Kezdőoldal » Közlekedés » Tömegközlekedés » Utasítás szerint csinálhat...

Utasítás szerint csinálhat ilyet a jegyvizsgáló a vonaton? (Többi lent! )

Figyelt kérdés

Ha jól tudom, az F1 vagy az F2 utasítás úgy rendelkezik, hogy a vezető jegyvizsgáló a vonatot csak a peronról indíthatja (menesztheti) el. Na de nagyon sokszor látom azt, hogy az érintett VJV a vonatból kihajolva meneszt, és nem száll le. (nyilván nem a Keletiben, vagy Szolnokon fogja ezt megcsinálni, hanem kisebb megállóhelyeken, esetleg mellékvonalakon ahol szóló Bzmot/Uzsgyi közlekedik.)

A kérdésem annyi, hogy ezt az Utasítás megengedi-e, vagy csak peronról adhat Indulásra készen jelzést?


A normális/szakmai/hozzáértő válaszokat köszönöm! :)



2014. aug. 16. 23:40
1 2
 1/19 anonim ***** válasza:
91%
Igen, a vonatról is adhatja a jelzést. Sőt, még a Keletiben is előfordul, hogy onnan adják a jelzést. Ennek a legfőbb oka az, hogy nem egyszer fordult elő, hogy a jegyvizsgálót otthagyta a vonat a megállóhelyen. Ez nem vicc, tényleg így van.
2014. aug. 16. 23:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/19 A kérdező kommentje:

Igen, nagyon jól tudom, hogy vannak/voltak ilyen esetek, elég tájékozódott vagyok ilyen téren. :)

De nekem úgy rémlik, hogy az F2 szerint utasításellenes vonatból meneszteni, pont a biztonság miatt, mivel úgy nem látja be a teljes peront, az utasokat, és egyéb más tényezőket. De majd utánanézek az Utasításban. :)

2014. aug. 17. 01:29
 3/19 anonim ***** válasza:
19%

Nem mivel baleset veszelyes!!

Csak korul tekintve a peronon adhat jelzest a mozdony vezetonek!!!! (Egy Màv-os lanya!!)

2014. aug. 17. 01:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/19 A kérdező kommentje:

Nem hagyott ez a kérdés nyugodni, főleg, hogy mindketten mást mondtok, így kikerestem az Utasításban az ide vonatkozó pontokat.

Az F2-es Forgalmi Utasítás így rendelkezik:

"15.17.2.1. A felhatalmazást végző dolgozó személyszállító vonatoknál az utasok fel- és leszállására kijelölt pályaoldalon, más vonatoknál általában a felvételi épület felőli pályaoldalon, különleges helyi ok miatt az ÁVU-ban kijelölt helyen köteles a mozdonyvezetőt felhatalmazni az indításra, áthaladásra.

A felhatalmazást végző dolgozónak mindenkor ügyelnie kell arra, hogy felhatalmazás közben vonat- vagy tolatási mozgás ne veszélyeztesse testi épségét.

Vonatindító jelzőeszközzel a vonat MELLETT olyan helyen állva kell felhatalmazni a mozdonyvezetőt az indításra, áthaladásra, hogy az láthassa a felhatalmazást végző dolgozót és a Felhívás az indításra-jelzést. A felhatalmazás legtávolabbi helye a jelzőkocsi (F.1.sz. Jelzési Utasítás).


Direkt emeltem ki a "mellett" szót. Magyarán csak a vonat mellől indíthatja a vonatot a VJV.

2014. aug. 17. 02:22
 5/19 anonim ***** válasza:
100%
Csak azóta bejöttek az önműködő ajtók, és ez az ÁLLOMÁSOKRA vonatkozik, ahol ugyanis menesztés van. A megállóhelyeken (nyilván nem az ablakból kihajolva) az ajtóból, vagy ha lehetséges lépcsőfokról kell adni a jelzést. Itt nem kötelező a peronról, pont az első válaszoló indoka miatt.
2014. aug. 17. 11:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/19 A kérdező kommentje:

Hogy érted, hogy AZÓTA bejöttek az önműködő ajtók?? Ez a jelenleg is érvényes és hatályos F.2-es utasítás amiből idéztem, szóval nem értem mire mondtad, hogy AZÓTA..

Egyébként igen, ez tényleg állomás, az a probléma, hogy ahogy én olvastam megállóhelyekre nem tér ki külön az utasítás. Csupán ennyit ír:

"15.17.3. A vezető jegyvizsgáló, jegyvizsgáló csak akkor adhat Indulásra készen-jelzést, ha az utasok ki- és beszállása, illetve a küldemé-

nyek ki- és berakása befejeződött, az ajtók becsukása — kivétel a távműködtetésű ajtókat, illetve a vezető jegyvizsgáló, jegyvizsgáló felszállása céljára igénybe vett ajtókat — megtörtént.

A személyszállító vonatoknál a vezető jegyvizsgáló Indulásra készen jelzést a vonat menetrendszerinti indulási ideje előtt nem adhat."


De tételezzük fel, hogy egy ívben fekvő megállóhelyen áll meg a vonat, ahol a vonat mellől menesztve nem lehet belátni a teljes peront. Ilyenkor a VJV-nek/JV-nek muszáj eltávolodni a vonattól, hogy belássa az egész vonatot, vagy ha többen vannak, akkor az ő szakaszát. Na és az "otthagyások" ilyenkor szoktak történni legfőképp. De ezt sem értem, mert ha megindul a vonat és ne adj isten a JV/VJV ott maradt a peronon akkor miért nem kezd el rögtön Megállj-jelzést adni, esetleg nem csak kézzel, hanem hangjelzéssel is kiegészítve (sípszóval)? Vagy ha ad, akkor viszont a mozdonyvezető figyelmetlen ebben az esetben.

2014. aug. 17. 13:07
 7/19 anonim ***** válasza:
100%

Természetesen a jegyvizsgáló adja a megállj jelzést, de a mozdonyvezetők nem nagyon szokták észrevenni.

Csak akkor szokás ajtóból adni a jelzést, ha teljesen belátható a szerelvény, egyéb esetben természetesen leszáll a jv.

2014. aug. 17. 13:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/19 anonim ***** válasza:
52%

Embert, te nagyon ráérsz. Miért nem a saját dolgoddal foglalkozol?

Ha már ennyire okostojás vagy, elárulok valamit. Az utasításban rengeteg olyan szerepel, amit egyszerűen képtelenség betartani.

2014. aug. 17. 13:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/19 A kérdező kommentje:

Kedves utolsó! Szerintem ezzel a témával az foglalkozik, aki akar.

Képzeld el, hogy nem érek rá mindenre, de ez érdekel, így időt szakítok rá.

Nem értem miért kell le "okostojás" oznod. Mivel érdemeltem ki, mondd már el.... Azért mert érdekel a vasút és képben vagyok? Csak hogy tudd VJV szeretnék lenni, úgyhogy emiatt érdekel ez a téma. Teljes mértékben tudom, hogy ha minden Utasítás szerint történne, leállna a vasút, mert nem lehet betartani mindent. Képtelenség. Tudom. De én csak egy szimpla menesztésre kérdeztem rá. Inkább azokba az emberekbe kéne belekötnöd, akik csak azért vannak a vasútnál, hogy pénzt kapjanak. Egyre kevesebb az olyan vasutas, aki élvezettel végzi a munkáját és hivatásnak tekinti.

2014. aug. 17. 14:00
 10/19 anonim ***** válasza:
3-as, Ja és írni nem tud!
2014. aug. 17. 16:47
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!