Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Egyéb kérdések » Hogyan tanuljak? Nem megy.

Hogyan tanuljak? Nem megy.

Figyelt kérdés

Másodéves vagyok az egyetemen. Eddig mindig ppt-k alapján kellett tanulnunk, ami jól ment, csináltam belőle gondolattérképet, azt megtanultam alapnak, aztán hozzátanultam a többit, és a gondolattérkép alapján vissza tudtam mondani (nem szó szerint, de értettem, és az a lényeg).


Most az egyik tárgyból nem kaptunk ppt-ket, órán sem volt semmi kivetítve, ráadásul levelező, úgyhogy az órai jegyzetekre se lehet támaszkodni, mert az édeskevés, kénytelen vagyok a szakirodalom alapján tanulni.


Hogy álljak neki? Milyen hosszú jegyzetet érdemes készíteni? Kb. 200 oldalas a szakirodalom, és elég tömény, a vizsga állítólag nagyon nehéz (szóbeli lesz, de tételek nincsenek). Négy napom van a tanulásra, kb. 8 órát tudok rászánni naponta.


(Igen, mások sokkal több anyagot is simán megtanulnak ennél rövidebb idő alatt is, ez nem is sok, lesz még ennél sokkal több is stb. Tudom, de most egyelőre ezzel kell megbirkóznom.)



2021. dec. 14. 09:12
 1/10 A kérdező kommentje:
Amúgy pszichológia/szociológia jellegű tárgyról van szó, elméleteket, magyarázatokat, különböző megközelítéseket kell megtanulni, plusz a különböző devianciák hátterét, jellemzőit, kezelését.
2021. dec. 14. 09:15
 2/10 A kérdező kommentje:
Amúgy elkezdtem olvasni a szakirodalmat és alfejezetenként kiírni belőle a fontosabb dolgokat, de nem tűnik olyan jó módszernek, nagyon lassan haladok. Eszembe jutott, hogy kiemelem a könyvben a fontos részeket, de ez meg azért nem jó, mert nagyon hosszan van megfogalmazva, még kulcsszavakat is nehéz kijelölni, az alapján nem tudnám megtanulni.
2021. dec. 14. 09:19
 3/10 anonim ***** válasza:
100%
Nem értem. Nem veszel részt naponta az előadásokon? Azt kellene megtanulni, amit ott hallasz, nem?
2021. dec. 15. 10:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 A kérdező kommentje:

Köszönöm a választ!


Elfelejtettem leírni, hogy levelezőn tanulok, 2x5 óra előadás volt. Az első tömbön kb. csak címszavakat mondott az oktató, megbeszéltük, hogy minek kell utánanézni és hol. Vannak jegyzeteim, de az semmire nem elég, max iránymutatásnak. A második tömb meg egy vicc volt, felolvastuk a beadandóinkat és kb. ennyi... :(

2021. dec. 15. 11:59
 5/10 anonim ***** válasza:

Nem felejtetted el leírni, a kérdés leírásában szerepel, hogy levelezőről van szó. :)


Én szövegkiemelőzöm a kulcsfontosságú részeket, majd azok alapján már vissza tudom idézni az olvasottakat. Az olvasás nállam úgy néz ki, hogy lassan végigrágom magam az oldalakon. Ha valamit nem értek, annak később nézek utána, miután végeztem az érthető részek megtanulásával.

Közben végig memorizálok mindent, végiggondolom az olvasottakat. Ha azon kapnám magam, hogy elbambultam, akkor újraolvasom a kiesett részt, illetve ha egy részt nem tudok értelmezni, akkor még 2x nekifutok és ha azután sem megy, haladok tovább és a végén térek vissza rá. Kivéve, ha kulcsfontosságú az összefüggés... Akkor nem lehet átugrani.


Ha nem értek valamit, külső forrásokat veszek igénybe(internet, másik szakirodalom, megkérdezek valakit...stb). Szoktam ábrákat készíteni és a nehezen érthető részeket részletesen ki szoktam jegyzetelni, megértést segítő ábrákat rajzolva. Hogy ne pazaroljam a lapot, van egy táblám, amire szintén írni tudom a gondolataimat.


Mielőtt elkezdenéd rendesen átrágni magad a könyvön, érdemes átfutni úgy, hogy csak a félkövér szövegrészeket, címeket olvasod el. Esetleg a teljes mondatot, amelyben a kiemelt szöveg van, ha az segíti a megértést. Én így szoktam csinálni és nagyon gyorsan át tudom így futni a könyvet és általában a lényeget le lehet szürni így is, persze ez még kevés a sikeres vizsgához, de ha már ismerős valamennyire a szöveg, könnyebb lesz a tanulás...

Még folytatom... :D

2021. dec. 19. 15:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 A kérdező kommentje:

Sajnos olyan a könyv, hogy nincsenek benne kiemelések, és ábrák, táblázatok se nagyon. Az egész tök régi, 2000-ben lett utoljára új dolog beleírva, pedig újabb kiadású, csak nem változtatnak rajta. :/


Végül halasztottam a vizsgát, holnap megyek belőle, mert közben pénteken és szombaton is volt másik vizsgám, mert az utolsó pillanatban szólt az oktató, hogy mégse lesz januári alkalom, úgyhogy mindenki most menjen...


Csak a kettes legyen meg és boldog leszek. :D

2021. dec. 19. 16:07
 7/10 anonim ***** válasza:

Annyit akartam még írni, hogy 50 percenként érdemes 10 perc szünetet tartani, mert ha hosszabb időket ülsz, az kontraproduktív lesz olyan tekintetben, hogy csökken a koncentrációd és nagyobb erőfeszítés kell ahhoz, hogy továbbra is figyelni tudj.

De elmehetsz akár addig is, hogy 25 percenkét tartasz 5 perc szünetet és minden negyedik 25 perc letelte után 15 percet.Ez a pomodoro technika. Biztosan hallottál már róla.


Valamint ne kezdj kapkodva tanulni, mert annak nem lesz jó vége.

Megteheted, hogy kevésbé rágod át magad bizonyos részeken, de ezt tedd tudatosan! Tudom, hogy ezt könnyű mondani... :D


Ha a könyvben nincsenek félkövérrel szedett részek, akkor nincs is mit elolvasni rajtuk, hiszen nincsenek.


Sok sikert a vizsgához, én szurkolok neked(ha el nem felejtem :D)!

2021. dec. 19. 16:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 A kérdező kommentje:

Köszönöm! :)


Most értem a könyv végére, valamennyit minden témáról tudok beszélni (úgyhogy gondolom írni is), a maradék időben kigyűjtöm a jegyzeteimből a kulcsszavakat és azokat próbálom majd memorizálni, így szerintem menni fog.


A pomodoro módszert ismerem, használom is, tényleg nagyon beválik. Nem tartom szigorúan azt, hogy 25 percig tanuljak, azt figyelem, hogy mikor megy nehezebben, ez lehet 15 de 45 perc is, ilyenkor meghallgatok 1-2 zeneszámot és tudom folytatni.

2021. dec. 19. 18:10
 9/10 A kérdező kommentje:
Végül négyes lett, nagyon örültem neki, úgy mentem be a terembe, hogy csak a kettes legyen meg. :D
2021. dec. 27. 15:31
 10/10 anonim ***** válasza:
:) Az jó!!!
2021. dec. 27. 15:55
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!