Kezdőoldal » Közlekedés » Tömegközlekedés » Mit jelent a zárt pálya...

Mit jelent a zárt pálya (villamosnál)?

Figyelt kérdés
2012. aug. 4. 20:02
 1/6 anonim ***** válasza:
21%

Tudomásom szerint a vonat és a villamos esetében beszélünk zárt pályáról, mivel kizárólag azon a részen tudnak közlekedni, amit sínnek nevezünk, tehát "bezárt" a lehetősége.

Nem úgy, mint egy autó, vagy troli, aminek a kereke akár 5-10 cm-rel is kitérhet ha kell jobbra-balra. Ez a két jármű ezt nem teheti meg!

2012. aug. 4. 20:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
80%

Az első a kötött pályát magyarázta meg.


Kérdező a villamosnál az a zárt pálya amelyen kiépítésénél fogva más jármű nem tud közlekedni. Jellemzően különféle akadállyal el van zárva a pálya közúti forgalomtól. (Magas szegély, vagy padka zöld sáv, stb.)


Pl ez egy zárt pálya lett miután megépült :D :


[link]

2012. aug. 4. 20:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
82%

[link]


Ez is zárt pálya.

2012. aug. 4. 20:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:
0%

Nem értelek!

Ugyanazokat a vasúti és villamos síneket nevezet zárt pályának, amiket én is mondtam. Csak te más indoklást hozol fel az általad helyesnek vélt válaszra.


Mivel az értelmező szótárban ezeket a fogalmakat (zárt pálya, kötött pálya) nem találtam, így elárulnád, hogy mi alapján nevezed az én válaszomat helytelennek?

2012. aug. 5. 07:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:
100%

Nem, Te teljesen másról beszéltél. Te ezt mondtad:


"Tudomásom szerint a vonat és a villamos esetében beszélünk zárt pályáról, mivel kizárólag azon a részen tudnak közlekedni, amit sínnek nevezünk, tehát "bezárt" a lehetősége. Nem úgy, mint egy autó, vagy troli, aminek a kereke akár 5-10 cm-rel is kitérhet ha kell jobbra-balra. Ez a két jármű ezt nem teheti meg!"


Meglepő lenne, ha a villamos a sínen kívül máshol is tudnak közlekedni...


Te a kötött pályát definiáltad. A jármű egy kötött pályán közlekedik, melytől nem tud eltérni.


A kérdező ZÁRT PÁLYÁT kérdezett. Hogy jobban megértsd: a villamosok nálunk (és a legtöbb városban ) RÉSZBEN közlekednek zárt pályán, a vasúti pályatest kialakításának függvényében.

Ugyanis a zárt pálya alatt azon vágányszakaszokat értjük, ahol a pályatest egésze kilátszik, azaz ha ránézel, látható a sín, a betonalj (vagy fa keresztalj) a kapcsolószerek, a töltéskő, ágyazat, stb. És jellemzően a környezetétől egy szegélykő kirakással el van választva. Azért zárt az a pálya, mert azon üzemszerűen más, nem sínhez kötött jármű közlekedni nem tud.


Ezzel ellentétben vannak olyan pályaszakaszok, melyek beépítettek, azaz a vágányköz a sínkorona szintjéig fel van töltve betonnal, aszfalttal, vagy más anyaggal. Ezeken a pályákon más közúti jármű üzemszerűen közlekedni képes. (Pl. egy mentőautó ha dugó van, és sietnie kell.)


Akkor ezalapján illusztrálom képpel:


Zárt pálya:

[link]


Láthatóan zárt a pálya, a közúti forgalom üzemszerűen nem tud rajta haladni, attól oszlopsor és szegélykővel kirakott sziget térben elválasztja. Itt egy siető mentőautó nem tud haladni.


Beépített pálya:


[link]


Ezen a pálya a sínkorona szintjéig be van építve, itt közúti jármű közlekedni képes, pl a kedvenc száguldó mentőautónk.


Látható, hogy mindkét esetben a villamos sínen közlekedik, egyik esetben sem tud jobbra-balra 5 centit eltérni a sín által meghatározott "úttól"

Így a te magyarázatod helytelen volt.


Remélem így részletesen jobban megvilágítottam a különbséget.


Attól, hogy lepontozol, még helytelen volt a válaszod, és az enyém helyes. A lepontozgatás csak a szövegértési hiányosságokat fémjelzi :(

2012. aug. 5. 08:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:
16%
Bocsi, a lepontozó nem én voltam!
2012. aug. 5. 08:36
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!