Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Egyéb kérdések » Kétségbe vagyok esve. Nem...

Kétségbe vagyok esve. Nem vagyok elég motivált a szakomhoz. Mit tehetnék? Bővebben lent. Hosszú lesz.

Figyelt kérdés

Szóval.


Tavaly érettségiztem. Utáltam a középiskolámat és az osztályomat is. Egy szűk kis baráti köröm volt, az évek során egyre jobban elmagányosodtam. 10.-ben durván beütött egy depressziós időszak, de azt hiszem, ez a kor sajátsága is. A gimnáziumi évek alatt teljesen kifordultam magamból: az addig lelkes, kreatív, nyitott, spontán emberből egy zárkózott, letört, elgyötört, kényszeres valaki lett. Letörték a szárnyaim, ha mondhatom így. Szellemileg ugyan fejlődtem, bár ilyen téren sem nyújtott épp rózsás lehetőségeket az iskolám, de azért elmondhatom, h egy felnőttesebb gondolkozást képviselek. Képes vagyok a kemény munkára és nagyon motivált is tudok lenni a jó eredmények érdekében. De ez csak akkor igaz, ha valóban belülről vagyok motivált, nem kívülről nyomnak. Az érettségis évem olyan zűrös volt, hogy nem tudtam megfelelően a tanulásra koncentrálni, ezért egy rosszul sikerült érettségi miatt nem vettek fel az általam elsőnek megjelölt egyetemre. Most a másodikban koptatom a padot, de úgy érzem magam, mint egy ufo, és bár a szak profilja tetszik, és lehet, új, belülről jövő lendülettel szívesen csinálnám, de most teljesen magamba estem, úgy érzem, nincsenek meg a kellő alapjaim, és hogy mindent rosszul szervezek emiatt a húzódás miatt, már az elején elszúrom a lehetőségeimet és egyre rosszabb lesz csak. Még megtehetem, hogy kiiratkozom, félév vesztegetés nélkül.


A baj itt csak az, hogy nem tudom, hogy addig mit kezdjek magammal. Tavaly apám azt mondta, hogy ha akarok, kihagyhatok egy évet újrafelvételizni, bár azt is, hogy sokkal jobb lenne, ha továbbtanulnék, mert szerinte kiesem a ritmusból. A baj csak az, hogy ő nem látja át eléggé, hogy nálam igazából milyen tényezők számítanak. A jelenlegi lelkesedésemmel nem tudom megcsinálni a félévemet, az fix. Az igazság az, hogy egyáltalán nem érzem, hogy most kompatibilis vagyok az egyetemi élettel. Újra kéne építenem magam kicsit belülről, erre a nyaram most egyáltalán nem adott alkalmat, hiszen végig a szakom miatt aggódtam és csak halogattam bárminemű belátáshoz vezető cselekvést. Márpedig annak nem látom értelmét, hogy végigszenvedjek egy félévet aztán ugyanott lyukadjak ki, csak azért, hogy a szülők megnyugtathassák a pici szívüket. Persze anyagilag is jobb lenne, ha tanulnék , hiszen akkor van családi pótlék, tb , diák stb. , de ezt valahogy nem érzem elegendő indoknak. Akkor már kereshetek addig egy okjt is.


Hozzátenném a jellemrajzhoz, hogy komoly, felelősségteljes vagyok, csak menekülő és bizonytalan alkat, aki még keresi magát. Bele tudom vetni magam a tanulásba úgy ízig-vérig, ha annak látom értelmét, és olyankor a tökéletességre törekszem, amennyire képességeim engedik. De képtelen vagyok megerőszakolni magam homályos célok érdekében. És ki vagyok merülve lelkileg. A magam útját szeretném járni, újraépíteni egy képet a világról magamban. Úgy érzem, hogy az egyetem bürokratikus rendszere ezt a törekvést most elnyomná, én pedig egyre csak elveszettebb lennék az évekkel. Én nem lébecolni akarok, ahogy sokan mondják, hanem megismerni, de a megismerés helyes formájában, nem ebben a papírorientált mesterkélt szarban. Persze mindenképp egyetemre mennék, hiszen intellektuális alkat vagyok, értelmes és jó tanulási képességű, dehát vannak hendikeppjeim, és egyelőre azokkal kell megküzdenem, hogy zökkenőmentesebben haladhassak.


További problémám, hogy az itthoni helyzet nem valami fényes. Anyámnak semmi érzéke az emberekhez, az ő tanácsára nem szívesen hallgatok, ráadásul nem is mondható valami tájékozottnak. Apámnak sok kényszeres elképzelése van, amik évtizedek alatt egyre jobban bevésődtek. Hozzátenném, hogy a szüleim nem élnek együtt, csak kéthetente látom az apám. A családi kompromisszumra törekvés mértéke igen alacsony. Elég rossz a légkör itthon - leginkább rideg, közönyös. Ha tehetném, elköltöznék, leválnék minden tekintetben a szülőkről, de ezt az anyagi helyzetem persze nem engedi. Ha jövőre más egyetemre mennék, akkor valószínűleg koliba, albérletbe költöznék. Ezt csak azért említem, mert a szülők belátó segítsége nélkül tényleg teljesen magamtól kell döntenem.


Egy szó, mint száz: milyen alternatíváim vannak? Mit csinálok rosszul? Kihez forduljak? Mit tehetnék? Más is van/ volt ilyen helyzetben már?


2011. szept. 16. 16:51
 1/6 anonim válasza:
92%

Azt kell tanulni egyetemen, amivel az egész életedet el akarod tölteni. Lehet, hogy most van utoljára lehetőséged arra, hogy ingyen tedd, az "állam pénzén". Ne vesztegesd el.

Én keserűen tanultam meg ezt a leckét, orvos akartam lenni, de a szüleim nyomására kihúztam egy büfé bölcsész szakot, utána szembesültem vele, hogy nem ezt a lovat akartam, és eddigre orvos lehettem volna. Most már késő, mert el kell tartanom magam valamiből, és ha visszamegyek egyetemre, éhen halok... Tanulj a hibámból. :)

2011. szept. 16. 17:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim válasza:
100%

Úgy is értem ezt, hogy ha még nem találtad meg az utadat, akkor ne erőltesd. Rá fogsz jönni, hogy mit szeretnél kezdeni az életeddel, ráérsz akkor dönteni. Lehet, hogy jó ötlet lenne kipróbálnod néhány munkát, utazni, önkénteskedni, szélesíteni a látókörödet, hogy meglásd azt, ami igazán érdekel.

Sok szerencsét hozzá!

2011. szept. 16. 17:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
100%

Környezetváltozásra lenne szükséged. Mi lenne ha kimennél egy félévre külföldre dolgozni? Vannak jó lehetőségek amikor semmit nem kell fizetni csak a repülő utat.

Ilyen munkákra gondolok mint pl: au-pair, gyári munka. Nyelvet is tanulnál meg olyanokkal lennél kapcsolatban akik hasonló helyzetben vannak veled és kölcsönösen segítenétek egymást, éreznéd hogy tartozol valahova, valaki(k)hez.

2011. szept. 16. 20:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 figureout ***** válasza:

Szia!


Én is a külföldi utat javasolnám, környezetváltoztatást. Ehhez persze valamennyi kezdő pénz kell, ezt nem szabad elfelejteni. Ne ess kétségbe, másnak is vannak ilyen jellegű problémái, nekem is..pedig én már 26 vagyok. Azt javasolom, hogy ha értelmetlennek látod a szakod, meg esetleg az az érzésed, hogy nehezen is találnál vele munkát és még lehetőséged lenne később folytatni, akkor szüneteltesd. Sohase késő változtatni, csak ezért tenni kell! Ha az ember nem tesz dolgokért nem fognak maguktól megváltozni. Ahhoz, hogy megtaláld magad, az igazi hivatásod, hogy lehessenek igazi terveid valamilyen úton mindenképp el kell indulnod...utána már biztosan vezetni fognak a megérzéseid. A külföldi munka jó ötlet, új kapcsolatok, új tapasztalatok! Így sokat megtudhatsz önmagadról, hogy egy új helyzetben hogyan tudsz helytállni. Nem tudom nyelvvizsgáztál e már, de akár a nyelvvizsgát is megszerezhetnéd ebben az időszakban. Kezdjél új dolgokba, próbálj meg nyitottabban hozzáállni a világhoz. A legfontosabb, hogy higgy abban, amit teszel!

2011. szept. 19. 10:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 figureout ***** válasza:
Még pár dolog eszembe jutott. A külföldi munkával kapcsolatban azért mindenképp tájékozódj rendesen, nézz utána neten, hallgasd meg az ismerőseid véleményét, olyanokat akiknek volt/van tapasztalatuk ebben. Egy középszintű nyelvtudás nélkül semmiképp ne vágj bele, és úgy se ha nem vagy kellőképp jól informált. A pályaválasztással kapcsolatban még az jutott eszembe, hogy a helyedben elkezdenék odafigyelni arra, hogy milyen képességeim vannak. Miben vagyok jó... milyen beállítottságú ember vagyok. Visszahúzódó inkább, vagy határozott erős jellem...ezek elég fontos tényezők szerintem a későbbi munkavállalás során. Egy visszahúzódó csendes ember nem igazán lesz jó mondjuk fejvadásznak, vagy egy reklám-marketinges területre, de lehet hogy elég precíz egy irodai munkához, vagy nem is tudom egy olyan munkához, ami nem igényli, hogy az a valaki kellőképp nagyszájú legyen:) A helyedben megnézném azt is, hogy mik jelenleg a hiányszakmák... egyáltalán mit lehet még tanulni a Te jelenlegi tanulmányaidon kívül. Hátha megjön valamelyikhez a kedved.
2011. szept. 19. 11:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 A kérdező kommentje:

Felsofoku angol es kozep nemet nyvm van.nem annyira a szakom megfelelosege a problemam, inkabb h belefaradtam a suli rendszerebe, kicsit mas jellegu elmenyre vagyom h osszeszedjem maham es lelkesebb lehessek. Igy csak olyan, mintha presgepben lennek. Az au pairkedes a negativ tapasztalatok miatt nem szimpatikus

Okj t fontolgattam meg de a jelentkezes nappalikra mar lejart.

2011. szept. 19. 11:36

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!