Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Egyéb kérdések » Matematikában ezt a jelölést...

Matematikában ezt a jelölést hogyan kell értelmezni {aₙ | n ∈ N}?

Figyelt kérdés

Vagy például egy ilyen: {n ∈ N | aₙ = 0}? Ahol láttam a 0 helyén egy "m" van de annak itt most nem lenne sok értelme, ezért írtam oda egy 0-t.

Azért is írtam ezt a másik példát mert itt a "n ∈ N" tag a "|" jel előtt van.

Van valami neve ennek a "|" jelnek?



2022. jan. 1. 07:06
 1/8 anonim ***** válasza:

Olyan a-k, amiknek az alsó indexe természetes szám. Te hogyan máshogyan értelmezed?


A második jelölés szerintem értelmezhetetlen.

2022. jan. 1. 07:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
86%
#1 kissé téves választ adott. Ez egy halmaz elemeinek a definíciója, s a függőleges vonal csak egy puszta elválasztójel, hogy ne follyon egybe a definícióhoz használt két logikai állítás, melyeknek egyszerre kell teljesülniük ahhoz, hogy valami a halmaz elemei közé sorolható legyen. A definíció szerint tehát a halmazba az összes olyan a-k tartoznak, melyek alsó indexében természetes szám szerepel és egyenlők 0-val (illetve eredetileg m-mel).
2022. jan. 1. 08:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 A kérdező kommentje:

#1 Nem értelmeztem sehogy, mivel nem tudtam hogyan értelmezni.


#2 Látom le lettél pontozva, viszont nem tudom mi mást takarhat ez a jelölés. Lehet még valakinek lesz hozzáfűznivalója.


De akkor ezzel a jelöléssel, hogy lehetne jelölni pl. egy olyan halmazt, amely olyan a-kat tartalmaz, melynek alsó indexe természetes szám ÉS minden ilyen n index nagyobb egy k számnál.

Ilyenkor 2db függőleges vonalat kell használni, vagy inkább valami ilyesmi lesz: "{aₙ | n ∈ N, n > k}"? Illetve fel is lehet cserélni a "|" jel odalán álló tagokat?

2022. jan. 1. 10:57
 4/8 anonim ***** válasza:
83%

Hogy a jelnek konkrétan van-e neve, azt nem tudom, de úgy kell kiolvasni, hogy HOGYHA.


Tehát az elsőt úgy olvassuk ki, hogy a halmaz eleme a(n), HOGYHA n természetes szám, tehát a halmaz elemei az a(1), az a(2), az a(3), stb. (illetve az a(0) is, hogyha a 0-t belevesszük a természetes számok halmazába, ez mindig vita tárgya szokott lenni). Az ilyen jelölésnél mindig előre megy, hogy hogyan jelöljük a halmaz elemeit, az elválasztó vonal után pedig azt írjuk, hogy milyen feltételekre kell teljesülnie. Például ha azt mondom, hogy A={n | n=3k+1, k ∈ Z}, akkor ez azt jelenti, hogy az A halmaznak eleme n, HOGYHA teljesül rá az, hogy egyenlő 3k+1-gyel, ahol k helyére az összes egész számot beírjuk. Például ennek a halmaznak eleme a (-5), mert (-5)=3*(-2)+1, és (-2) ∈ Z.


De egy halmaznak bármi lehet az eleme, például egy számpár is;


B={ (x;y) | 3x+4y=11, x;y ∈ R } esetén a B halmaznak eleme az (x;y) számpár, HOGYHA a számpár számai a 3x+4y=11 egyenletet kielégítik, ezen kívül x;y valós számok. Például az (1;2) számpár eleme a B halmaznak, mivel 3*1+4*2=11 igaz.


A második felírásod valahogy így olvasható ki; az n természetes szám eleme a halmaznak, HOGYHA az a(n) = 0-val. Mivel az a(n)-ről egyébként nem tudunk semmit (vagyis hogy mikor egyenlő 0-val), ezért ez a felírás önmagában semmit nem jelent.

2022. jan. 1. 11:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 A kérdező kommentje:
#3 Nagyon szépen köszönöm!! Minden kérdésemet megválaszoltad. :-)
2022. jan. 1. 15:18
 6/8 anonim ***** válasza:
65%
Szerintem ez hülyeség, hogy "úgy kell" meg "azt jelenti". Az én oktatóm például mindig úgy olvasta ki a "|" jelet, hogy "..., AHOL ...". Semmi jelentősége nincsen, hogy hogyan olvassák ki, mert ez csak egy elválasztójel ami elválasztja a halmaz elemeit és a rá érvényesítendő kikötéseket vagy ha úgy tetszik definíciókat (pl. {d|d∈N} esetében lehet arról beszélni, hogy d-nek a definiálása).
2022. jan. 1. 17:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 Tom Benko ***** válasza:
Konkrétan azon indexek halmaza, amelyekre az adott sorozat tagja 0.
2022. jan. 3. 14:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 KulGery válasza:

#6 A lényeg, nem vesszőnek minősül. Definícó, amit hirtelen találtam:

Amikor valamely szabályosság, vagy tulaj donság teljesül egy halmaz elemeire, akkor ezt pl az {x ∈ H | T(x) } módon jelöljük.

2022. jan. 13. 11:47
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!