Kezdőoldal » Közlekedés » Tömegközlekedés » A mávnál miért használnak...

A mávnál miért használnak katonai kifejezéseket, mint például parancskönyv, vezénylőtiszt?

Figyelt kérdés
2019. jan. 30. 21:41
1 2
 1/14 anonim ***** válasza:
67%

Nem gondolom, hogy ezek alapvetően katonai kifejezések lennének.

Inkább onnan ered, hogy a MÁV mindig is bevallottan parancselvű, félkatonai szervezet volt. És ez valójában így is van rendjén.

A MÁV-nál hamar beléd nevelik, hogy a jelzés=parancs, nem azon múlik a végrehajtása, hogy épp tetszik-e neked vagy sem.

Amúgy 2011-2012-ig rangok is voltak a vasútnál, volt tiszti rang is, innen a vezénylőtiszt neve, besorolása. Ott nem kapott új nevet.

Én 2012-ben kezdtem mérnökként kerültem a vasútra. Én már nem kaptam besorolást, de a velem együtt kezdő iskolatársam más humános ügyintézőtől még megkapta, hogy "Mérnök főtiszt-fogalmazó" a rangja.

2019. jan. 30. 22:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/14 anonim ***** válasza:
83%
Mert a MÁV, a posta félkatonai szervezet. Az azt jelenti:a szervezeti felépítése és a parancsrendje katonai jellegű, így tud működni.
2019. jan. 30. 23:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/14 anonim ***** válasza:
64%
Azért őszintén kíváncsi lennék arra, hogy kinek és miért nem tetszett a hozzászólásom, hogy le kellett pontoznia...
2019. jan. 30. 23:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/14 anonim ***** válasza:
67%
nem én voltam, de ne bánkódj, itt össze-vissza pontoznak
2019. jan. 30. 23:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/14 anonim ***** válasza:
69%
engem is lepontyoztak- egészségükre! ne legyen nagyobb örömük.
2019. jan. 30. 23:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/14 anonim ***** válasza:
69%
Nem bánkódom, csak felmerült bennem a kérdés. De látom, általános jelenség :I
2019. jan. 30. 23:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/14 anonim ***** válasza:
0%
A MÁV nem rendvédelmi szervezet, azoknál jellemzőek ezek a fogalmak. A Tűzoltóság (katvédelem), büntetés-végrehajtás például rendvédelmi szervezetek.
2019. jan. 31. 09:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/14 anonim ***** válasza:
100%

Mindig is félkatonai jellegű szervezet volt, mostanában kopik ki a dolog. Lásd a régi egyenruhákat. Amelyik képen nincs vonat, ott ha letakarnánk a sapkán a MÁV-emblémát, akkor a többség elsőre azt mondaná, hogy katonák vannak a képeken:

[link]

A többiek által írt dolgokon kívül: a forgalmisták a mai napig is le kell jelentkezni, ha pl. telefonálnak a felettesüknek: Kovács János forgalmi szolgálattevő tisztelettel jelentkezem.

A régi vasutasok nem munkába mennek, hanem azt mondják, megyek szolgálatba.

Még váll-lap is volt, minden szakszolgálatnak más színnel, itt a bal alsó sarokban:

[link]

A dolognak az a magyarázata, hogy pár évtizeddel ezelőttig csak a vasút volt képes nagy mennyiségű hadianyag és ember szállítására gyorsan. (Gyorsan: a más korabeli lehetőségekhez képest.) Ennél fogva, a vasút stratégiai kérdés volt, így nem is polgári cégként volt elkönyvelve.

2019. febr. 3. 15:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/14 anonim ***** válasza:

sszameg, elrontottam a második linket.

[link]

2019. febr. 3. 15:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/14 anonim ***** válasza:
8 kár a múltidő használatért (pl mintha nem lenne ma stratégiailag fontos a közlekedés)
2019. febr. 3. 15:55
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!