Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Egyéb kérdések » Mi a különbség egy építészmérn...

Mi a különbség egy építészmérnök (diploma) és egy kőműves (OKJ) között?

Figyelt kérdés
Mit tud az egyik, amit a másik nem???

2012. júl. 29. 18:39
1 2 3
 1/25 anonim ***** válasza:
93%

A kőműves sokkal jobban tud inni, illetve el tudja helyezni úgy a sört az állvány alatt, hogy a kánikulában sem melegszik meg. Illetve a kőműves bármilyen szögű felületről meg tudja magyarázni, hogy vízszintes vagy függőleges, illetve bármikor képes újradefiniálni a párhuzamos és merőleges fogalmakat. Szintén a kőművesek képessége az, hogy profin tudnak aludni a furikban, illetve úgy tudnak betont keverni, hogy a cement és a kavics fele megmarad, de a betonon ez nem látszik.

Az építészmérnök meg - mint az a köztudatban él - nem ért semmihez, csak ül az irodában, húzgálja a vonalakat és hótt' hülye, mert "csak a melós az igazi, az tudja ám jól".

2012. júl. 29. 19:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/25 anonim ***** válasza:
100%

A kőműveseké a házépítésnél a fizikai munka. Elvileg a kőművesek tudnak habarcsot keverni, falazni, vakolni, stb. Ők nem terveznek, esetleg megszerezhetik a felelős műszaki vezetői engedélyt (ők azok akik azért felelősek. hogy a kivitelezett épület a terveknek megfelelően valósuljon meg, erről nyilatkozik is és ez alapján lehet kérni a lakhatási engedélyt), de ebben nem vagyok biztos.


Az építész az aki egyeztet a megrendelővel (hány fürdőszoba legyen, legyen-e külön mosókonyha, stb), majd az építési szabályok figyelembevételével papírra veti az építendő ház terveit. A hatóságok ez alapján állítják ki az építési engedélyt, ami szükséges az építkezés megkezdéséhez. Ők tervezhetnek és lehetnek felelős műszaki vezetők is.


Sajnos az előző hozzászólásnak elég sok köze van a hazai realitáshoz. De azért vannak olyan kőművesek is akik nem piálnak munka helyett és jól dolgoznak.

2012. júl. 29. 19:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/25 anonim ***** válasza:
82%
mindkettőnek igaza van, de annyit hozzátennék, hogy a kőmves a fizetését itthon ritkán kapja meg..
2012. júl. 29. 19:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/25 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat! Akkor végülis az építészmérnök tervez, a kőműves megépíti. Egy jó kőműves vásárolhat építési terveket is, nem? ez alapján már megépítheti a házat?
2012. júl. 29. 21:28
 5/25 anonim ***** válasza:
100%
Ha szerez építési tervet (mondjuk vásárol, ahogy írtad) és képes az alapján dolgozni (ez nem általános a szakmában), akkor fel tud építeni egy házat.
2012. júl. 29. 21:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/25 A kérdező kommentje:
de ha nem képes papír alapján dolgozni, akkor ki csinálja meg, ha nem ő? erre is továbbképezheti magát, vagy magától kell megtanulnia?
2012. júl. 29. 22:03
 7/25 anonim ***** válasza:
91%

Attól, hogy egy kőműves vásárol terveket, még nem nyújthatja be a hatóság felé a kérelmet az építési engedélyhez, mert nincs tervezői jogosultsága. Arról nem is beszélve, hogy minden telek egyedi, nincsenek univerzális tervek, mert azokat a helyi építésügyi előírások (homlokzatmagasság, tető formája, stb), igények és adottságoknak (lejtés iránya, nagysága, tájolás, széles vagy keskeny telek, stb.) megfelelően kell elkészíteni. Továbbá, minden embernek más az álmai háza, én például külön étkezőt és konyhát szeretnék, mások meg amerikai konyhát; nekem jó lenne, ha a mosógép egy nagy fürdőszobában lenne, mások külön mosókonyhát szeretnének; és így tovább, te pedig a megrendelőt kész tények elé állítanád?


Ahogy korábban írtam, van egy olyan beosztás, hogy Felelős Műszaki Vezető (FeMüV). Ő az aki olvassa a tervet és ő mondja Józsi bának, hogy hova milyen fal kell, így Józsi bának nem kell tervet olvasni. A tervolvasást egyébként nem olyan bonyolult megtanulni, de már halottam, olyanról, hogy az építőbrigád az észak jelről azt gondolta, hogy valami szobor és kibetonozták. Olyanról is hallottam, hogy a rajzon a bútorok is szerepeltek, ami összezavarta a kőművest és képek volt betonból elkészíteni... FeMüV egyébként technikus, építész és építőmérnök lehet.


Aztán szerintem itt a ház építésénél szükséges szakemberek tekintetében is félreértések vannak. A kőművesek elvileg csak falaznak, vakolnak, esetleg betonoznak; de a fedélszéket, cserepezést ácsok készítik; a bádog szakmunkákat bádogos, a nyílászárókat épületasztalos; a burkolatot (parketta, csempe) hideg és melegburkoló; a festést és tapétázást elvileg festő mázoló; a vízvezetékeket, gázt a víz és gázszerelő; a villanyt villanyszerelő és így tovább. Gyakorlatilag csak a gázhoz kell engedély (hatóság köteles a létesítése, engedélyeztetése), így mindent segédmunkással csináltatnak, aztán olyan lesz amilyen...

2012. júl. 30. 07:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/25 A kérdező kommentje:
Köszönöm a választ! Bocsi, hogy ilyen sokat kérdezek, de egy utolsó kédésem lenne: Akkor mi van ha egyszemélyben vagyok kőműves, és építésztechnikus? vagy a bürokrácia miatt lehetetlen.
2012. júl. 30. 17:30
 9/25 anonim ***** válasza:
100%

Attól függ, hogy mi a célod az építésztechnikusival? Elvileg és gyakorlatilag is elvégezheted mindkettőd, de házat azzal sem tervezhetsz, ahhoz 5 éves egyetemi vagy mesterszakos diploma kell. [link]


Ha kőművesnek készülsz, akkor én inkább a hidegburkolást tanulnám ki, illetve nagyon rá kellene feküdnöd az angolra és különösképpen a németre. Németeknél sokkal több a munka.

2012. júl. 31. 07:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/25 A kérdező kommentje:
Csak házakat akarok felhúzni, úgy hogy lehetőleg minél kevesebb akadályba ütközzek, elmegyek építésztechnikusnak is, ha azzal megkönnyítem a munkámat, és elkerülöm a bürokráciát. tervrajzokat akarok vásárolni, és az alapján építeni.
2012. júl. 31. 13:07
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!