Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Egyéb kérdések » Az érettségi vagy az OKJ-s...

Az érettségi vagy az OKJ-s végzettség számít "magasabb végzettségnek"?

Figyelt kérdés
Megvan az érettségim, egy OKJ-s vizsgám, és most csinálom az erre épülő második OKJ-s vizsgám. Sosem tudtam, hogy amikor azt kell bejelölni hogy mi a legmagasabb végzettségem, akkor nekem mit kell. Most olvastam, hogy az OKJ-s bizonyítvány szakmunkás végzettségnek felel meg, akkor ezek szerint a középiskolás érettségim a legmagasabb?
2012. nov. 23. 15:06
 1/10 anonim ***** válasza:
83%
okj mert szakmát ad az érettségit követően
2012. nov. 23. 15:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 A kérdező kommentje:
Oké, és amikor választanom kell a középiskolai végzettség, és a felsőfokú végzettség közt, akkor melyiket válasszam? Mert ilyen hogy okj-s végzettség nincs sehol.
2012. nov. 23. 15:14
 3/10 anonim ***** válasza:
100%
Az okj középfokú végzettségnek számít, a felsőfokú végzettség diplomát ad
2012. nov. 23. 15:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 Malats ***** válasza:
8%
Én felsöfokunak jelölöm, mert érettségi nélkül nem okj-zhatsz. Ergo alapkövetelménye az érettségi, és afelett állo képzés.
2012. nov. 23. 15:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:
10%
Ja és az lemaradt, hogy fősulin is vannak felsőfokú szakképzések amik okj végzettséget adnak!
2012. nov. 23. 15:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:
100%

Országos képzési jegyzék (röviden OKJ) tartalmazza a Magyarországon hivatalosan megszerezhető szakképesítéseket. A Jegyzék korábban körülbelül 900 szakképesítést tartalmazott, de 2008-ra, a korszerűbb szakképzési rendszer bevezetése után ez a szám a felére redukálódott.

Jelenleg hatályos alapvető jogszabályok


1993. évi LXXVI. törvény 57. szakasz (3) bek.

2005. évi CXXXIX. törvény a felsőoktatásról 11. §-a kimondja, hogy „A felsőoktatás egymásra épülő, felsőfokú végzettségi szintet biztosító képzési ciklusai:

a) az alapképzés,

b) a mesterképzés,

c) a doktori képzés.”

A 32. § kimondja, hogy

„(2) A felsőfokú szakképzés a felsőoktatási intézmény által készített és a szenátus által elfogadott szakképzési program szerint folyik. A szakképzési program az Országos Képzési Jegyzékben meghatározott felsőfokú szakképzésre készíthető, a szakképesítésért felelős miniszter által kiadott szakmai és vizsgakövetelmények alapján.

(3) A felsőoktatási intézmény és a gazdasági (szakmai) kamara a szakképesítésért felelős miniszterrel kötött megállapodás alapján – az országos gazdasági érdek képviseleti szervezetekkel együttműködve – kidolgozza a szakmai és vizsgakövetelményt és kezdeményezi a felsőfokú szakképzésnek az Országos Képzési Jegyzékbe történő felvételét. A felsőfokú szakképesítést fel kell venni – egyszerűsített és gyorsított akkreditációs eljárást követően – az Országos Képzési Jegyzékbe, ha azzal a szakképesítésért felelős miniszter egyetért.”

2012. nov. 23. 15:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 A kérdező kommentje:
Értem, mert pl. az első vizsgám okjs azonosítója 52vel kezdőik ami a középszint, a mostani viszont 54essel,ami emelt szintű. Nem tudom pontosan mi a különbség az emelt meg a felsőfok közt.
2012. nov. 23. 15:24
 8/10 anonim ***** válasza:
83%
Szerintem az egyiket középiskolában oktatják a másikat az 54-et pedig főiskolán!
2012. nov. 23. 15:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:
100%
Az 55-öseket oktatják főiskolán/egyetemen, az a felsőfokú szakképzés.
2012. nov. 23. 23:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim válasza:

[link]


"...Szakképesítések


A szakképesítéseket páros számokkal látták el: 32, 34, 52, 54, 62. Ezek egészen az alsó alapfoktól az emeltszinten át a felsőfokú végzettségig terjednek.


A 32-es szám alsó középfokú szakképesítés, melynek megkezdéséhez 8 általános iskolai évfolyam sikeres elvégzése szükséges, és iskolarendszeren kívüli szakképzésben szerezhető meg.


A 34-es szám középfokú szakképesítést rejt, melynél szintén előfeltétel a 8 általános iskolai évfolyam sikeres elvégzése.


Az 52-es és 54-es képzésekhez már magasabb szintű előfeltétel teljesítése szükséges. Az 52-es számmal kezdődő OKJ azonosító számok felső középfokú szakképesítést rejtenek, amely érettségi vizsgához kötött. Az 54-es emelt szintű szakképesítés, mely szintén érettségi végzettséghez kötött. A 62-es a legmagasabb fokú OKJ képzés, melynek megkezdéséhez felsőfokú végzettség szükséges.

Szakképesítés-ráépülések


A ráépülések a 33, 35, 53, 55, melyek a szakmai előképzettség mellett az alapfokú iskolai végzettségtől vagy bemeneti kompetenciáktól az érettségéig határozza meg a belépési feltételeket.


A 33-as alsó középfokú, 35-ös középfokú, az 53-as felső középfokú és az 55-ös emelt szintű szakképesítés-ráépülés..."

2020. aug. 9. 21:05
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!