Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Egyéb kérdések » Szögsebesség, szöggyorsulás?

Szögsebesség, szöggyorsulás?

Figyelt kérdés
Pótvizsgám lesz nemsokára, a többi részét értem a fizikának csak ez egy kicsit homályos :/ ha valakinek van ideje megköszönném ha felvilágosítana.

2019. aug. 16. 13:13
 1/6 anonim ***** válasza:
24%
Mi a konkrét kérdés? Vagy az egész körmozgásos téma?
2019. aug. 16. 13:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 A kérdező kommentje:

Aki igazi fizikusnak született annak biztos nehéz elhinni. Én sajnos nem.

Szóval a centripetális gyorsulás, kerületi sebességig értem a dolgokat. A szögekkel vannak bajok (omega, radián) hogy mit is jelentenek és hogyan kell velük számolni. Neten keresgéltem de valahogy nem ragadt meg, óránkon se nagyon.

2019. aug. 16. 14:18
 3/6 anonim ***** válasza:
0%
Írj egy privátot hogy ne felejtsem el, küldök majd magyarázatot hozzá
2019. aug. 16. 14:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:

Radián tulképpen egy puszta szám, nemúgy mint a fok. Utóbbinál nem véletlenül háklis a fizikatanár, ha nem írod oda a kis karikát, pl 5°.

Vegyél egy kört, aminek egy (egység) a sugara. Ekkor a kerülete 2π. Ha csak egy félkört veszel, akkor a hozzá tartozó ívhossz csak π lesz. Általánosságban ha veszel egy α nyílásszögű körcikket, akkor a hozzá tartozó ívhosszat α*r-ként tudod kiszámolni, ahol α szigorúan radiánban van!!! A sugár az pedig az r. (Hiszen különben a mértékegységnél sem cm lenne vagy m, hanem cm° vagy m°.) Tehát au előbbi teljes kör esetén α = 2π. Ez felel meg a 360°-os teljes körnek, a körcikk ívhossza pedig 2π*r lesz, ami pedig a kör kerülete ez esetben.

A körmougást jól le lehet írni, ha a szögelfordulást nézzük (Δφ), illetve annak a változását a SZÖGsebességet (ω(t)), és annak a változását SZÖGgyorsulást (β(t)). Ezek segítségével kényelmesen meg tudjuk majd adni, a kezdőpont ismeretében, hogy T idő múlva hol lesz a körmozgást végző részecske. Itt persze általánosságban mindegyik egy időfüggvény, de ez ne zavarjon. Ebben benne lesz az is, ha pl β konstans.

A szögsebesség kör (és később forgó) mozgásnál a sebességgel lesz analóg fogalom, míg a sebesség a hely időben megváltozásának a mértékét afja, addig ω a szögét:

ω = Δφ/ Δt ~ v = Δx/Δt

Hasonlóan a gyorsulásoknál:

β = Δω/Δt ~ a = Δv/Δt

Nézzük a kerületi sebességgel vett kapcsolatot:

v_k = ωR, ebből kijön a többi összefüggés is. Látható, hogy pl majd a forgásnál, miért lesz szükség ω-ra v_k helyett.

2019. aug. 16. 19:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:
#2 hát igen 😊😊
2019. aug. 16. 20:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 A kérdező kommentje:
Köszönöm mindenkinek aki segített :) majd élesben kiderül minden
2019. aug. 23. 21:19

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!