Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Egyéb kérdések » Van olyan (magyar) felsőoktatá...

Van olyan (magyar) felsőoktatási kollégium, ahol van kötelező szilencium?

Figyelt kérdés

2021. nov. 12. 12:44
1 2
 1/19 anonim ***** válasza:
98%
Nincs. Az egyetemi koli már nem a dedó, ahogy a középiskolásokat kezelik.
2021. nov. 12. 12:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/19 A kérdező kommentje:

Tudom, hogy ez nem megszokott az egyetemek vagy főiskolák esetében.

Engem az esetleges (nyilván nagyon ritka) kivételek érdekelnek.

Van olyan, ahol nagyon komolyan veszik a hallgatók rendszeres, minél több időn át tartó tanulását? Létezik olyan kollégium, ahol egész évben van kijelölt idő amit kötelezően csendben és tanulással kell tölteni?

2021. nov. 12. 12:51
 3/19 anonim ***** válasza:
93%
Erre vannak az egyetemi könyvtárak és a kollégiumban a tanulók. Nem értem mi szükség lenne ilyenre. (Kolis vagyok)
2021. nov. 12. 12:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/19 anonim ***** válasza:
94%
Felnőtt embereket nem lehet arra kötelezni, hogy napi x órán keresztül csendben tanuljanak. Mindenkinek a saját felelőssége, hogy hogyan osztja be az idejét. Aki mégis ilyesmire vágyik, az menjen könyvtárba, ahogy a hármas válaszoló is írja.
2021. nov. 12. 13:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/19 A kérdező kommentje:

Engem az ilyen jellegű intézmények esetleges létezése érdekel és nem azt szeretném megvitatni, hogy mennyire van (vagy nincs) rájuk szükség.


(Természetesen az általad említett módon is tökéletesen lehet tanulni.)

2021. nov. 12. 13:11
 6/19 anonim ***** válasza:
91%
Lehet, hogy nem fogalmaztam teljesen érthetően. Nem arra szerettem volna célozni, hogy nincs rá szükség, hanem arra, hogy nem lehet tulajdonképpen bezárni egy nagykorú, felnőtt embert, hogy "ülj le és tanulj". Jogilag ez mégis hogy nézne ki? Sem a kollégiumnak, sem az egyetemnek nincs joga ilyet csinálni. Annyit lehet maximum mondani, hogy bizonyos időpontokban ne ordítson egyik szobából se a zene, mert a házirendben ez szerepel. Ennyi. Az, hogy ki mit csinál, teljes mértékben magánügy, és nem azért, mert nincs "értelme" szabályozni, hanem mert nem lehet.
2021. nov. 12. 13:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/19 A kérdező kommentje:

Jogilag szerintem ez úgy működhet, hogy a házirend tartalmazza a szilenciumokon való részvételi kötelezettséget. Mivel a házirendet a kollégiumba való beköltözéshez el kell fogadni, így a hallgatók gyakorlatilag beleegyeznének.

Tehát a házirend segítségével ugyanúgy kötelezővé lehet tenni, mint az általad említett bizonyos időközökben előírt csendet. Így elméletileg lehetne ezt is szabályozni.


A középiskolai kollégiumokba járók között is akadnak nagykorúak (19-20 évesek) és nekik is szabályozzák a napjukat.

Nem teljesen ugyanaz a két szituáció, de ennyi erővel a velük kb egyidős felsőoktatásban tanulókkal is meg lehetne ugyanezt tenni.

2021. nov. 12. 13:44
 8/19 anonim ***** válasza:
92%

Logisztikailag kivitelezhetetlen. Gyakorlatilag nincs két ember, akinek ugyanaz az órarendje (nagyobb szakokon), nem hogy egész évfolyamok. Időben mégis mikor lenne? Arról nem is beszélve, hogy a középiskolai kollégiumokban a diákok kvázi ki vannak szolgálva, kapnak kaját (olyat amilyet, de kapnak), nem kell menniük bevásárolni, bankba ügyet intézni, dolgozni. Az egyetemisták pedig ezt mind maguknak intézik.

Ilyen kérdést szerintem max olyan ember tesz fel, aki egyetemi épületet csak kívülről látott, esetleg nagykorú gyerekét elnyomni akaró szülő.

22:30-as lámpaoltás és reggeli körletellenőrzés nem tartozna a szilencium mellé?

2021. nov. 12. 14:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/19 A kérdező kommentje:

A különböző órarendek miatti eltérő időbeosztásra például az lehetne egy lehetséges megoldás, hogy naponta több idősáv lenne megadva, amelyek valamelyikén kötelező lenne a részvétel.

(Konkrétabban például félév elején az órarendek alapján mindenkinél ki lenne választva naponta az az időpont, ami megfelel neki. Amennyiben valamelyik nap ez semmiféleképpen sem megoldható, akkor azt az időszakot más, számára rövideb tanításinapokon kéne pótolnia.)


Nyilván egy egyetemistának egy középiskolásnak már sokkal több mindent kell önállóan elintéznie. Viszont az, hogy napi másfél-két órát kell kötelezően a tanulással foglalkoznia nem lehetetleníti el senkinek sem az életét, hiszen a fennmaradó idejét bárhol, bárhogyan el lehet tölteni.


Ha már előkerült a takarodó és a reggeli körletellenőrzés témája: az utóbbi már tényleg túlzás, de takarodóra szükség lenne. Természetesen nem konkrétan arra gondolok, hogy meghatározzák a lefekvés idejét. Helyette az lenne előnyös, ha meg lenne határozva, hogy mondjuk 11 órára mindenkinek bennt kell már lennie a kollégiumban és 11:30 (vagy éjfél) után már teljesen csendbe kéne lenni egészen reggel 6-7 óráig.


Tehát a kollégium bizonyos mértékben korlátozná őket, de mindezt csak azért, hogy minél eredményesebbek legyenek a tanulás terén.

2021. nov. 12. 15:03
 10/19 anonim ***** válasza:
72%
Majd ha bekerülsz egyetemre le tudod vonni a konklúziót és jót fogsz derülni azon amit írtál...
2021. nov. 12. 15:16
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!