Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Egyéb kérdések » Tanulási nehézséggel küszködő...

Tanulási nehézséggel küszködő kislánynak milyen módszerekkel lehetne segíteni az alapvető fogalmak megértését?

Figyelt kérdés

Egy 10 éves kislányról van szó, aki az óvodás "tananyagra" nem emlékszik, egyszerűen nem érti, hogy az évek hónapokból, a hónapok hetekből, a hetek pedig napokból, stb. állnak. Nem tudja a kislány pl. azt sem, hogy Magyarország egy ország, nem pedig egy város, hiába van a nevében, hogy ország... Tehát nem érti a különbségeket, pedig minden nap elmagyarázza neki valaki. Én pl. megmutogattam neki térképen, hogy mi micsoda. De másnap már nem emlékszik. Ehhez képest az iskolában 4-es 5-ösöket kap, pedig biztosan nem játsza meg, hogy nem tudja. Csak hát a tanárok is sajnálják és tudják, hogy tündéri kislányról van szó, de ez így nem oké.

Ezekért soha nem szidnám le, mert egyértelmű, hogy a probléma nagyon mélyről fakad és ő erről nem tehet, de a középiskolában nem lesz ilyen elnéző vele egyik tanár sem. Úgy sajnálom szegényt és jó lenne segítséget szerezni neki, mert ha így folytatódik a kis élete, akkor később nagyon nagy problémákba fog ütközni..


Nincs telefonja, nem nézhet órákig tévét és annak a tartalma, amit néz sem lehet akármi. Minden nap olvasnia kell, plusz feladatokat kap matekból és nagyon sokat beszélgetünk vele. 2 év alatt viszont semmi eredménye nem lett és nem tudom, hogy mit tehetnénk még érte.


Ha én nevelném, biztosan külső segítséget vennék igénybe. De én sem tudom, hogy mégis kihez fordulnék pontosan. Létezik magántanár, aki ilyen gyerekekkel foglalkozik? Vagy tudtok jó meséket, amik esetleg segítenék őt a megértésben? Nem találtam erről semmit.


Szegénykémnek nagyon rossz gyerekkora volt 2 évvel ezelőttig, az anyukája teljesen elhanyagolta őt, amikor terhes volt vele akkor is cigizett, ivott elég keményen, most a felnőtt bátyja neveli, mert árva lett az anyukája életvitelének "köszönhetően". :'(

A bátyja nagyon szépen próbálja nevelni, mindent megad neki.. törődést, meleg otthont, tiszta ruhát, finom ételt egyaránt.

Volt pszichológusnál, aki azt mondta, hogy minden teljesen rendben van és nem kell tovább járnia. Szerinte gyászol a kislány és nem folytja magába, így nagy baja nem lehet... Hát nem tudom mi lehet a gond, én nem vagyok pszichológus, de minden beszélgetésünkkor sírni tudnék, annyira sok fájdalom van ebben a kislányban és nem a gyász miatt, hanem amiket mesél, hogy milyen borzalmas körülmények között kellett élnie és szokott pityeregni miatta. Csak az iskolában evett, mert otthon nem volt étel, télen nem volt fűtés.. egész nap egyedül hagyta az anyukája a tv előtt, míg ő ivott valahol. Amikor élt, nagyon sokat veszekedett a fiával, pedig ő próbálta mindenhogy támogatni, segíteni őket. Nem fogadta el..


Jó lenne találni valami megoldást, akár könyvet, amiből mi tudnánk tanítani speciális módszerekkel.. vagy ha tudtok mese címeket... bármilyen tanácsnak örülnék.



2020. márc. 17. 18:10
 1/9 A kérdező kommentje:
*fojtja, elnézést..
2020. márc. 17. 18:14
 2/9 anonim ***** válasza:
Pedagógiai Szakszolgálatnál jártatok? Van valami diagnózisa? Javasoltak fejlesztést?
2020. márc. 17. 18:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 October15 ***** válasza:
Yep Pedagógiai szakszolgálat, ha indokolt gyermekpszichiátria stb de ezt majd ott elmondják úgyis. Csak úgy monyákolva otthon ezt nem lehet helyrehozni. Bőven benne van hogy iskolaváltásra lenne szükség. Nyilván olyan iskolába ahol gyógypedagógusok tanítanak. Lásd Debrecenben a Kettesy de az pl gyengénlátóknak van szóval ha ez nem áll fent akkor igen kevés eséllyel vennék fel. Amíg nem folytja el stb a gyászt illetve a korábbi tapasztalatait addig ez tényleg nem pszichológusra tartozik mert egy egészséges feldolgozási folyamatról van szó.
2020. márc. 17. 20:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:

"Nincs telefonja, nem nézhet órákig tévét és annak a tartalma, amit néz sem lehet akármi. Minden nap olvasnia kell, plusz feladatokat kap matekból és nagyon sokat beszélgetünk vele. 2 év alatt viszont semmi eredménye nem lett és nem tudom, hogy mit tehetnénk még érte."


Tehát nehéz volt a gyerekkora, most pedig nincs telefonja, nem nézhet órákig tv-t és annyi ideig amíg nézhet se nézheti azt amit akar. Minden nap rá van kényszerítve az olvasásra és a matek feladatokra.


Gondoltatok már arra, hogy beviszitek egy könyvesbolt/könyvtárba ahol saját maga választ magának olyan könyvet ami tetszik NEKI, amit akkor olvas amikor Ő akar? Akkor fogtok fejlődést látni amikor azért lapoz a könyvben a következő oldalra mert tudni akarja, hogy mi fog történni a kedvenc karakterével, nem azért mert rá van kényszerítve. Ha ő kalandor cicákról akkar olvasni akkor azt a könyvet kell neki megvenni, nem AZT ami majd SZERINTED jó lesz neki.

2020. márc. 17. 21:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 A kérdező kommentje:

Sziasztok, nagyon szépen köszönönöm a hozzászólásokat, még nem voltak szakszolgálatnál. Ez számomra megmondom őszintén, új..

De biztosan felvesszük velük a kapcsolatot.


Igen, természetesen már én is vettem neki olyan könyvet, amit ő választott ki és el is olvasta végig. De attól még ugyanúgy nem tudja, hogy Budapest egy város, vagy hogy léteznek bolygók és a Föld is az, amin élünk. Pedig tényleg beszélünk vele ilyenekről. Képeket nézegetünk, de persze nem órákig kell egy helyben ülnie még a suli után is, csak amíg még nem kezd másra figyelni.

Hidd el, hogy nem erőszakolunk rá mindenféle tudományos dolgot, ami semelyik gyereket nem érdekli. Játszani sokat játszik, de olyanokat, amiket mi is játszottunk ennyi idősen és nem a tiktokon lóg és mutogatja magát az interneten. Eddig sem volt telefonja, és nincs is rá szüksége. Laptopozni laptopozhat viszont.


2.-os koromtól évekig ország-várost játszottunk a nővéremékkel, így hát kipróbáltam, hátha tetszik neki. Tetszett is, mert nem akarta abbahagyni 4 kör után sem, pedig szegénykémnek csak az állatok mentek. A tárgyakhoz mindenfélét írt, csak tárgyakat nem. A többiről nem is beszélek. :( De hagytam, hogy az atlaszban keresgéljen országot és várost, hátha...


Szépen rajzol és szeret is, szóval szabadidejében legtöbbször azt csinálja, vagy színespapírból készít szép dolgokat. És mivel én fotózok és az is nagyon érdekli, oda szoktam adni neki a gépemet és fényképezünk együtt, nagyon cuki. Szerintem ez már óriási dolog, hogy vannak dolgok, amik iránt így érdeklődik.


Ezek azért szerintem nem túl szigorú dolgok. És matekból olyan feladatokat kell megoldania, amit 1.-2. osztályban tanultak, napi 5 feladat nem olyan sok, nem kell órákat eltöltenie vele, bár a feladatonkénti 3-4 perceket azért ígyis sokallom személy szerint pl. arra, hogy mennyi 12+9. Amikor ott vagyok mindig bíztatom, hátha csak önbizalma nincs már és nem meri kimondani, amit gondol. Én olyan voltam például, hiába tudtam a megoldást, nem mertem leírni/kimondani, mert féltem, hogy butaság. De nem hiszem, hogy ez az oka. Sajnálom, ha úgy jött le neked, hogy olyat kell olvasnia és csinálnia mindig, ami egyáltalán nem érdekli.

A múltja miatt szokott pityeregni, és nem a jelen miatt.


Ja és a tv nézés... Az baj, ha nem nézhet pl. ilyet?: [link]

Sajnos a youtubeon könnyű rátalálni még véletlenül is ilyenekre és ha hagyod, hogy a gyerek bármit nézzen az nagyobb károkat okozhat, mint ha te kapcsolsz be neki mondjuk egy Micimackót/vagy bármilyen mai Disney mesét akár.

Bármilyen normális mesét, amit ő szeret! Inkább előfizettünk Netflixre, HBO gora és ott viszont tényleg azt néz, amit akar. Biztos, hogy ott nincs ilyen és ehhez hasonló tartalom.

Az én időmben voltak videókazetták, amit megvettek a szüleink és azokból válogathattunk. Ez ugyanaz, csak sokkal nagyobb a választék. Ő választ, de nem ilyen hülyeségek közül, mint a fenti linken található. Az felnőtteknek (sem) való, de ki a fene mondaná meg kiskép alapján, hogy horror lesz benne? És ha már egyszer véletlen rámentél, nagy eséllyel ilyeneket rak be következő videónak.


Péntek-szombat-vasárnap egészestés mesét választ ki Ő maga.

Most lehet, hogy túlragoztam, de remélem így már elfogadható és érzed, hogy nem kínozzuk, hanem csak normális életet szeretne biztosítani neki az egész család és barátok. :) Szóval ő a legfontosabb, hogy jó legyen neki. És nem várja el tőle senki, hogy majd orvos legyen. Csak hogy ha pár év múlva eldönti, hogy szeretne grafikus/ fényképész/színésznő lenni, akkor legyen rá esélye, hogy elérje az álmait.

2020. márc. 18. 03:13
 6/9 anonim ***** válasza:

"Szépen rajzol és szeret is, szóval szabadidejében legtöbbször azt csinálja, vagy színespapírból készít szép dolgokat."


Írtad, hogy játszotattok ország-várost és a tárgyak nem mentek neki. Esetleg meg lehet próbálni, hogy megkéred rajzoljon egy tárgyat hátha így menne neki.


"És matekból olyan feladatokat kell megoldania, amit 1.-2. osztályban tanultak, napi 5 feladat nem olyan sok, nem kell órákat eltöltenie vele, bár a feladatonkénti 3-4 perceket azért ígyis sokallom személy szerint pl. arra, hogy mennyi 12+9."


Javaslom az alábbi oldalt: [link]

Vannak videók amik elmagyarázzák és vannak hozzá feladatok is.


"Ja és a tv nézés... Az baj, ha nem nézhet pl. ilyet?: [link]


Én néztem ilyeneket gyerek koromban..., jobb ha ilyet nem engedtek neki. Ez tipikussan az a mese amin 3 évesen még nevet az ember mert nem érti, az felett rémálmai vannak tőle, tini korban meg fáj nézni, hogy mi a fene ez :D


"Péntek-szombat-vasárnap egészestés mesét választ ki Ő maga."

Ha már a bolygók úgy is szóba jöttek lehet tetszene neki ez a mese is: [link]

2020. márc. 18. 06:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 A kérdező kommentje:
Nagyon szépen köszönöm! :)
2020. márc. 18. 10:22
 8/9 October15 ***** válasza:

10 évesen ilyet nézni? :D Ugyan kérlek... Even Horizone, Alien széria, Rémálom az Elm utcában, Sikoly stb... [Nővérem szerette a horrort csak nem bírta én meg jót röhögtem rajta, hogy az utóbbi 2-ben mégis mi az ilyesztő mert nyilván az előbbi 2 azért kellően para de hát sci-fi szóval szeressük.] :D

10 évesen bőven értettem mi folyik benne és nem voltak rémálmaim tőle. + Pontosan miben másabbak mint amikor a spektrumon, discoveryn, natgeon stb néztem ahogy az oroszlán szétkapja a gazellát? :D Jah bocs azt kb óvodás korom óta néztem. 5 évesen kicsit zavaró volt a gondolat, hogy egy Nagy fehércápa 6 méterre is megnőhet, a szobám pont ekkora... simán befér. XD Na ehhez a koncepcióhoz társítva a Cápaember című csoda már nem volt akkora élmény. :D Bár rémálmaim attól se voltak.

2020. márc. 18. 12:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 Homokszem1234 válasza:
Szia! Bevallom nekem is voltak hasonló problémáim. Kicsi koromban meghalt az apukám, amit nem igazán tudtam feldolgozni.És mivel tényleg nagyon kicsi voltam (óvodás)nagyon nehezen dolgoztam fel nem nagyon barátkoztam magamba fordultam, és teljesen belassultam, ami évekkel később, az általános iskolában tűnt ki a leginkább alsó tagozatban. Nehezen haladtam a tananyaggal és sokkal lassabban oldottam meg mindent, és mivel a tanáraink ezt nem tolerálták nagyon sokszor megaláztak és ugye az már senkit nem érdekelt hogy jó a megoldás vagy sem és ez csak tovább rontott mindent pláne, hogy a gyerekek a felnőttek példáját követve elkezdtek csúfolni/bántani a tanító nénik pedig még igazat is adtak nekik.Ez eltartott egész alsó tagozatban.A helyzet szerencsére javult felsőben hatodikra meg már egészen felzárkóztam. De minden problémát leginkább középiskolára sikerült ,,kinőni" mostmár sokkal jobb minden. Szóval én azt tanácsolom, hogy csak türelmesnek kell lenni vele és olyan emberekkel körül venni akikkel jóban van esetleg játékos feladatokkal segíteni neki. Aztán remélem javul a helyzet.
2020. ápr. 15. 16:12
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!