Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Egyéb kérdések » Mennyire lenne jó ötlet, ha...

Mennyire lenne jó ötlet, ha indulna Magyarországon is data science mesterképzés?

Figyelt kérdés
Nyugati országokban indul ilyen fajta mesterképzés. Itthon viszont, akit az adattudomány érdekel, matematika vagy survey statisztika és adatanalitika mesterszakot választja és önszorgalommal tanul rá, hogy adattudós lehessen. Vajon lenne erre a mesterképzésre munkapiaci igény? Valamint jelentkezési hajlandóság is meglenne egy ilyen szakra?

2022. júl. 11. 12:33
 1/8 anonim ***** válasza:
70%

Vagy mérnökinformatikusnak tanul a megfelelő szakirányon vagy alkalmazott matematikusnak/matematikusnak.


Biztos lenne kereslet a képzésre, de úgy érzem, hogy a magyar piac erre még nem áll készen.


Én szakmabeli vagyok, a szakmában főleg programozókat és elemzőket keresnek, több éves tapasztalattal rendelkező szakembereket. Nem gondolom azt, hogy ez egy "junior" munkakör, és azt sem, hogy egy mesterszak data scientistté tesz. Lévén tudományos munkakör, a tudományos karriernek meg be kell érnie.


Nekem kicsit olyan érzés ez, mintha senior szoftverfejlesztő képzés lenne. Vagy szakmai vezetőképzés. Azt nem egyszerűen tanulja az ember, hanem azzá válik. A data science egy komplex szakma, erős matematikai alapokat és mellé jó programozói készséget igényel. Nem olyasmi, amit egy tapasztalatlan diák, akinek nincs előzetes tapasztalata a fejlesztésben, statisztikában vagy big data technológiákban, el tudna rendesen látni.


És ahogy mondtam, idehaza ennek még nincs piaca. Pár helyre keresnek tapasztalt szakembereket, akik foglalkoznak machine learning technológiákkal már egy ideje, junior szinten meg hasraütésszerűen használják munkakörmegnevezésnek a data scientist, data engineer és data analyst kulcsszavakat, de maga a feladatkör mezei adatelemző ugyanúgy. És ja, ennyi állás mellett jelenleg telítettnek mondható a szakma. Amíg nincs igény több ilyen szakemberre, bőven elég az informatikusok és a matematikusok közül válogatni.


És még egyszer, csak hogy nyomatékosítsam: data analytics ≠ data science. Fel kellene fogni, hogy az elemzés kiskutya ahhoz képest. A survey msc is.

2022. júl. 11. 12:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
100%

Mesterképzésnek nem látnám értelmét, szakirányú továbbképzésnek esetleg.

Kövezzen meg, aki akar, de számomra röhejes, hogy már az alapszak is arról szól a legtöbb helyen, hogy a munkaerőpiacon kézzel fogható tudást adnak a hallgatóknak, mintha egy OKJ képzés lenne. Nem erről kéne szólnia. Hanem arról, hogy kapsz egy irgalmatlan elméleti háttértudást, és készséget, képességet ahhoz, hogy azt hogyan tudd a gyakorlatba átültetni. A data science tipikus példája annak, hogy azt nem tudod gyakorlat nélkül a négy fal között megtanulni. Csináljanak belőle egy szakirányút, és (hasonlóan más képzésekhez) a tanulmányok mellett követeljenek meg X év szakmai gyakorlatot.

2022. júl. 11. 15:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:

Az egész iparág óriási robbanás előtt áll. Én már nem is pályázok sehova, engem keresnek a cégek. Itt tartunk. Óriási a munkaerőpiaci igény a data scientistek iránt.


Égetően nagy szükség lenne itthon is ilyen képzésre MSc/PhD szinten. Jelenleg ami értékelhető ezen a vonalon, az a GPME, alk. közgazdaságtan mesterszak + SCM képzés, a biztosítási és pénzügyi matematika és az elte survey statisztika. Az alk. matek mesterszak nem tudom, mennyire releváns. Az elte proginfó mesterszakja is biztosan jó.


Az adattudomány elsősorban computational statistics és NEM informatika. Sajnos Magyarországon még statisztika mesterszak sincs… nincs ennek hagyománya. Így kb. azok vannak, amiket fentebb felsoroltam. Vagy külföld.

2022. júl. 11. 18:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
Ui: a mérnökinformatika hogy jön ide? Van ilyen szakirányuk mesterszakon? Mert amiket eddig láttam mérnökinformatika tantervet, az data science szempontból nagyon gyenge volt.
2022. júl. 11. 18:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:

4

Proginfen és minfen is van ilyen szakirány. Alapszakon és mesteren is.


És továbbra sem egyetemi képzésektől kell várni a csodát, ipar szempontból teljesen mindegy, hogy milyen flancos képzést vezetnek be. Mindenki azt hiszi, hogy majd eléraknak egy csomagot a padban, ami elég erre a pályára. Nem. El kellene húzni a fenébe dolgozni és amellett tanulni opcionálisan, nem képzésekkel bűvészkedni és aköré szervezni a szakmai fejlődést, az az igazság.

2022. júl. 11. 18:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:

*El kellene húzni a fenébe dolgozni alapszak utolsó évében legkésőbb és amellett tanulni opcionálisan később msc-n, nem képzésekkel bűvészkedni és aköré szervezni a szakmai fejlődést, az az igazság.


Ugyanolyan barbárság ez, mikor valaki msc után egyből szalad doktorira és csodálkozik, hogy utána nem ismerik el vagy ép 4 év után is ott rostokol. Nem. Legyen egy papírod, dolgozz egy kicsit, utána majd jogosabban szólsz bele olyan dolgokba, ami tapasztalt szakembereknek való, akiknek már kialakult a saját kutatási területe, stílusa és találkoztak pár nem kezdő problémával.

2022. júl. 11. 18:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:
94%

“És továbbra sem egyetemi képzésektől kell várni a csodát”


Alulképzett (“fit-predict”) “data scientisteknek” tényleg felesleges az egyetemi képzés, megtanulják a courserán (gondolják ők). Valójában azonban a data science “science” része (haladó szintű statisztika, statisztikai modellezés, bayesi statisztika, monte carlo stb. stb.) egyetemen tanulható a legjobban. Én dolgoztam együtt önképzett és rendesen képzett data scientistekkel is, ég és föld a különbség ez utóbbiak javára.

2022. júl. 11. 18:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim válasza:
100%
ELTE-IK-n van Data Science mesterszak, én is oda járok. (Angol a szak, felvin nem találod meg, de rá tudsz keresni.). Még tényleg gyerekcipőben jár ez a szakma Magyarországon, de nagyon sok helyre keresnek(leginkább multik) juniorokat/gyakornokokat Data science területre. Ez a terület szerintem tipikusan olyan ahova kell a mesterdiploma, és kb. mindenhol el is várják még a gyakornoki poziknál is.
2022. júl. 11. 18:56
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!