Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Egyéb kérdések » Miért is panaszkodnak a tanárok?

Miért is panaszkodnak a tanárok?

Figyelt kérdés

A napokban nagyon sok kommentet, kérdést láttam ezzel kapcsolatban, hogy a tanárok miért panaszkodnak ennyit mostanában. Szeretném leírni a gondolataimat, szóval ez nem is kérdés lesz, inkább egy beszámoló a helyzetről.

Egy nagyon közeli családtagom tanárként dolgozik, ezért van rálátásom. Először is szeretnék a bérviszonyokról beszámolni: jelenleg egy 30 éve tanító pedagógus nettó 250.000 Ft-ot keres. Ezt az összeget önfejlesztéssel, fokozatok teljesítésével feljebb tornázhatja kb nettó 320.000-re.

Tehát egy nyugdíj előtt álló mesterpedagógus (legnagyobb fokozat) kb.nettó 350.000 Ft-ot tud keresni LEDOLGOZOTT ÉLETTEL ÉS DIPLOMÁKKAL A HÁTA MÖGÖTT. Persze sokan mondják, hogy a tanárok nem a legnehezebb egyetemi képzést csinálták, viszont 2 dolgot nem szabad elfelejteni: 1.aki 25-30 éve választotta ezt a pályát, sokkal jobb kilátásra magasabb fizetésre, NAGYOBB MEGBECSÜLÉSRE számított. 2.az oktatás minden alapja, ha nincs oktatás, akkor nincs orvos, nincs egészségügy, nincs mérnök, ezáltal ipar sem lehet, a szakmákról nem is beszélve. (Most én az általános iskolai tanárok helyezetét tudom bemutatni, elnézést például az egyetemi professzoroknak, hogy róluk nem beszélek, ők is egy külön tiszteletdömpinget megérdemlelnének, hogy éhbérért irtózatos nagy szaktudásukat átadják. Szóval a mondandóm lényege, hogy az alulfizetettség az egyik oka a tanárok kiégésének. El lehet képzelni hogy hány fiatal fog tanárnak menni abban a reményben, hogyha fejleszti magát és végigdolgozza az életet akkor kaphat 350.000et, esetleg 400at nyugdíj előtt. Ez minden, csak nem perspektíva...Az a baj hogy túl késő lesz, mire rájönnek döntéshozóink erre (politikai nezettol független, és akkor már nem lesz visszaút...)

Na, de ennyit a pénzkérdésről. A másik téma, ami gyakran előjön, hogy egy tanárnak mennyi szabadideje van, nyári szünet stb.. Erről is szeretnék mesélni, mint tanár-hozzátartozó.. Mindenki azt látja, hogy egy tanárnak 25 órája van egy héten. Ezek mellett még legalább 10-15 órát minden tanár bent tölt a munkahelyen különböző feladatok miatt. Arról nem is beszéljünk, hogy 4kor nem mindig lehet letenni a kalapácsot. Egy tanárra rengeteg egyéb dolog is nehezedik: programok szervezése, felkészülés az órákra, műsorok készítése, gyakorlássa a gyerekekkel, dolgozatjavítás, kapcsolattartás a szülőkkel (tanítóknál), este 9kor vagy reggel 7kor hív a szülő, hogy halaszthatatlan kérdése, mondanivalója van. A nyári szünet az valóban megvan, megjegyzem a tanároknak júliustól augusztus közepéig tart kb. Ez hány szabadnapot jelent? Kb.30, ha jól számolom. A legtöbb iskolában azonban nem úgy megy, hogy elmegyek sielni, welnessezni munkaidőben és kiveszek szabadnapot, két dolog miatt hiányzik az ember: 1.halaszthatatlan dolog, családi probléma, 2.40 fokos láz, 7napon túl gyógyuló sérülés (ha covid ha nem). Arról nem is beszélve, hogy sokat kell túlórázni a másik helyett, amit a legtöbb helyen nem fizetnek ki. Most van valami terv, hogy visszamenőleg kifizetik (ezt is az Alkotmánybíróságtól kellett kicsikarni), megjegyzem 40 óráig azt fogják mondani, hogy nem volt túlóra, mert úgyis bent kellett volna lenni az iskolában...

A szabadidőről ennyit szerettem volna.

Szerintem a 3.faktor, az a vezetőség, fenntartók és az egész rendszer tiszteletének hiánya.

Ezt is kifejtem... A rokonom egy budapesti iskolában dolgozik, erről tudok nyilatkozni csak, de tudom, hogy sajnos vannak rendszerszintű dolgok. Megtörtént esetek: a tanárok év végén semmiféle jutalmat nem kapnak, mondván nem dolgoztak eleget. Erre kiderül, hogy a vezetőség tagjai több milliós jutalmakat vettek fel (könyvelő kiszivárogtatta). Másik eset: megkérik a tanárokat, hogy gyártsanak óravázlatokat pénzért egy bizonyos országos programba. Beígérik, hogy kb.120.000 Ft-ot megkapnak a rengeteg, 50-100ora pluszmunkáért. Az óraterveket megírják, a pénz sehol, mikor már egy éve meg kellett volna kapniuk, a vezetők egymásra mutogatnak, persze senki nem tudja hogy mi lehet ("nem küldték" stb.), erre a könyvelő megmondja, hogy már el is van költve a pénzük. Ezenfelül állandóan gyalázzák őket, hogy keveset dolgoznak, nem teszik oda magukat, aminek semmi alapja nincs. Ilyen helyzetek vannak a 21.században. A korrupció óriási az oktatásban a vezetés szintjén sajnos.

A szülők és a gyerekek hozzáállása márcsak a jéghegy csúcsa. Elég szomorú hogy manapság a gyerek a tanárnak beszólhat, semmibe veheti. A szülők tisztelete pedig a nullához konvergál. Tisztelet a kivételnek... Otthon nem foglalkoznak a gyerekekkel, aztán lehet csodálkozni, hogy nem ír 5st, biztos a tanár hibája... Menjünk be, kapjuk le a 10kormerol, mert ő nem tanította meg neki....Mit okoskodik, ne szóljon bele a gyerekem nevelésébe, ne mondjon semmi kritikát, mert úgyse fogadom el, semmin nem kell változtatni, mert a gyermekem tökéletes, csak a tanár a hülye. Egyébként aláírom, hogy tényleg vannak rettenetes hozzáállású tanárok, de a legtöbben szorgos, lelkiismeretes apukák anyukák és nagymamák akik a munkájukat akarják csak végezni.

A tanítás szabadságáról ne is beszéljünk. Hogy megmondják, hogy taníts az Ofisból, nem baj, ha nem ér semmit, és tele van hibával... Csak így tanithatsz, csak ez alapján a tankönyv alapján.. Na ez a hozzáállás is igazán motiváló lehet mindenkinek.

Összességében arra szerettem volna rávilágítani, hogy a vesztünkbe szaladunk, mert a tanárok túlterheltek, kiegettek az általam leírt okok miatt, előbb utóbb elfogynak, elfogynak azok az emberek akik félnek kinyitni szájukat, mert mindenük a munkájuk és a gyerekek társasága. Őket kéne megbecsülni állami és civil szinten egyaránt. A fizetések emelése szerintem elkerülhetetlen..Viszont egyéni szinten is jó lenne tanárainkat megbecsülni, akkor is, ha van néhány alkalmatlan, rosszindulatú köztük, mert mindenhol van. Most azok helyett szerettem volna írni akik nem nyitják ki a szájukat soha, de kimerültek, fásultak lettek. Becsuljetek meg őket, egy jo szóval, egy mosollyal, szakmai tisztelettel, csak év végén mondjatok annyit hogy Köszönünk mindent, és máris javitatok a helyzeten. Már akkor segítetek egy kicsit.

Tanárok, ha ezt olvassátok, köszönünk nektek mindent, tartsatok ki, és harcoljatok a megbecsülésért! KÖSZÖNJÜK MUNKÁTOKAT!!!!



2021. dec. 17. 14:35
1 2
 1/20 anonim ***** válasza:
96%
Jól összeszedted.
2021. dec. 17. 14:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/20 anonim ***** válasza:
96%
Köszönöm, ez sokat jelent!
2021. dec. 17. 14:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/20 anonim ***** válasza:
9%

Elismerem, hogy nagyon keveset keresnek a tanárok, de hol vannak a Rátz tanár urak, Pólya Györgyök, Kodály Zoltánok, Holics Lászlók, Urbán Jánosok, stb.?


Elsőnek minőségbiztosítás rendszert, minőségellenőrzést, megvalósíthatósági vizsgálatot, teljesítményértékelést kell bevezetni. Folyamatos felülvizsgálat mellett.


Szükséges a hatásvizsgálat, megvalósíthatósági vizsgálat, hibakatalógus, veszélykatalógust, stb. bevezetése iskolai keretek között is, tantárgyként.


Tantárgyhasznosítást kell oktatni, lelki alapozással, gondolkodás-módszerek tanulásmódszertan bevezetésével, a tanuló szellemi igényeihez, életkori sajátosságaihoz alkalmazkodva.

Munkaerőpiac-ismeretet, érdekérvényesítést, logika tudományát, politika ismeretet, értékelemzést, szervezést és vezetést, optimalizálást, dietetikát, kérdezés tudományát, háztartástant, szülői/párkapcsolat minták oktatása, programozási nyelveket és rendszereket, rendszertudományt, stb. kell oktatni, mert a cél, az életre való felkészítést.

Informatikát kel segítségül hívni. Adatbázisok, lista-módszer, programokkal való segítés.


Jelenlegi nagyon rossz a közoktatás. Mondjuk már évtizedek óta nagyon gyenge hatásfokú. Nullával egyenlő.

Majd, ha a fentieket figyelembe veszik, akkor mehet a bruttó 6-800.000 Ft-os bér is.


Természetesen ezekkel együtt vissza kell állítani a tanárok tiszteletét, jogi védelmét.

2021. dec. 17. 15:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/20 anonim ***** válasza:
86%

#4: A széttúlóráztatott, mégis alacsony fizetést kapó, túl nagy osztályokra felügyelő tanároktól vársz először minőségi munkát, és majd utána valamikor emelnéd csak a fizetésüket? Ember, hol élsz te?

Itt rendszerszintű problémák vannak. Nem mondom, hogy azzal kezdjük, hogy egy lépésben felhúzzuk a tanári fizetéseket az égbe, de először kapjanak annyi fizetésemelést, hogy szívesen menjenek az emberek tanítani. Hol vannak a Rátz tanár urak, Pólya Györgyök, Kodály Zoltánok, Holics Lászlók, Urbán Jánosok, stb.? Valahol az iparban vagy a szolgáltatásokban dolgoznak, ennyi pénzért nem tanítanak, mert még a munkások is jobban keresnek.

2021. dec. 17. 16:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/20 anonim ***** válasza:
16%

Kedves utolsó válaszoló. Írtam a fizetésről is.


A jelenlegi alacsony hatásfokú rendszerben, elavult tananyagot oktató, fejlődni nem akaró tanárok, akik egy betanított szellemi munkás szintjén vannak, nem érdemelnek magas fizetést.


Ahogy írtam is, ha majd megújítják a közoktatást, az életre készítve fel a gyerekeket, tantárgyhasznosítás oktatnak, minőségbiztosítás, hatásvizsgálatok, stb. mellett, akkor megérdemlik a bruttó 600.000 Ft-os kezdőbért is.


Addig viszont, meg kell várni, hogy összeomoljon a kádári mentalitású ócska rendszer, mert a tanárok úgy sem fognak sztrájkolni, mert nem alakult ki valódi, demokratikus gondolkodású embertársadalom.

2021. dec. 17. 16:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/20 anonim ***** válasza:
85%

"elavult tananyagot tanító" = tudod, kedves Kommentelő, van egy olyan, hogy NAT. Nem a tanár dönti el, hogy mit tanít, már nagyon régóta. Első körben a Nat-ot kellene megváltoztatni.

Szülői-párkapcsolati minták oktatása.. ne haragudj, de van még BÁRMILYEN területe az életnek, ahol elvárható a szülői szerepvállalás a gyerek nevelése tekintetében?

Mert a leírásod alapján az lenne a legegyszerűbb, ha szimplán mindent is mi tanítanánk meg a gyereknek, a cipőfűző bekötésétől kezdve a programozáson át, természetesen 2 felsőfokú nyelvvizsgáig bezárólag, közben

persze a kellő (naprakész) közgazdasági, pszichológiai, jogi, pénzügyi, informatikai, politikai, egészségügyi, életvezetési stb. alapismeretekkel is ellátva. Egyszerre. Hiszen az életre nevelünk, ugye.

Közben esetleg vasárnaponként kiadnánk a szépen fésült gyereket egy sétára, hogy lehessen vele büszkélkedni a korzón.

Hagyjuk már...

Ha majd a tanárnak nem 34 fős osztálya lesz, ha majd a 34 fős osztályban nem kell irreális részletességgel tanítani szaktárgyakat (Arany János korai költői korszaka, a prokarióták felépítése stb.), ha majd nem 24 órám lesz egy héten, hanem mondjuk 16 (már a heti kb. 8 órányi értekezlet-helyettesítés-ebédlőfelügyelet stb. kombókat leszámítva), azaz a fennmaradó időben ténylegesen tudok órára készülni, tananyagot fejleszteni, továbbképzésen résztvenni, projekteket kidolgozni és azokat vezetni/korrigálni stb...

De ez nincs.

Így aztán marad szülői részről az alap elvárás, hogy a sz.ar rendszerben is, de a gyerek jusson be orvosira, jogra, közgázra - és mivel közben úgyis csak a lábam lógatom, elég nekem a nettó 210 ezer. (elte diploma, 13 éve tanítok)


És nagy kegyesen közlöd, hogy ha a fenti, irgalmatlan sok önfejlesztéssel járó és időben/pénzben/energiaigényben kőkemény feltételeket teljesítjük, akkor megérdemeljük a nettó 400at :))) Hát köszi, igazán! :))

2021. dec. 17. 19:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/20 anonim ***** válasza:
56%
Az a probléma, hogy az egészségügyben dolgozó nővérekről, ápolókról hasonlóakat lehetne írni, csak az ápoló-nővér etikai okokból nem sztrájkolhat, mert emiatt nem halhat meg egy ember. Az, hogy 5 éve a "kockásinges forradalomnál" érettségi évében számos órám elmaradt, az nem fájt senkinek, csak nekem, meg aki még szeretett volna hatékonyan felkészülni. Természetesen végig sem értünk az anyagon, és magamnak tanultam meg a könyv utolsó 100 oldalát, anélkül, hogy elmondták volna. Szóval én annyira nem tudok együttérezni a tanárokkal, főleg, hogy 12 év alatt alig néhány olyan tanárom volt, aki emberségesnek és jól oktató tanárnak volt nevezhető - de egy egészségügyi dolgozónak meg maximálisan kell ellátnia a pocsék fizetése és a 10+ órás megfeszített munkatempója alatt a munkáját. És akkor az ápoló-nővérek ki vannak téve mindenféle fertőző betegségnek, vérrel is dolgoznak, hányással, végtermékkel, adott esetben elhunytakkal, eközben megkapják, hogy chippeket meg én nem tudom miket ültetnek az emberekbe és milyen gonosz rosszindulatú emberek, sőt egyre több a mindenféle erőszakos beteg is. A másik véglet, amikor megy az oltópontra az ember, hogy ő negyedik oltást akar felvenni (ami még nincs is), és őt megölik, ha nem kapja meg most azonnal a negyediket. Ezek a hírekben beharangozott mindenféle plusz juttatások meg már vissza lettek véve, meg a fele se igaz, illetve rendre csak az orvosoknak jár minden, de ők sem keresnek európai átlag szerint. Most nem generálni akarom a vitát, de a lényeg, hogy gyakorlatilag semmilyen munka nincs sem tisztelve, sem megfizetve ebben az országban, az emberek hozzáállása meg motiválatlansága is ennek megfelelően alakul. Az oktatást meg az egészségügyet sürgősen kellene rendbetenni, az egyszer biztos, de én most sokkal elsődlegesebb problémának látom az egészségügyet, amikor a covid miatt annyira bedőlt az egész, hogy hónapokat kell várni egy időpontra, eszközök nincsenek mert bedöglenek a több évtizedes gépek, és rengetegen - akik megtehették - magánegészségügybe menekültek, de közben nincs nővér-ápoló, mert menekülnek a szakmából meg az országból, az orvos meg nem fogja a beteget tisztába rakni. Ha ezt megoldottuk, utána jöhet az oktatás. De hangsúlyozom, hogy mindkettő fontos lenne.
2021. dec. 17. 19:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/20 anonim ***** válasza:
88%

Kedves Utolsó, és meg is érkeztünk.

MINDEN alkalommal, hogy a tanárok panaszkodni mernek, jön valaki, aki bebizonyítja, hogy másnak miért _sokkal_ rosszabb és miért lenne pillanatnyilag sürgetőbb inkább annak a területnek a rendezése.

Mert persze az oktatás IS fontos, de valahogy mindig van valami fontosabb...elvégre a tanárok ugye csak ülnek a jól felszerelt tanteremben, nincs dühöngő beteg, se végtermék, van viszont 2 havi nyári szünet (legyen mindjárt 3), és néha fel kell olvasni a könyvből a 2. római-pun háborút.

Ennyiiaz egész. De azon csodálkozol, hogy miért nem volt soha igazán jó tanárod... vajon?


#6-os

2021. dec. 17. 19:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/20 anonim ***** válasza:
26%

Hetes vagyok, ha a nővérek fizetéséről van panaszkodás, akkor meg a tanárok jönnek, vagy éppen a posta, vagy a BKV, teljesen mindegy, ez oda-vissza működik, és mindenkinek igaza van, hiszen mint írtam, ebben az országban mindenki alulfizetett - de tényleg mindenki. Szerintem az oktatás és az egészségügy két alappillér kellene, hogy legyen, ezek nélkül nincs semmi, de ha hirtelen SOS kivizsgálásra lenne szükséges nálad végbéldaganat gyanúja miatt, mint a nagymamámnál, vagy az agytumoros 1 éves rokonomnál, aki a felnőttkort is jó eséllyel nem fogja megélni, akkor te is belátnád, hogy az egészségügy egy minimálisan égetőbb kérdés lenne, de egyikkel sem foglalkoznak jelenleg. Akinek nincs sok dolga az egészségügyben (még), az persze ezt nem érzi át. A kérdés kiíróját is az érzelmek vezérelték, hiszen azzal kezdte, hogy nagyon közeli családtagja tanár. Nekem meg anyukám dolgozik egészségügyben. Ennyi. És sajnos igen, akárhogy is nézem, a tanároknak van nyári szünet, ha nem is annyi, mint a gyerekeknek, de van, év közben mindenféle egyéb szünetekkel tarkítva az évet, és igen, nem jellemző, hogy a gyerekeket a mocsokból kellene kivakarni. Szóval igen, egy tanárnak is tudom, hogy nagyon stresszes az élete, sok a munkája, fontos is lenne, kevés mindehhez a fizetése - de ugyanezt el tudja mondani kb. majdnem minden ember az utcán, ha megkérdeznék, a szakmájától függetlenül. Csak a tanár meg az egészségügyi dolgozó között az a fontos különbség még, hogy ha a tanár rosszul végzi a munkáját, az égvilágon semmi nem fog történni, és megteheti azt büntetlenül, hogy ő most sztrájkol, ő nem erőlködik a gyerekekkel, ő most nem tanít, vagy nem úgy, mint kellene, mert akit érdekel, az sem tud mit csinálni. De az egészségügyi dolgozó ugyanolyan pocsék fizetésért van, hogy éjszakázik, van reggel 7-este 7 közötti megállás nélküli munkanapja, és ha valami hibát ejt, vagy nem figyel oda, akkor meghalhat egy ember, megtörténhet egy baleset, ami miatt rögtön rendőrségi ügy lehet és kirúgják úgy, hogy a pályáján már többé nem helyezkedhet el. Akárhogy is nézem, az egészségügy sokkal nehezebb és felelősségteljesebb zóna, mint a tanári, az ő hangjuk mégis jobban hallatszik: és azért, amit írtam előzőleg, mert a nővér nem teheti meg, hogy hagyja meghalni a beteget, de nálunk a tanár megtehette, hogy érettségi évében nem tanít. De én nem akarom degradálni a tanárokat, véletlenül sem, mint mondtam, a két pillér egyike, de akárhogy is próbálom objektíven nézni, az ellátatlanságban, a rossz kórházi körülményekben, az anyagilag és munkaerőben teljesen csődben lévő egészségügybe sokkal többen halnak bele (vagy kerülnek rosszabb életminőségbe), mint abba, hogy a gyereknek kell önmagát felkészítenie, ha nem szakmunkás akar lenni, vagy abba, hogy Brigi néninek most nincs kedve tanítani, mert elege van mindenből, de bemegy azért dolgozni teljes fizetésért csak nem csinál semmit. Közben Évikének szintén a pocsék fizetésért meg kétszerannyira lestrapáltan figyelnie kell még arra is, hogy ne a klórt kapja le a polcról a desztillált víz helyett, mert előbbibe a beteg jó eséllyel belehal, mehetnek a milliós kártérítések, és Évikét elítéli a bíróság + az élete végéig tartó bűntudata lesz .


Egy pillanatig nem vitattam amúgy, vagy nem szándékoztam vitatni, hogy a tanároknak is kellene rendezni az ügyét.

2021. dec. 17. 20:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/20 A kérdező kommentje:
Szerintem teljesen igaz, hogy az egészségügyi dolgozók is maximális tisztelet érdemelnek, hiszen emberfeletti munkát végeznek. Ők is megérdemelnének simán kétszeres, háromszoros béremelést. Azért nem róluk írtam, mert abba a rendszerbe kevésbé látok bele, de sztem nagyon fontos hogy az egészségügyi dolgozók is leírják a problémáikat, küzdjenek a megbecsülésért(sajnos manapság nem divat alapból). Azért írtam hogyha nincs tanár nincs egészségügy, mert így gondolom, hogy az oktatás minden alapja, viszont ha nincsenek egészségügyi dolgozók, meghalunk a fenébe, szóval nektek is nagy tisztelet jár. Ezen, hogy melyik a fontosabb, nem igazán érdemes fogni, össze kell fogni, és egymást pro és kontra megbecsülni..
2021. dec. 17. 21:11
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!