Kezdőoldal » Közlekedés » Közlekedésbiztonság » Normális, hogy nem érzem az...

Normális, hogy nem érzem az autó hátulját amikor tolatok?

Figyelt kérdés
Kb másfél éve vezetek, intenzívebben pedig az elmúlt 2 hónapja és dacára, hogy egy kis autóról van szó (Skoda Fabia) egyszerűen nem érzem az autó hátulját amikor tolatok. A tükörből egyáltalán nem látom (totál torzít), hogy hol a vége, ezért farral történő párhuzamos parkoláskor szó szerint kidugom a felsőtestem az ablakon vagy kinyitom az ajtót és kintről bámulom, hogy nagyjából lássam hol az autó vége és imádkozom, hogy ne tolassak bele. Tesco parkolóban, kiálláskor is inkább kétszer alászedem az autót minthogy jobban hátratolassak, miközben elhajtáskor látom, hogy lett volna ott még vagy 1,5-2 méter hely is. Ma például kipróbáltam egy kukával, hogy tét nélkül vajon mennyire tudom belőni, de mindig nekimentem tolatáskor. Van valami titkos referenciapont? Pedig az előremenetel jól megy. Egy szűk betongarázsunk van (mindkét oldalt max 40 cm hely kb. ha pont középre állok be) és oda mindig jól be tudok állni (mondjuk jól rá is fordulok), de a tolatás egyszerűen vakmerőség. Mással is előfordul az ilyen vagy csak az én szemem alkalmatlan a vezetésre?

2019. márc. 19. 12:24
 1/8 anonim ***** válasza:
91%

"Recept" szerintem nincs a problémára, nyilván fejleszthető, de alapvetően veleszületett térérzék kérdése, ezért van az, hogy valaki a saját kisautóját sem tudja megszokni, másnak pedig az sem probléma, ha egyik nap egy Clio-val tolat, másnap viszont már egy 5,5 méter hosszú járművel.


Nem egetrengető hiányosság, anyósom balesetmentesen vezet kilométerek százezrei óta úgy, hogy abszolút nem érzi a hátulját.

Egyébként 20 000 forintból beszereléssel megvan egy tolatóradar, ha alapból nincs az autódban, onnantól nem kell izgulnod.

2019. márc. 19. 12:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
75%
Ha valóban 1,5-2 métert tévedsz 4 méteren az gáz, nagyon gáz szerintem. Soha ne úgy gondolkozz, hogy fix referenciapontokat keresel, mert elállítod a tükröt és máris bukod a pontokat. Rá kell érezni, gyakorolni. Ha ennyire nem megy, akkor nem egyszer kell kipróbálni kukát döntögetni, hanem rendszeresen gyakorolni.
2019. márc. 19. 13:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 A kérdező kommentje:
Akkor ez a probléma másnál is előfordul? Mindig az jutott eszembe, hogy azért nem érzem a távolságokat, mert az egyik szememre tompalátó vagyok, de egyrészt az orvos megadta az alkalmasságit (nem "okosba") másrészt a tükör egy 2D-s felület amin szerintem elvileg nem funkcionál a térlátás és a távolság is elég nagy ahhoz, hogy a két szem előnye kijöjjön ellentétben pl. egy 3D-s filmmel. Arra is gyanakodtam, hogy mivel ezüstszürke a kocsi, lehet belemosódik a környezetbe és azért nem tudom kivenni rendesen a hátsó túlnyúlását. Még szerencse, hogy kisautóról van szó, mert így legalább a fordulókör is elég kicsi ahhoz, hogy többszöri korrigálással kitolassak vagy párhuzamosan beálljak. Utóbbi esetben szoktam kinyitni az ajtót, mert az autó alsó síkjában jobban érzem a végét.
2019. márc. 19. 13:14
 4/8 anonim ***** válasza:
100%
Én nagyon régóta vezetek, közel vagyok az egymillió km-hez, utánfutóval is betolatok bárhova, de beismerem, ilyen kisautókkal, amin nincs parkolóradar, én sem tudok centizni. Jó, pluszminusz 20 centi pontossággal megtudom saccolni a távolságot, de nem tökéletesen. Neked egyenlőre gyakorolni kell sokat, pl üres kukával, dobozokkal. Tolass neki enyhén, és jóljegyezd meg azt a pontot, hogy mi a határ. Egyébként jól teszed, hoyg óvatosabb vagy, mintha túl vakmerő lennél.
2019. márc. 19. 13:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:

Amikor nekiállsz tolatni, akkor ne az autó hátulját nézd, hanem azt a pontot, ahova be akarod tenni az egyik oldalát (praktikusan a bal oldalát célszerű pozicionálni, hacsak nem jobbra hátra tolatsz). És fontos, hogy ne felváltogatva figyeld a tükröket, hanem tényleg csak az egyik oldalára összpontosíts, mert az a cél, hogy az jó helyen legyen. Aztán amikor már közel vagy, akkor lehet centizgetni, felváltogatva nézni a tükröket. Én így szoktam csinálni és szinte mindig elsőre sikerül betolatnom.


A saját példádból kiindulva:

"Egy szűk betongarázsunk van (mindkét oldalt max 40 cm hely kb. ha pont középre állok be)"

Állj be úgy, hogy a bal tükörben ráláss a garázskapu bal ajtójára. A tükörben figyeld a garázskapu bal oldalát és közben kezdj el tolatni. Amikor már közel vagy, akkor nézz át a jobb tükörre, hogy a jobb oldal be fog-e férni (valószínűleg igen), ha nem, akkor korrigálj rajta és igazából ennyi, be kell tudnod tolatni. Kezdőként esetleg segíthet, ha a garázsba felfestesz egy sárga nyomvonalat és azt célzod be a tükörből.

2019. márc. 19. 15:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 A kérdező kommentje:
#5: Várj, merőlegesen hátra egy bevásárló parkolóba én is tudok parkolni, mert nincs mögöttem semmi és egyébként meg a garázsos beparkolást előremenetelben szoktam csinálni (írtam is), de nem ez a lényeg. Viszont nekem a konkrét tolatással van gondom (párhuzamos hátra parkolás), mert nem érzem mi van a kocsi MÖGÖTT vagyis, hogy mennyi hely van. Tulajdonképpen a mélységét nem érzem. A kocsi oldalát érzem ezért a 90°-os parkolással nincs is gond. De ha a középső/szélső tükrökbe nézek vagy hátrafordulok (sokszor még akkor is ha kihajolok) egyszerűen nem tudom felmérni, hogy mennyit mehetek még hátra.
2019. márc. 19. 15:58
 7/8 anonim ***** válasza:
34%

Tehát akkor a párhuzamos parkolás, két autó közé a kérdés? Annak megvan a saját technikája, nem is igazán kell érezned hozzá az autó méreteit hozzá.


1. Megállsz a kinézett parkolóhely előtt álló autó mellett úgy, hogy kicsit túlmész rajta.

2. Elkezdesz tolatni. Amikor a jobb hátsó háromszög alakú ablakban meglátod a melletted álló autó hátulját, akkor alátekered a kormányt.

3. Elkezded nézni a bal tükröt. Amikor az üres parkolóhely mögött álló autót már teljes egészében látod benne, akkor egyenesbe rakod a kormányt.

4. Nézed a jobb tükröt. Amikor a tükör egyvonalba ér a melletted álló autó hátuljának a szélével, akkor alátekered és mikor párhuzamosba érsz a padkával, akkor megállsz.


A módszer minimálisan eltérhet (pl. jobb tükör helyett a szélvédő szélét nézik és hasonlók), de elvi szinten fizikailag lehetetlen, hogy ezzel nekimenj a már ott parkoló autóknak. Gyakorlatban, ha nagyon hosszú, kockás a kasznid eleje, akkor a 4. pontnál azért érdemes figyelni, hogy nem koccannak-e össze. Meg nyilván mielőtt nekikezdesz, azért becsüld meg, hogy egyáltalán befér-e az autó, mert ha nincsen felfestve a parkolóhely, akkor páran szoktak úgy megállni, hogy ihajj.

2019. márc. 19. 19:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:
70%
40 éve van jogsim, tavaly mégis beletolattam egy Mercibe Németországban. :-))
2019. márc. 20. 17:50
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!