Kezdőoldal » Közlekedés » Tömegközlekedés » Mik ezek a jelzések a buszokon?

Mik ezek a jelzések a buszokon?

Figyelt kérdés
Van egy csomoószor, hogy betűk vannak a számok után, mint pl. 95A, B, E, G... stb. Ezeknek van valami jelentésük? Jó mondjuk azt tudom, hogy az E az expresszt jelent.

2019. nov. 6. 14:33
 1/8 anonim ***** válasza:
73%

Ez országonként, de olykor településenként is változik.


Budapesten:

M, H, S, G, Z betűkkel kezdődnek a gyorsvasúti (metró, HÉV, elővárosi vasút) vonalak jelzései és utána jön 1-3 számjegy, pl M2, H9, Z50 stb.


A D dunai hajójáratot vagy kompot jelöl , utána 1-2 számjegy jön.


A többi járatnál megkülönbözteti a betű az alapjàratot a járat többi változatától vagy utalna járat funkciójára

A - betétjárat (182A) B - időszakos járat (59B, 68B) , E - gyorsjárat (az expressz szóból), G - garázsmeneti útvonal (7G , 24G) , M - metró alternatívájakènt üzemelő járat (223M)


Más településeken: Y - elágazó járat (30Y),i - iskolás járat, X - Y foglaltsága esetén további elágazó járatot jelöl. Ezen felül gyakorlatilag bármely betű jelölhet betérést vagy betétjáratot, az érintett megálló vagy vegallomas nevènek betűjelét használva.


Külföldön aztán ahány ház, annyi szokás. Pl. X jelölhet pótlóbuszt (pl Csehország, Szlovákia, bis betétjáratot, lehet az э expressz E helyett :) és így tovább.

2019. nov. 6. 14:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
80%

M1, M2, M3, M4 -> metróvonalaink

H5, H6, H7, H8, H9 -> hévek


Vonatoknál:

S80: A 80-as vonalon közlekedő személyvonat. S személyvonatot jelöl. A vasútvonalak is megvannak számozva, pl. BP-Hatvan -> 80

Z100: Zónázó a 100-as vonalon

G80: Gyorsvonat a 80-ason


Egyes vidéki városban (legalábbis Miskolcon) a villamos V jelzést kap: 1V, 2V


Buszok:

M: metrópótló (ez még lehet villamos is M3 metró Újpesti szakaszánál 12M és 14M)

A: betétjárat (többnyire rövidített útvonalon, esetenként lehet hosszabbbított útvonal is, pl. Salgótarján 63A -> régen volt mondjuk)

B: Időszaki (csak november 1-jén, Karácsonykor közlekedik stb)

E: Gyorsjárat (Rövidebb úton megy kihagyva sok kisforgalmú megállót, vagy nem is rövidebb úton, de kihagy megállókat)

G: A járat útvonalába eső garázsig megy

I: Iskolaidőszakban közlekedő (lehet, hogy nem megy el a végállomásig, hanem csak az iskoláig akár)

Y: Elágazó (A 4-es villamos lehetne akár 6V villamos is akár, mivel csak az egyik végállomásukban különbözik)

R47: Nosztalgiavillamos (Mintha láttam már N-es jelzéssel is valamikor)

É: Régen éjszakai járat volt, most már 900 fölötti járatszámot kap.


Van, hogy eltérnek a fentiektől és megkapja annak az állomásnak a kezdőbetűjét, ahova pluszba betér, mint az alapjárat (esetleg más a végállomás, vagy hosszabbított útvonal, Salgótarjánban a 3G ilyen -> G Gorkij telepre utal, 2T -> telkekre is betér)

Sőt egyedi nevet is kaphat, mint például a CITY troli.

2019. nov. 6. 15:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:

"Y: Elágazó (A 4-es villamos lehetne akár 6V villamos is akár, mivel csak az egyik végállomásukban különbözik)"


Javítva: 6V helyett 6Y-t akartam írni, kár, hogy nincs x ideig szerkesztési lehetőség.


Y: Elágazó (A 4-es villamos lehetne akár 6Y villamos is akár, mivel csak az egyik végállomásukban különbözik)

2019. nov. 6. 15:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 A kérdező kommentje:
Nagyon köszönöm a válaszokat! :)
2019. nov. 6. 16:09
 5/8 anonim ***** válasza:
82%
Második hozzászólót annyiban javítanám, hogy vasútnál a G80 az nem gyorsvonatot jelöl, hanem gyorsított személyvonatot.
2019. nov. 6. 16:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:
#2-es vagyok, G80 tényleg a gyorsított, rosszul tudtam, köszi a pontosítást, csodálkoztam is, hogy nem kellett gyorspótot vegyek rá és gyanúsan sok helyen megállt, amikor vele utaztam (akkor lassított gyorsvonatként becéztem magamba MÁV módra :D ) :)
2019. nov. 7. 09:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:

"R47: Nosztalgiavillamos (Mintha láttam már N-es jelzéssel is valamikor)"


Az R retrójáratot jelöl, normál, jegy bérlet érvényes rá. Idén vezették be. Busz és villamos is lehet, de talám még troli is volt idén. A szám előtt van a betű, pl. R173, R49, R158.

Az N jelöl nosztalgiajáratot, erre külön nosztalgiajegyet kell váltani. Pl. N2, N19.

2019. nov. 8. 06:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 A kérdező kommentje:
Köszi mindenkinek a válaszokat!
2019. nov. 9. 08:39

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!