Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Egyéb kérdések » Kémia emelt szóbelit mennyire...

Kémia emelt szóbelit mennyire nehéz kb kimaxolni?

Figyelt kérdés
Nem teljesen bízom az írásbeli részben előre, így a szóbelivel húznám ki amit majd május közepe és június eleje között tanulnék. Mennyire durvák az anyagok vagy maga a szóbeli része a kémiának emelten? Illetve mikre számítsak miket várnak? Esetleg van valakinek tippje hogy honnan éri meg rá készülni ahol összeszedetten vannak tételek?

2023. ápr. 11. 03:54
 1/10 anonim ***** válasza:
100%

Hát sajnos kb ugyanazt kell tudni szóbelire is, mint az írásbelire, tehát mindent. Számolásos feladatok persze nincsenek, de szerintem az nem feltétlenül könnyebbség, ha nincs különösebb gondod a számolásokkal.

Szóval azért ez elég sok anyag. Nyilván nem lehetetlen felkészülni rá 2-3 hét alatt, de nem lesz egy leányálom, az biztos.


A vizsgán 3 tételt fogsz húzni, egy "A", egy "B" és egy "C" tételt. Ezek úgy vannak összeállítva, hogy mind a 3 nagy témakört (általános, szervetlen, szerves) érinteni fogja a feleleted, de az nincs meghatározva, hogy az "A" az általános, a "B" a szervetlen, a "C" pedig a szerves, bármilyen felosztás előfordulhat.


Az "A" tétel esetén egy nagyobb témakört (pl szerves vegyületekre jellemző reakciók) kell kidolgoznod és összefüggően prezentálnod a kidolgozást segítő szempontok alapján. Ennél nincsenek megadva a konkrét tétel címek, csak témakörök vannak felsorolva, amik kb az egész követelményrendszert lefedik.

A "B" tétel vagy egy elvégzendő, vagy egy nem elvégzendő kísérlet bemutatása, értelmezése. Ezek központilag ki vannak adva és a Fazekas Gimnázium ki is dolgozta őket, amit innen le tudsz tölteni:

[link] [link]

A "C" tétel pedig egy problémamegoldó feladat, általában valamilyen elgondolkodtató kérdés, aminek a megválaszolásához azért egy mélyebb tudás szükséges. Ezeknél is csak ugyanazok a témakörök vannak megadva, mint az A tételeknél.


A tételhúzás után lesz időd kidolgozni a tételeket. Függvénytáblát itt is használhatsz. Alapvetően önállóan kell beszélned, de ha elakadsz, akkor fognak feltenni segítő kérdéseket. Illetve ha valamit rosszul mondasz, akkor is megpróbálnak rávezetni a helyes válaszra. Nem kell nagyon félni, a vizsgáztatók általában rendesek, nem szivatni akarják a diákokat.


Amit nagyon tudok ajánlani az A és C tételekhez, az a Lénárt Gergely által összegyűjtött, korábbi A és C tétel gyűjtemény. Már jó pár éve minden vizsga után megkérdezi a diákjait, hogy milyen tételeket húztak és ezeket összeírta egy doksiba, amit a honlapjáról le tudsz tölteni és vizsga előtt ki tudod őket dolgozni. Ami azért nagyon hasznos, mert ezek a tételek évről-évre ismétlődnek, tehát van rá esély (méghozzá elég nagy), hogy ezek közül fogod valamelyiket kihúzni. Ezt innen tudod letölteni:

[link]


Illetve, ha jól látom, még pont van egy hely a Gergő szóbeli felkészítőjére, aminek most pénteken lesz az első alkalma. Erről a felkészítőről itt tudsz bővebben olvasni:

[link]


A végére pedig még annyi, hogy ne engedd el az írásbelit se. Még van 5 hét a vizsgáig, az rengeteg idő. Csinálj minél több érettségi feladatot, számolásból nézd meg a típusfeladatokat és azokat gyakorold ki jól.

2023. ápr. 11. 06:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
Sorry, most látom, hogy az első, "B" tételes link nem működik. De így már talán jó lesz: [link]
2023. ápr. 11. 06:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:
Mi az, hogy kimaxolni?
2023. ápr. 11. 08:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:
100%
Nem túlságosan nehéz. Én a II főcsoporttal kapcsolatban kaptam az A tételt, egy nem elvégzendő kísérletet, a 3-ra nem is emlékszem, de nem volt valami nagy szám. Mindenki nagyon kedves volt. Nyelvtagozatról mentem, fakt sem volt, többnyire egyedül készültem fel. 95% lett. (Az írásbeli meg 65%, szóval nem volt valami nagy siker (mondjuk ahhoz elég lett, hogy bejussak oda, ahova akartam, de amennyit tanultam rá, jobbra számítottam)
2023. ápr. 11. 10:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 A kérdező kommentje:
Szóval a B résznél lehet odaállítanak egy asztalhoz és végezzem el az ezüsttükör próbát fejből például? Kimaxolást úgy értettem, hogy ugye 100 pont jön írásbelire meg 50 a szóbelire és azoknak együtt nézik a százalékukat vagy hogy. És akkor azt a szóbelin max a elérhető pontra gondoltam vagy akörüli számra, hogy feltornázzam az írásbelit
2023. ápr. 11. 13:03
 6/10 A kérdező kommentje:
Elsőnek pedig köszönöm a linkeket, ma átfutok majd rajtuk, csak még az anyagok tanulásánál vagyok
2023. ápr. 11. 13:05
 7/10 anonim ***** válasza:
100%
Az elvégzendő kísérleteknél kapsz egy tálcát, amin rajta van minden, ami szükséges és utána igen, önállóan kell elvégezni. (De több gimi is készített kidolgozottakat és mindig vannak pár alkalmas tanfolyamok, ahol az összeset el lehet végezni, tehát ennek igazán kell mennie max. pontra.)
2023. ápr. 11. 13:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 NTBS ***** válasza:
0%
Attól függ milyen az előzetes tudásod.
2023. ápr. 11. 13:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 A kérdező kommentje:
Ha mondjuk az írásbeli menne 60 százalékra kb akkor azzal a tudással az a három hét alatt fel lehetne készülni a szóbelire?
2023. ápr. 11. 13:31
 10/10 anonim ***** válasza:

Innen le tudod tölteni a B tételeket, ezeket vizsgán is úgy fogod megkapni, ahogy itt vannak:

[link]


"Ha mondjuk az írásbeli menne 60 százalékra kb akkor azzal a tudással az a három hét alatt fel lehetne készülni a szóbelire?"

Három hét sok idő, úgyhogy szerintem igen, pláne akkor ha másra nem kell mellette koncentrálnod.

2023. ápr. 12. 00:04
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!