Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Egyéb kérdések » Miért gondolják bölcsész...

Miért gondolják bölcsész fiúkat/férfiakat férfiatlannak, femininnek és gyengének?

Figyelt kérdés

Elsőéves germanisztikás vagyok az ELTE-n.

Magamat igazán férfiasnak gondolom, mások is így vélekednek rólam.

Vezetni is tudok, szeretem a gépeket, mozdonyokat, 100% fiús vagyok.

Egyedül a magasságom(180) miatt szoktak beszólni, mert a legtöbb lány a szakomon is 175-180cm magas.


Több helyen, köztük a gyakorin is olvastam ezt konkrétan, hogy azok a fiúk, akik bölcsészszakra mennek, nem férfiak.

Esetleg "cuki fiúk", de férfiak biztos nem.


Honnét ered ez a sztereótípia?



2019. okt. 30. 10:48
1 2
 1/13 anonim ***** válasza:
68%
Szerintem ez onnan ered, hogy a humán területeket, a művészetet, a kultúrát, irodalmat stb., alapvetően a női nemhez társították, mert az volt az elgondolás, hogy a nők nyitottak a világra, érdeklődőek, képesek az érzelmek befogadására és kibontakoztatására, empatikusabbak, gyengédebbek, türelmesebbek, álmodoznak, több szabadidejük van ezekkel foglalkozni és tanulni stb., stb. Ezekhez a területekhez inkább feminim tulajdonságokat is társítunk, mert finom, érzelmes, lassú stb, nem úgy mint pl. egy műszaki területhez. Illetve egy elég sanyarú sorsú terület, sokan lenézik, gyenge, könnyű, nem piacképes, nem termelő stb. Plusz ugye ott vannak a statisztikák is, nagy részt nők jelentkeznek bölcsészettudományi képzésekre. Ettől még nyilván nem lesz igaz az a kijelentés, hogy minden btk-s fiú/férfi feminin és gyenge, de szerintem valahonnan innen származik ez a sztereotípia. Amúgy nálunk az én évfolyamomon helytálló lenne, mert nagyon kevés fiú szaktársam van és a nagy részük meleg, transznemű vagy szimplán csak eléggé feminin, szóval akár a saját tapasztalatok is megerősíthetik ezeket a sztereotípiákat.
2019. okt. 30. 11:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 anonim ***** válasza:
49%
Nem tudom ezt ki és milyen megfontolásból mondja, de az egyik kollégám az egyik menő edzőterem lánc vezető edzője bölcsész PhD-val, és több bölcsész harcművészt is ismerek, kezdve például saját magammal.
2019. okt. 30. 12:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/13 anonim ***** válasza:
0%

"szeretem a gépeket, mozdonyokat, 100% fiús vagyok."


A Thomas-féle gőzmozdony jutott erről eszembe... De ha igazán szeretnéd a gépeket, akkor a lelkük is érdekelnének és gépészeti pályát választhattál volna.


Egyébként meg a sztereótípia onnan ered, hogy aki ilyen pályát választ, azok a manuális dolgokhoz látványosan kevésbé vagy egyáltalán nem értenek. Jellemző az "egy szeget nem tud beverni a falba" mondás is. De ha már germanisztika, "Für Leute, die nur einen Hammer als Werkzeug haben, ist jedes Problem ein Nagel."

2019. okt. 30. 16:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/13 A kérdező kommentje:

#1: Jogos, amit írsz, így érthető.


#2: Értem, bár nem egészen erre akartam kilyukadni.


#3: ???

Szeretem a gépészeti dolgokat, de a matektudoásom egy nagyon erős 4-es szinten megáll, nemhogy deriváljak meg analizáljak.

Skandin vagyok, nem beszélek németül.

2019. okt. 30. 17:13
 5/13 Estádio de Felchút ***** válasza:
0%

Még mindig jobb, mintha háeresnek mentél volna. Na, az már tényleg búzamező fíling.

Az autóvezetés és a magasságod meg nem értem, hogy jön ide.

2019. okt. 30. 19:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/13 anonim ***** válasza:
22%

"Szeretem a gépészeti dolgokat, de a matektudoásom egy nagyon erős 4-es szinten megáll, nemhogy deriváljak meg analizáljak.

Skandin vagyok, nem beszélek németül."


Akkor az a matek tudás kb. nulla. Öregem, a matektudás a diffegyenleteknél kezdődik, deriválni meg egy ló is tud... Az meg mi, hogy germanisztikásként nem beszélsz németül?! Az lenne az alap. Svédül tudsz legalább?

2019. okt. 30. 20:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/13 A kérdező kommentje:

Szerintem meg egyáltalán nem nulla, csak nem egyetemi szintű.


Úgy nem németül, ahogy a szakon az emberek 70%-a: sehogy.

Ide lehet jönni emelt angollal, mert a 0-ról kezdjük.

Elsőévesek vagyunk.

2019. okt. 31. 08:42
 8/13 anonim ***** válasza:
38%

Hogy lehet százalékkal mérni a "fiússágot"?


Illetve a "cuki fiúk", magyarul melegek miért nem férfiak? Negyedik éve második otthonom kb a BTK, de egy barátosném se gondolta, hogy meleg vagyok mielőtt elmondtam nekik. A te szavaiddal élve "100% fiús vagyok", mégis bölcsész.

2019. okt. 31. 15:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/13 A kérdező kommentje:

Ne haragudj, ha rosszul fogalmaztam.

Természetesen nem lehet százalékkal mérni, legalábbis jelen tudásom szerint nem.

Arra céloztam a 100%-kal, hogy nagyon.


Félre értés ne essék:

"Esetleg "cuki fiúk", de férfiak biztos nem."

Ez nem az én állításom, ez az észrevételem.

Én is ezt sérelmezem.


Valamit keversz szerintem.

Szó sincs a melegségről.

Feminim jellegű férfiak is lehetnek heteroszexuálisok.


Igaz, összekötik az emberek a feminin fellépésű férfiakat a meleg férfiakkal, de most tegyünk úgy, mimtha nem tennének ilyet.

2019. okt. 31. 15:30
 10/13 anonim ***** válasza:
18%

"Úgy nem németül, ahogy a szakon az emberek 70%-a: sehogy.

Ide lehet jönni emelt angollal, mert a 0-ról kezdjük.

Elsőévesek vagyunk."


Ez számomra ledöbbentő. Kb. mintha valaki fizikusnak jelentkezne fizika érettségi nélkül. Nevetséges, hogy manapság milyen szinvonaltalanság van. Mondjuk ez a bölcsészképzéseknél egyébként is jellemző...

2019. okt. 31. 20:37
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!