Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Egyéb kérdések » Ez vajon fog változni valamiko...

Ez vajon fog változni valamikor? Ettől még lehetek jó szakember?

Figyelt kérdés

A kérdésem az egyetemi tanulmányaimmal kapcsolatos. Szóval tolmács-fordító mesterszakra járok. Érdekel a fordítás, alapszakon is érdekelt már ez, a másik érdeklődési területem az irodalom volt.

Még nem tudom hol szeretnék konkrétan dolgozni de vagy fordítóként vagy esetleg maradnék PhD-ra az egyetemen.

Viszont úgy érzem, hogy talán nem ez az ami a legjobban érdekel. Érdekel a fordítás, érdekel az irodalom (irodalmi PhD-t szeretnék esetleg csinálni) de a filozófia még ettől is jobban érdekel. Mindig amikor egy filozófia órára beülök vagy elmegyek egy filozófiával kapcsolatos programra, rájövök, hogy számomra semmi sem olyan értékes, mint a filozófia. Hogy a többi dolog is nagyon szép és jó de a filozófiában van valami plusz, amit én semmi másban nem látok és az egyetemen semmi más nem volt akkora hatással rám, mint amit abból tanultam.A szakdolgozatomat is félig-meddig filozófiai témából írtam (irodalom és filozófia együtt, így nem volt probléma). Volt lehetőség rá, hogy járjak filozófia órákra, korábban is és most is és akkor is éreztem, hogy érdekel a fordítás meg több minden de a filozófiát tanultam legszívesebben. Pedig mások nem szerették. Meg amikor valaki beszél nekem arról, hogy neki a tolmács-fordító pálya a nagy álma volt, akkor rájövök, hogy én is érdeklődöm iránta de annyira mégsem vagyok oda érte, mint ő. Meg ismerek olyat aki szabadidejében is szívesen jár ilyen órákra, hogy többet tudjon, nekem meg épp elég ami kötelező, mert hiányzott, hogy valami mással foglalkozzak. Szakmailag inkább jövő tanévben meg gyakorlaton szeretném magam fejleszteni. A kérdésem viszont az, hogy szerintetek lehetek jó szakember ha amúgy a filozófia a "szerelmem"? Mióta beültem az egyetemen az első filozófia kurzusra (akkor kötelező volt), vagyis valami 4 éve, azóta van meg nálam ez az érdeklődés. Nyilván igyekszem megtanulni amit meg kell, mert nem zárom ki, hogy ebben helyezkedjek el (tehát fordítóként, esetleg valami cégnél vagy akár nyelvi magánórát adjak) de kicsit aggódok, hogy biztos jól fogok-e teljesíteni ha nem az az egyetlen, legnagyobb álmom. Fordítottam már amúgy filozófiai szövegeket is és fordítás terén is ez a helyzet: jobban érdekel egy filozófiai szöveg fordítása, mint egy gazdasági, irodalmi vagy egyéb. Ezt lehet szívesen választanám megélhetésnek de ebből nyilván nem lehet megélni, más jellegű szövegekből már inkább. A filozófia szakot is azért nem végzem el részben, mert hiába adna egy diplomát, nem tudnék vele elhelyezkedni. Ha van valami ilyen előadás, ami nyílt és bárki mehet, akkor bemegyek de az más tészta. A saját szakomból a sok óra, házi, előadás, tanárok beszámolója a pályáról összességében nem lelkesít annyira, mint az a kevés filozófia óra, előadás, olvasmány, amivel találkozok. Ettől még ha azért szorgalmas vagyok, teljesíthetem a saját szakomat jó eredménnyel? Bele tudok vajon adni minden erőt, ami kell? Később meg lehetek jó szakember?


2019. szept. 29. 14:25
 1/2 anonim ***** válasza:
Így minek?
2019. okt. 9. 09:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 A kérdező kommentje:

Köszönöm az első választ :) (ami inkább kérdés de az mindegy)

Erre válaszolva: azért, mert valamennyire mégiscsak érdekel, szívesen fordítok különböző szövegeket (a tolmácsolás már nem annyira tetszik), attól még hogy a filozófiához is kötődök. Az sem elhanyagolható, hogy a filozófiával nem nagyon lehetne munkám, legfeljebb ha bent maradhatnék tanítani az egyetemen.

2019. okt. 9. 20:20

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!