Kezdőoldal » Közlekedés » Tömegközlekedés » Hogy kell elképzelni az...

Hogy kell elképzelni az ütemes menetrend előtti vasúti közlekedést?

Figyelt kérdés

Sziasztok!

Én még fiatalabb vagyok, és csak egy jó éve érdekel a vasút, nekem világéletemben alapvető volt, hogy X időre oda megy az ember y állomásra és jön a vonat. Több helyen látom, hogy itt és itt ekkor és ekkor alakult ki a menetrend szerinti közlekedés, stb... Hogy kell elképzelni az ez előtti időszakot? Csak úgy jött a vonat amikor jött? El nem tudom képzelni! Bocsánat amiért lehet hülyeséget kérdezek, de lövésem sincs hogy nézett ki a dolog, de régóta érdekel!


Köszönöm szépen a válaszokat!!



2023. máj. 3. 17:42
 1/6 anonim ***** válasza:
88%

Ütemes menetrend előtt is volt menetrend, csak nem ütemes.

Nagyjából megvoltak ugyanezek a vonatok minz amik most az ütemesben 2 óránként járnak, csak nem volt ennyire pontosan 2 óra a vonatok között. Fél-egy órával előtt, később mentek. Volt amelyikhez nem volt csatlakozás tovább Budapestre, vagy más nagyobb városokba, csak 1-2 óra múlva.

Egyébként jobb volt akkor a menetrend, mert nem a Budapestről érkező, vagy oda induló vonatokhoz volt kötve minden más vonat menetrendje, hanem az emberek igényeihez. Például iskolába oda lehetett érni a vonattal 0. órára és kis várakozással 1. órára is. Ma meg úgy van, hogy vagy beérsz 6 órakor és vársz 8-ig a suliban, vagy mész busszal, mert ami 8-ra érbe, azzal nem érsz oda az iskolába. Hazafelé szintén ez van. Ha nem éred el a délután 2 órai csoportot, akkor várhatsz 2 órát 16 óráig. Régen volt egy 13 és 15 órakor az iskolások miatt és 16 óra után és 19 óra körül a munkásoknak.

Amikor behozták az ütemes menetrendet még a vasúti szolgálatokat is meg kellett változtatni 6 óra kezdés helyett 7 órára, mert a vasút saját dolgozói nem értek be munkakezdésre. :DD

2023. máj. 3. 17:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
100%

[link]


Ez egy 2001-es menetrend. Jól látszik, hogy a vonat bizony nem minden órában ugyanabban az időpontban indul

2023. máj. 3. 18:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 Ékezetes billetyűzet ***** válasza:
100%
#2. Tudsz esetleg ilyen metrendet mutatni Szombathely és Budapest viszonylatában is? :)
2023. máj. 3. 19:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:

[link]


Itt találtam meg amúgy, van más évekből is menetrend szinte minden viszonylatra. Érdekes nézegetni

2023. máj. 3. 19:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:
92%

utasként az ember sokkal többet nézegette a menetrendet, illetve ha rendszeresen utaztál, hosszabb idő volt megjegyezni, a nap melyik részében milyen vonat jön

az ütemes előtti időszak rugalmasabb volt, jobban le tudta követni az igényeket (ugyanakkor a vonalak többségén, főleg vidéken, elég sok különféle igény keveredik, így a végeredmény általában elég vegyes lett)

én például az ütemes menetrend előtti évben iskolásként ha hamarabb végeztem, nem tudtam eljönni, mert 1 óra 40 perccel korábban elment az előző vonat. ha viszont valamiért egy kicsit tovább maradtam, akkor jó dolgom volt, mert 45 perc múlva jött is a következő. az ütemes kisimította a követéseket 1 órásra, ezzel jól is jártam, meg nem is. utána viszont rájöttek, hogy napközben nem éri meg 1 óránként járatni, így ritkították 2 órásra, na azzal végképp nem jártam jól.

illetve az ütemen felüli vonatokat, például nemzetközi gyorsvonatokat sokkal jobban be lehetett illeszteni a menetrendbe.

2023. máj. 3. 21:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim válasza:
#5. Melyik vonalon kellett az 1 órás követését 2 órásra ritkítani?
2023. máj. 5. 21:30
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!