Kezdőoldal » Közlekedés » Tömegközlekedés » A kisföldalatti az ugyanaz...

A kisföldalatti az ugyanaz mint a metro?

Figyelt kérdés
Ne nézzetek ostobának, de kisvárosban lakom, és ritkán járok fel Budapestre. Utaztam már metroval többször is, viszont legutóbb mikor fennvoltam a fővárosban, láttam hogy az ilyen földalatti lejárokhoz az van írva hogy kisföldalatti. Találkoztam már többször is ezzel a kifejezéssel, tudom hogy 1896-ban, Európában másodikként rendelkeztünk ilyen közlekedési formával. Na de most akkor a kisföldalatti az a metronak a magyar neve vagy egy külön földalatti közlekedési eszköz?

2016. máj. 23. 15:00
 1/5 anonim ***** válasza:
2016. máj. 23. 15:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
100%
A kisföldalatti az M1-es vonalat jelenti, azért hívják így, mert legtöbb méretében (szerelvények hossza, kocsik mérete, alagút mélysége, vonal hossza) elmarad a többitől. Eredetileg is földalatti volt a neve, a 20. századra viszont már nemzetközileg ismert szó lett a metró, valszeg ezért hívják köznyelvileg is metrónak az újabb vonalakat.
2016. máj. 23. 15:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen a válaszokat!
2016. máj. 23. 15:28
 4/5 anonim ***** válasza:
100%

Igen is, meg nem is. Eredetileg földalatti vasútnak nevezték és amíg ez volt távol e környéken az egyetlen ilyen vonal, nem is jutott eszébe senkinek máshogy hívni. Később felmerült egy, mai fogalmakkal nehézmetrónak nevezett földalattivasút-hálózat tervezése. Eleinte a mai M2-es vonalat is földalattiként emlegették, de idővel ráragadt a modernebb hatású metro ill. metró kifejezés. A francia mètropolitain szóból orosz közvetítéssel jutott el a magyar nyelvbe. Eleinte egyértelműen csak a mai M2-es vonalra alkalmazták és csak a mai M3-as vonal építésekor kezdték egységes, háromvonalas metróhálózatként kezelni a földalattit és a metrókat. A kis- jelző valószínűleg még abban az időben ragadhatott rá a földalattira, amikor már megvolt a nagytesó, de még azt is gyakran emlegették földalattiként.


Műszakilag azonban inkább csak egy föld alá dugott villamosvonalról van szó, mintsem nagy kapacitású nehézmetróról.

2016. máj. 23. 16:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:
100%
Egyik csak szóhasználatban élő ellnevezés, technikailag viszont enm emtro.
2016. máj. 23. 22:37
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!