Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Egyéb kérdések » Óvodapedagógusok, tanítók,...

Óvodapedagógusok, tanítók, tanárok, egyetemi oktatók? Megbántátok-e, hogy a pedagóguspályát választottátok? Ha igen/nem, miért?

Figyelt kérdés

2022. márc. 11. 11:25
1 2 3
 11/25 anonim ***** válasza:
100%

Hogy megbántam, az talán túlzás - annyira nem rossz -, de ha visszamehetnék az időben, akkor más pályát választanék. Számos okból:


1. A képességeim. Jó előadó vagyok, és egy-egy emberrel empatikus is, de ez kevés. Nem tudok osztálynyi gyerekeket szeretni egyenként. Mármint hogy mindenkiről tudni, hogy aktuálisan mire lenne szüksége. (Mondjuk egyre kevesebb az olyan kolléga, aki ezt tudja, de vannak.)


2. A tananyag értelmetlensége, illetve a tény, hogy egyre jobban le van szabályozva, hogy azt mind meg kell tanítani.


3. Egyre problémásabb kollégák érkeznek, ahogy cserélődik a tanári kar.

2022. jún. 8. 09:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/25 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen a választ, ment a zöld kéz.
2022. jún. 8. 11:32
 13/25 anonim ***** válasza:
89%

"Egyre problémásabb kollégák érkeznek, ahogy cserélődik a tanári kar."

Én épp azt látom, hogy egyre inkább csak azok lesznek tanárok, akikben van elhivatottság (másképp ilyen fizetések mellett eleve nem is lehet...).

2022. jún. 8. 14:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/25 A kérdező kommentje:

Ebben is van valami.


Én több olyan embert ismerek, aki eredetileg nem tanár akart lenni, hanem teljesen más szakra jelentkezett, csak nem jutott be. Például az egyik csoporttársam álma a pszichológia BA volt, de nem vették fel. Mondanom sem kell, már most, első év végén bánja, hogy osztatlan tanárképzésen van, idővel váltani akar.

2022. jún. 8. 16:06
 15/25 anonim ***** válasza:
100%

#13: Nem csak fiatalok érkeznek hozzánk - szakképzésben tanítok, itt a máshol töltött éveket is értékelik a fizetésben, tehát nem csak fiatalok lépnek be. Ugyanakkor azt is el kell mondjam azért, hogy a mostani egyetem, az tudásszintben már nem ugyanazt jelenti, mint régebben. Frissen végezett informatikatanár nem tud programozni pl. (Elvileg tud, meg benne van a kettes az indexében, de gyakorlatilag nem, a felmenő kerettantervben pedig komolyabban benne van, tehát tanítania kellene.) Vagy fél hajzatomat kitéptem egy magyar szakos kolléganő portfóliójának pontozása közben (útáltam, de a háromfős bizottságból egy főt az iskola delegál, szóval kötelező ingyenmunka), mert keresni kellett az olyan mondatot, amiben nem volt helyesírási vagy nyelvhelyességi hiba (nem vagyok nyelvtannáci, magam is kreatívan helyesírok ilyen szövegekben, mint ez, de az értelemzavaró hibák bosszantanak).


De a "problémás tanár" nem csak ezt jelenti. A vírusszkepticizmustól Jézus magyar (=szkíta) voltáig számos konteót hallottam már a tantestület tagjaitól. Kollégám nemrég olyant kommentelt a facebookon, hogy "Európa fehér!!!", ami elég gáz.


Két nagy problémát látok, ami régebben nem volt jellemző. Az egyik, hogy senkit nem érdekel, hogy a diák okosabb legyen. Menjen át a vizsgán, kapjon jó jegyet, legyen jó a statisztika. (Időnként azért kibúik a szög a zsákból, amikor olyan diák kap jó jegyeket, pl. szóbeli feleletre, aki ott sincs az órán, hónapok óta nem tudjuk elérni.) A másik a kollegialitás hiánya néhányaknál, például amikor teljesen pofátlanul mennek el táppénzre úgy, hogy nem betegek (másodállás miatt), és pont akkor, amikor ezzel nagyon kiszúrnak másokkal. (Ez persze öngerjesztő folyamat, mert ha a tahókat nem lehet kirúgni tanárhiány miatt, akkor egyre kevesebben akarnak balekok lenni.)

2022. jún. 9. 21:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/25 anonim ***** válasza:
100%

"Vagy fél hajzatomat kitéptem egy magyar szakos kolléganő portfóliójának pontozása közben"

Elhiszem, és értem. De a portfólió annál többet akkor se ér! Jól tette, ha nem szarozott vele többet!

2022. jún. 9. 21:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/25 A kérdező kommentje:
Köszönöm mindenkinek a válaszokat!
2022. jún. 9. 22:42
 18/25 anonim ***** válasza:
100%

Érdekesség a múltból: https://www.youtube.com/watch?v=nX6abtjMnyY

31:20-tól mondja ki, hogy szívesen otthagyná a pedagóguspályát, ha tudná.


1:22:20 - azt hiszem, nem csak mostanában érzem azt, hogy lefelé megy a tanártársadalom szellemi nívója, hanem időben visszafelé haladva is. (A konkrét jelenetben szerencsétlen tanárnő egy viccet nem tud jól elmondani, ami a más fejével való gondolkodás képességének - neki az általa tudott információk alapján mi hangzik viccesen - hiányát jelzi. A poén helyesen: "A lábuk között van a különbség".)


Amikor pályaválasztó középiskolás voltam, akkor a tanári pálya éppen megújulni látszott. Új természettudományos tanterv, volt pár lelkes tanárom. Meg jártam ide: https://www.youtube.com/watch?v=vTiPOJ3_E3s és láttam, hogy az általános iskola sem olyan már, mint alsós koromban: csoportmunka van a hátratett kéz helyett. A tévében láttam Jilly Viktort angolt tanítani, és ledöbbentem, hogy az az érzésem, hogy tudok angolul (holott oroszt és németet tanultam), és hogy ez mennyire más már, mint a klasszikus szótárfüzet-nyelvtani példamondat teljesen alkalmatlan módszere. Szóval azt hittem, hogy az iskola egyre jobb lesz - de nem igazán jött be. A gyerekeim ugyanúgy szótárfüzettel, nyelvtani példamondatokkal tanulnak, modnjuk szerencsére ettől függetlenül a YouTube-ról megtanulnak angolul az iskolától függetlenül :)

2022. jún. 9. 23:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/25 A kérdező kommentje:
Köszönöm, hogy válaszoltál!
2022. jún. 10. 00:09
 20/25 anonim ***** válasza:
100%

"A tévében láttam Jilly Viktort angolt tanítani ... A gyerekeim ugyanúgy szótárfüzettel, nyelvtani példamondatokkal tanulnak..."

Na ja, ha olyan infrastruktúra lenne a tanárok kezében, mint amilyet Jilly Viktor alá tettek a tévéstúdióban... :)

2022. jún. 10. 09:13
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!