Kezdőoldal » Közlekedés » Közlekedésbiztonság » Szerencse, hogy jó a fékem! ....

Szerencse, hogy jó a fékem! . Kerékpárúton van jobbkézszabály?

Figyelt kérdés

2019. jan. 21. 13:19
1 2 3 4
 11/33 anonim ***** válasza:

A 6-os hozzászóló rátapintott a lényegre.


Nézzük először is, hogy mit jelent a KRESZ:

Közúti Rendelkezések Egységes Szabályzata.

A kerékpár út közút.


A szabályra szükség van a kerékpár úton is, így igazából az általános kresz szabályoknak ott is működniük kéne.

Ugyanakkor felmerül a kérdés, hogy mennyit ér az a szabály, amit nem minden résztvevő ismer, vagy tart be.

Amikor én jártam jogsi tanfolyamra, akkor az oktató elmondta, hogy a KRESZ alapja az un. "Bizalmi elv".

Ez azt jelenti, hogy úgy veszek részt a közlekedésben, hogy feltételezem, hogy a másik közlekedő is ismeri és betartja ugyanazokat a szabályokat.

Ha nem így lenne, akkor az igencsak lelassítaná a forgalmat. (pl. hiába zöld a lámpám, megállok szétnézni a kereszteződésben, hátha a másik autós nem áll meg....)

Márpedig napjainkban a kerékpárosokkal szemben nem kötelező elvárás a kresz ismerete. Tehát olyanok is közlekedhetnek a kerékpárúton, vagy egyéb közúton, akik semmit sem tudnak a szabályokról.


Én azt javasolnám a kérdezőnek, hogy mindig legyen óvatos, mert ebben a helyzetben a "bizalmi elv" megvalósulása erősen kétséges.


Érdemesebb inkább a jó fékben bízni! :)

2019. jan. 25. 09:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/33 A kérdező kommentje:
A 10-es válasz adónak. Engem egy balról becsatlakozó kerékpárútról érkező bringás akart elgázolni.
2019. jan. 25. 11:25
 13/33 Alex Fly ***** válasza:
85%
@11: "Márpedig napjainkban a kerékpárosokkal szemben nem kötelező elvárás a kresz ismerete." -márpedig de igen, elvárás (3.§). Ponrosan ugyanúgy, mint ahogy a gépjárművezetőkkel szemben is az lenne. Ennek ellenére látjuk mi megy az utakon. Nem kell azon csodálkozni, hogy a szabályismeret illetve a szabálykövetési hajlandóság a kerékpárosok között megfelel a többi jármű vezetőinek hasonló paramétereivel. A kerékpáros sem valami főisten, ugyanazok az emberek ülnek a kerékpáron isb mint a volán mögött...
2019. jan. 25. 11:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/33 anonim ***** válasza:

Alex Fly


Tudod te is, hogy mire céloztam.

Egy kerékpárostól senki nem kérheti el a vezetői engedélyét - mert jelenleg nincs ilyen okmány rendszeresítve - úgy mint egy autóstól.

Így a kérdező a legjobb esetben is csak feltételezheti, hogy a mellette közlekedő többi bringás ismeri a szabályokat, de biztos nem lehet benne.

Erre próbáltam utalni....

2019. jan. 25. 21:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/33 Alex Fly ***** válasza:
70%

@14: pontosan úgy, mint egy gépkocsivezető esetén. Tapasztalatom szerint jelenrős részük a legelemibb szabályokkal sincs tisztában, nagy részük a KRESZ helyett általuk elképzelt "szabályok" szerint közlekedik; és igen ritka az, aki tisztában van azzal, hogy a jogosítványhoz szükséges KRESZ-vizsga óta mi változott a rendeletben.

És a kerékpárosok több mint 80%-a is rendelkezik vezetői engedéllyel, ami ugyanilyen ismereteket feltételez...

Szóval nem hinném, hogy ebben a tekintetben külön kasztot képeznének: a szabályok ismerete és tiszteletben tartása egyforma (alacsony) szintű minden közlekedő esetében.

2019. jan. 25. 23:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/33 anonim ***** válasza:

OK, Alex Fly!

Akkor te a fék helyett inkább bízz abban, hogy olyan bringás jön jobbról, akinek van kerékpáros vezetői engedélye.....

Sokan várnak a baleseti sebészeten ellátásra olyanok, akiknek igazuk volt.

:)

2019. jan. 26. 09:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/33 Alex Fly ***** válasza:
@16: én inkább ilyen esetben is a fékeimben bízok. De mivel nem igazán járok kerékpárúton, így azt is tudom, hogy az autóvezetőkben még annyira sem lehet bízni, mint a kerékpárosokban. Ha gépkocsi van a közelben, akkor a bizalmi elv kvázi öngyilkosság.
2019. jan. 26. 10:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/33 anonim ***** válasza:
Az a baj, hogy ilyen ismeretekkel rendelkező(vagy még ilyennel sem) emberek vesznek részt a közlekedésben. De szerencsére jó a féked! KRESZ alsótagozatosoknak: [link]
2019. jan. 28. 07:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/33 Hozé don Padrafos válasza:
Van bizony. Párszor már majdnem meghaltam, amikor balról befordult elém a kerékpárútra a mellettem haladó autó irányjelzés nélkül. Egy gyári kapubejáratnál inkább a kifelé jövőkre figyelek, mert azok nem látnak meg a kerítésoszloptól, de ma már mindenkire kell figyelni, mert 10-ből 8-an okostelefonoznak vezetés közben. A biciklisek is sajnos, de azt lehet látni előre. A szélvédő mögött meg nem mindig látom, mit néz a vezető, és amíg nincs meg a szemkontaktus, addig 50% baleset lehet minden találkozásból. A bizalmi elv ma öngyilkosság, főleg, ha nem tankkal vagy, hanem csupaszon a biciklin.
2019. jan. 29. 04:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/33 Meton ***** válasza:
A biciklinek saját álcázó rendszere van, ami láthatatlanná teszi a biciklit az autók számára. Egyszer jártam úgy, hogy körforgalomnál körülnézek, már éppen megindultam, amikor látom, hogy előttem a zebrán a bicikli éppen meg tudott állni. Integetett, hogy menjek csak nyugodtan. De esküszöm, nem tudom, honnan került oda, egyszer csak ott volt. Igaz, az utolsó pillanatban észrevettem és éppen meg tudtam állni, de nem sokon múlott. Valószínűleg pont ezért is van bicikliseknek tábla, amivel persze nem törődnek. Vagy talán az a baj, hogy az autósnak is van táblája? Egy biciklis az iyen bonyolult helyzeten úgyse gondolkozik, tehát jobb mindenre felkészülni. Egyik biciklis ismerősömet még a piros lámpa se állította meg. Lassítás nélkül átment a piroson, ügyesen kikerülgetve a kocsikat. Milliós értékű bringája van, de mégse félti.
2019. jan. 29. 05:21
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!