Kezdőoldal » Közlekedés » Tömegközlekedés » Mi az a kattogás a HÉV szerelv...

L9o9l kérdése:

Mi az a kattogás a HÉV szerelvényein, amit produkál a jármű percenként, akár álló, akár menetközi helyzetben?

Figyelt kérdés
Aki utazott rendszeren hévvel biztos felfigyelt már a jelenségre.

2015. febr. 10. 20:24
 1/8 anonim ***** válasza:
100%
Az a kontaktorok kattogása, ezekkel történik a menet- és fékszabályozás. Ha figyelsz, akkor érezheted is, hogy a kattogásoknál megváltozik a szerelvény gyorsulása, mivel akkor léptetődik be a következő menet/fékfokozat. Gyorsítás befejezésénél, illetve megállóhelyről való induláskor pedig több kattogást hallhatsz, akkor lényegében megszűnik a gyorsítás/fékezés, és a menet/fékmű visszapörög nulla állásba.
2015. febr. 10. 20:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
100%
Kontaktorok. Amikor a vezető a kontroller fokozatát valamelyik menet ill. fék pozícióba állítja, ezek zárják ill. nyitják a megfelelő áramköröket és ennek függvényében gyorsul vagy lassul a jármű.
2015. febr. 10. 20:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 A kérdező kommentje:
Köszi én hiszek nektek, de olyankor mi van, amikor áll egy helyben és kattog?
2015. febr. 10. 21:37
 4/8 A kérdező kommentje:
a másik, hogy ezt miért csak a hévnél halljuk?
2015. febr. 10. 21:38
 5/8 anonim ***** válasza:
100%
Hallani a régi Tátrav villamosoknál is (amit nem újítottak fel). Nem vagyok szakértő, de a többi jérműn a dolog nem mechanikusan, hanem elektro(mágesekkel?) működik.
2015. febr. 10. 22:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:
Egy helyben állásnál leginkább indulás előtt lehet hallani a kattogásokat, akkor pedig a már említett módszerrel a villamosfékek feloldása történik. Egyébként például az Ipari Csuklós villamosokon is lehet hasonló hangokat hallani, ott annyi a különbség, hogy a menet- és fékművet nem villanymotor forgatja, hanem a járművezető a menetszabályzó karral.
2015. febr. 11. 17:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:

17:52-es vagyok


Ha arra gondolsz, ami ezen a videón 2:35 után hallható, akkor az a villamosfékek feloldása: https://www.youtube.com/watch?v=EUS90Mhow9s


Ha nem, akkor légy szíves próbáld meg kicsit pontosabban körülírni. Lehet, hogy tudom, mi az, viszont nekem így nem nagyon ugrik be más kattogó hang, amit álló helyzetben lehet hallani.

2015. febr. 11. 17:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 A kérdező kommentje:
Köszi a válaszokat kispajtások! Megvilágosodtam!
2015. febr. 15. 18:05

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!