, és jogosulatlannak tartson egy ilyen bírságolást, és panaszt akarjon tenni, ez, szerintem, egyedülálló.


Ha elfogadtad a helyszíni bírságot, nem fellebbezhetsz. „Ha az eljárás alá vont személy a helyszíni bírság kiszabását - a helyszíni bírság meg nem fizetése esetén alkalmazandó jogkövetkezményekről szóló tájékoztatás után - aláírásával igazoltan tudomásul veszi, a helyszíni bírság ellen nincs helye jogorvoslatnak.”*⁶

Ha nem fogadtad el, akkor szabálysértési feljelentést tettek, és szabálysértési eljárás indul. Persze, az magasabb pénzbírsággal jár, legkevesebb, duplája. És ha a szabálysértési előadót is felelősségre vonod, hogy 50 km/h vs. 64 km/h miatt hogyan büntethettek meg, mikor nem is lenne szabad, lehet, hogy igen pórul jársz. Illetve, azt kapod, amit érdemelsz.


Ha elfogadtad a helyszíni bírságot, és ezért nem fellebbezhetsz, panaszt akkor is tehetsz az illetékes rendőr-főkapitánynál. Ha ott is előadod, hogy olyan helyen, ahol a megengedett legnagyobb sebesség 50 km/h, de te ügyeltél arra, hogy csak 64 km/h-val haladj, és ezért 10-ezer Ft-ra büntettek, pedig nem lett volna szabad büntetniük, hát…

Ha olyan kedve van, akkor jót derül, mert azt hiszi, hogy viccelsz.

Ha komolyan veszi, akkor eljárást kezdeményezhet, azzal, hogy a vezetéstől is tiltsanak el. Ugyanis, a Szabálysértési Törvény szerint az eljárás alá vont személy eltiltható, ha a szabálysértést engedélyhez kötött járművezetés szabályainak megszegésével követte el.*⁷ Tömören: bármiért; bár nálad, indokolt lenne. Nem a gyorshajtásért, hanem amaitt, hogy biztosra veszed, hogy azt akár jelentősen is túllépheted, mert nem büntethetnek meg; és így is közlekedsz. Mások is hajtanak gyorsan, de lagalább tudják, hogy tilosban járnak. Az eltiltást egy évre is kiszabhatja a rendőrség, de elég 6 hónapra is ahhoz, hogy az időtartam miatt csak utánképzés után kaphasd vissza a vezetői engedélyt. Ami többszázezer Ft-ba kerül, és ráadásul, ilyen felfogással, nehezen jutnál túl sikeresen a pszichológuson. Van erre esélyed, úgyhogy azt javaslom, tégy panaszt! Ingyen van.


┌─ *¹ 410/2007. (XII. 29.) Korm. rendelet a közigazgatási bírsággal sújtandó közlekedési szabályszegések köréről, az e tevékenységekre vonatkozó rendelkezések megsértése esetén kiszabható bírságok összegéről, felhasználásának rendjéről és az ellenőrzésben történő közreműködés feltételeiről 1. melléklet 1. sorszám


*² 236/2000. (XII. 23.) Korm. rendelet a közúti közlekedési előéleti pontrendszerről szóló

2000. évi CXXVIII. törvény végrehajtásáról 1601-es kódszám


*³ 2012. évi II. törvény a szabálysértésekről, a szabálysértési eljárásról és a szabálysértési nyilvántartási rendszerről 99. § (2)


*⁴ HE 62/7-2011 Hitelesítési előírás - közúti ellenőrzésre szolgáló járműsebesség-mérő berendezések - radaros járműsebesség-mérők

és

HE 62/6-2014 Hitelesítési előírás - közúti ellenőrzésre szolgáló járműsebesség-mérő berendezések - lézeres járműsebesség-mérők


*⁵ 2012. évi II. törvény a szabálysértésekről, a szabálysértési eljárásról és a szabálysértési nyilvántartási rendszerről 60. §


*⁶ 2012. évi II. törvény a szabálysértésekről, a szabálysértési eljárásról és a szabálysértési nyilvántartási rendszerről 99. § (3)


*⁷ 2012. évi II. törvény a szabálysértésekről, a szabálysértési eljárásról és a szabálysértési nyilvántartási rendszerről 16. § (1) ─┘

2018. aug. 23. 21:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/12 Alex Fly ***** válasza:
86%
Mi a problémád? Elismerted, hogy durván túllépted a megengedett sebességet (kb. 30%-kal). Inkább örülj, hogy megúsztad egy nevetséges 10000 forintos bírsággal...
2018. aug. 23. 22:20
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!