Kezdőoldal » Közlekedés » Tömegközlekedés » Vonat ajtót hogy kell kinyitni...

Vonat ajtót hogy kell kinyitni? Kifele vagy befele nyílik? Fel vagy lefele kell nyomni a kilincset? Mikor mennyek az ajtóhoz? Mikor nyissam ki?

Figyelt kérdés
Vonattal fogok járni az iskolába, és az ajtó az amitől nagyon félek hogy nem tudom kinyitni és tovább megy a vonat.
2012. aug. 26. 22:18
 1/6 anonim ***** válasza:
100%
Lefele, mikor lassít a vonat, van rajta nyíl,de van olyan ami gombbal működik, meg vannak emberek, kimész az állomásra és megnézed, esetleg odamész egy MÁVos emberkéhez hogy ezvan mondja már el hogyan kell.
2012. aug. 26. 22:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
77%

Hát, ha te csak ennyitől félsz, igazán irigyellek... :-)

Az, hogy hogyan kell nyitni az ajtót, attól függ, milyen vasúti kocsiról van szó. A motorvonatokon általában pneumatikus működtetésű az ajtó, ezzel van a legkevesebb gond. A Bzmot ajtaját a rajta található alumínium kallantyú meghúzásával tudod kinyitni, bezárni nem kell, az központilag vezérelt. Az újabb motorvonatoknál van piros és zöld gomb, a zöld nyit, a piros zár, de a zárás indulás után itt is automatikus. Itt az ajtókat csak akkor tudod nyitni, ha már megállt a vonat.

A "rendes" személykocsik ajtajai már nem ilyen egyszerűek. A Bp és Bhv kocsikon az ajtó befelé nyílik, mégpedig igen egyszerűen: lenyomod a kilincset, belekapaszkodsz és húzod, ahogy bírod. Ettől mindig kinyílik, mert néha szokott szorulni. Meg van, hogy be sem lehet zárni, de az más. A B, Bo és "halbi" (a betűjelüket nem tudom) kocsikon is le kell nyomni a kilincset, de ott kifelé nyílik az ajtó. Igaz, kicsit érdekesen, mert a belső része befelé záródik, csak a külső nyílik ki. Ehhez általában több erő kell, ha pedig közben az ajtó előtti fémlapra állsz, nem fog sikerülni, mert nyitáskor annak is fel kell csapódnia.

Az ajtóhoz értelemszerűen a megcélzott megálló előtt kell kifáradni, kinyitni pedig megállás után célszerű, mert akkor nem esel ki. Esetleg a fékezés utolsó pár méterén már lehet próbálkozni a nyitással, hogy időben rájöjj, ha nem bírsz az ajtóval. Ilyenkor már lassan megy a vonat, nem annyira veszélyes nyitogatni az ajtót.

Ja, és ha te voltál az utolsó fel- vagy leszálló, akkor illik magad mögött bezárni az ajtót. A Bp és Bhv kocsik esetén hiába csapkodod, nem fog rendesen bezárulni, le kell nyomni a kilincset (nem tehetnek róla szegények, olyan a zárnyelv kialakítása). A cifra ajtós B-knél és Bo-knál meg erőből be kell vágni az ajtót, úgy, hogy a kilincs felfelé álljon. Ha ez nem történik meg, az ajtó nincs reteszelve és mikor szemből találkoztok egy vonattal a nyílt pályán, mindenféle érdekes hanghatás kíséretében ki fog nyílni.

2012. aug. 26. 22:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
100%

Annyira nem kell félned, hogy egyszerre kétszer is ki kelljen írni a kérdést :D


http://www.gyakorikerdesek.hu/utazas__egyeb-kerdesek__336687..

2012. aug. 26. 22:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:

A régebbi típusúaknál lefelé nyomod a kilincset, és befelé nyílik az ajtó. Van rajta nyíl, ahogy azt előttem is leírták. Két "kilincs" van az ajtón, egymás alatt: a felsőt használd, az alsót nem szokták (azzal lehet bezárni - én itt buktam be, amikor elkezdtem vonattal járni).

Az újabbaknál valóban gombnyomásra működik, amikor megáll a vonat, akkor lehet csak kinyitni. Az ajtó mellett van egymás alatt két gomb, amikor megáll a vonat, akkor az egyik elkezd zölden világítani, megnyomod és nyílik.

Mivel iskolába járásról van szó, gyanítom, nem egyedül leszel a vonaton, és nem egyedül fogsz leszállni sem, úgyhogy az elején jó taktika, ha udvariasan előre engedsz másokat. :) Vagy meg is kérhetsz valakit, hogy segítsen, nem égő.

Jó vonatozást, én egy éve kezdtem azzal közlekedni, de hamar megszerettem. :)

2012. aug. 26. 22:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:
100%

Sokféle megoldás van.

Van ami kifelé nyílik (valójában az is becsuklik és nem lóg ki a vonatból), van ami befelé, sőt olyan is, ami oldalra.

Van amelyik automata, van amelyik csak félig az és van ami teljesen kézi.

A legtöbb a kilincs lenyomására nyílik, ha becsukott ajtónál felhúzod a kilincset, akkor az egy biztonsági zár.

Sokszor erre a célra egy külön kisebb kilincs szolgál.

2012. aug. 26. 22:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:
100%

Jól leírták a többiek, csak két megjegyzésem volna:

1. Megállás előtt NE próbáld meg kinyitni az ajtót. Egyes típusokon (pl. halberstadti, Bo, talán Schlierenen is) eleve reteszelve vannak a vonat megállásáig az ajtók. Ahol meg nincs reteszelés,ott az erőlködve kinyitott ajtó hirtelen kinyílásakor kizuhanhatsz a mozgó vonatból és akár életveszélyes sérüléseket is szerezhetsz.

2. Ehhez kapcsolódik, hogy ha valamiért nem tudod kinyitni az adott ajtót, NE ESS PÁNIKBA! Siess a következő ajtóhoz, de mozgó vonatról SOHA ne ugorj le. Sajnos minden évben sérülnek vagy halnak meg utasok azért, mert nem szálltak le időben és kiugranak a mozgó vonatból. Ott a vészfék, ha beszorult ajtó miatt nem tudsz leszállni és ezért húzod meg, nem fog senki megbüntetni - csak mondd el, miért hoztad meg a féket.

2012. aug. 27. 03:38
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!