Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Egyéb kérdések » Melyik a jobb: egy középszerű...

Melyik a jobb: egy középszerű mérnök, vagy egy kimagasló bölcsész?

Figyelt kérdés
Általános nézet, hogy mindenkinek mérnöknek kell menni, mert erre van kereslet, bölcsészekből pedig maximum a legnagyobb tudásúaknak sikerülhet elhelyezkedni. Viszont ezek szerint egy mérnöknek nem kell kimagaslónak lennie a jó fizetéshez. Aki humán beállítottságú, annak nyilván nem mennek úgy a műszaki dolgok, mint annak, aki szereti az ilyesmit, tehát előbbi kapásból hátrányban lesz az utóbbival szemben. Ezzel együtt is megéri mérnöknek menni olyasvalakinek, akinek a bölcsészet való?

2020. márc. 11. 20:24
1 2 3
 1/23 anonim ***** válasza:
12%
Mit csinál egy kimagasló bölcsész?
2020. márc. 11. 20:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/23 anonim ***** válasza:
42%
A középszerű mérnök el tudja tartani a családját. A kimagasló bölcsész nem biztos. Szerintem akárkinek mehet akármi jól, ha hajlandó beletenni a munkát. Kifogás sok van, meg nagyon terjed a "mi az álommunkád", meg "imádnod kell a hivatásod", stb., de a kenyér még mindig forintért kapható, nem önmegvalósítási %-ért. Szerintem a sikerességnek nem feltétele sem az önmegvalósítás (szuperfilozófus lehet és egyben koldus is), sem a kimagasló fizetés. A siker ott kezdődik, amikor egyensúlyt talál valaki az életében, és nem áldoz be semmi fontosat másnak az oltárán, lásd: gyerekek számát, stabilitást, egészséget, csak azért, mert szuper mandalafestő csak épp minimálbér alatt keres, érettségivel.
2020. márc. 11. 20:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/23 anonim ***** válasza:
100%
A fizetés nem minden. Aki született bölcsész, annak nem való a mérnöklét, vagy elvérzik, vagy átmenekül valamilyen "nem tipikus mérnöki" poziba. Bár utóbbira nincs mindig esély.
2020. márc. 11. 20:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/23 A kérdező kommentje:
Kultúráról hallottál már?
2020. márc. 11. 20:33
 5/23 A kérdező kommentje:
Van igazság abban, amit a pénzről írtok, de ezek szerint senkire nincs szükség, akinek a munkájából nem gyakorlati haszon származik. Tehát ne legyenek új filmek, zenék, műalkotások, könyvekből is csak tankönyvek.
2020. márc. 11. 20:38
 6/23 anonim ***** válasza:
81%
Meg lehet ezen sértődni, de a gazdaság így működik. Az a kelendőbb munkavállaló, aki a munkájával profitot tud termelni. Egy regényíró profitképessége és egy senior Java backend fejlesztőé nem mérhető össze. Sajnálom, ez a világ van. Akár szeretek olvasni, akár nem, akár szeretem a szép képeket, akár nem, a reális helyzetértékelést fontosnak tartom és nem, nem ajánlanám a gyerekemnek például, hogy álljon írónak, max. hobbiból.
2020. márc. 11. 20:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/23 anonim ***** válasza:
74%

De egy szép példa arra, hogy lehet a kettőt egyszerre is:

[link]

2020. márc. 11. 20:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/23 A kérdező kommentje:

Sértődésről szó sincs, abszolút normálisan írtál, amit nagyra értékelek. :)

Arról van szó, hogy van némi ellentmondás a témában. Elvileg a mérnökök értékesebbek, de ehhez nem kell kiemelkedniük. Aki végigbukdácsolja a műszaki egyetemet és nagynehezen lediplomázik kettesre úgy, hogy utálja az egészet, azt jobban megbecsülik mint azt a bölcsészt, aki minden idejét erre szánja, tehetséges és alkot.

2020. márc. 11. 20:54
 9/23 anonim ***** válasza:
0%

"Mit csinál egy kimagasló bölcsész?"


Fiatalabb korábban bölcsészként próbált megélni: egyetemi oktató volt, doktori ösztöndíjas volt, mellette próbálkozott amivel tudott – volt filmsorozata stb.


Utána megunta, hogy nem lehet belőle megélni, és elment menedzsernek. Ezáltal persze megszűnt kimagasló bölcsésznek lenni, hiszen már nem maradt ideje kutatásra, publikálásra, így a bölcsészetnek csak a partvonalán maradt (azért tart néha előadást, kiadják a könyvét, meg tanít egyetemen). Viszont lett belőle ha nem is kimagasló, de azért jó menedzser.

2020. márc. 11. 21:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/23 anonim ***** válasza:
100%

A bölcseszetnek István értelme. Pl, a szociolingvisztikai kutatások nagyon fontosak, és társadalmilag hasznosak. Van egy tanárom, aki egy olyan projekten dolgozik, ami a mélyszegénységben, telepeken élő nagyszámú roma lakosságnak az oktatásban való részvételét próbálja javítani. Nyelvészek és pedagógusok együtt dolgoznak ki új oktatási technikákat. Ha beválik, komoly előrelépést jelent, ezt mindenkinek be kell látnia.

A látszólag semmitérő akadémiai munkának pl.; irodalomtörténeti kutatások is van haszna, csak nem az amit elsőre gondolnánk. Az a funkciója, (erre jött létre a 19. században,) hogy fenntartsa, generációnként újratermelje a nemzetállam konstrukcióját. Az, hogy XY naplója egy kötetes, vagy kettő, csak az egyik kötet elveszett, a kutyát nem érdekli. A legkülönfélébb intézményeknek nem az a célja, hogy ilyen fölösleges kérdéseket megválaszoljanak, hanem az, hogy miközben gondolkoznak rajta, egész tevékenységükkel reprezentáljanak valamit.

Persze kérdezheti az ember, hogy mire jó a nemzetállami konstrukció, meg miért vannak még országok egyáltalán? Erre nem tudom a választ, de amíg a környező térségekben ilyen konstrukciók segítségével képviselik a lakosság követeléseit a többi terület lakosságával szemben (külpolitika, gazdaság, stb) addig a Magyarországnak nevezett terület lakosságának is ilyen módon kell szerveződnie, hogy be tudjon szállni a diszkurzusba.


Tisztelem és becsülöm a mérnökök és egyéb szakemberek munkáját, és arra kérem őket, hogy csak azért, mert nem olyan közvetlen a haszna, ne minősítsék meggondolatlanul haszontalannak a bölcsészek munkáját. Ennek is van haszna, még akkor is, ha nem olyan látványos, mint amikor egy mérnök leül, és tervez egy komplett új dolgot, és egy év múlva árulják a boltokban.


Ha valaki meg szeretne beszélgetni, írjon nyugodtan 🙂

2020. márc. 12. 07:18
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!