Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Egyéb kérdések » Szerintetek kire/mire hallgass...

Szerintetek kire/mire hallgassak? (egyetem (nem) váltás, részletek lent. )

Figyelt kérdés

Szóval. Idén kezdtem az orvosit, igazából a fő motivációm édesanyám halála volt (rák), azelőtt inkább valami töris/magyaros pálya vonzott. De akkor a fejembe vettem, hogy orvos leszek, a felvételi sikerült is, bár pl. a kémiával úgy voltam, hogy nagy kínszenvedéssel rávettem magam a tanulásra, de érettségi után legszívesebben rituálisan elégettem volna a tankönyveket... Elkezdtem az egyetemet - tudni kell rólam, hogy kicsit... szétszórt vagyok, nem az az orvos-típus. És nagyon hiányoztak a humán tárgyak kezdettől fogva, a statisztikát, kémiát, fizikát a hátam közepére sem kívánom, csoporttársaimmal sem lettem túl jóban, linknek tartanak, pedig ez azért van, mert egyszerűen az alapozó tárgyak jó része nem köt le egyáltalán. Meg el is vágyódom. De ugye aláírtam a hallgatói szerződést - ha abbahagynám, az fél millió forint, apu értelemszerűen hallani sem akar róla. Meg azért fél év után még én sem döntenék, de ha egy év múlva is ugyanezt gondolom, már esélyem sem lesz váltani, fél milliót még csak törleszgtetek valahogy diákmunkából a másik egyetem (ELTE töri/magyar) mellett, de másfelet már én sem vállalnék... És félek, hogy később meg megbánnám, ha elmennék, mert ezzel csak lesz állásom, tanárként már kétséges az is. A fizetés nem nagyon motivál, igazából nekem az a lényeg, hogy tudjak hol lakni, legyen mit enni meg azért nézzek ki normálisan, szóval ilyen normális színvonalon élni. A nagy orvosi karrierről már lemondtam, egyrészt az összeegyeztethetetlen a családdal - ha most megürül egy főorvosi hely Esztergomban, én nem fogok csak azért odaköltözni majd gyerekestől-férjestől... És nem is vagyok benne annyira tehetséges, hogy kutató legyek. Ez törivel mondjuk menne, azt imádnám, szívből, és szerintem töri-magyar szakon, ha hiányozna is a reál, sokkal kevésbé, mint amennyire most a humán. Humán téren karriert is el tudok képzelni, abban tehetséges vagyok, úgy érzem, szorgalommal a legjobbak közé is juthatnék, míg reál pályán - már most látom - erre esélyem sincsen.

Szerintetek mit válasszak? Mindenki a környezetemben idiótának tart, örüljek, hogy ilyen szerencsém lett, stb., lassan én is kezdem hálátlannak érezni magam, hogy ilyen lehetőség mellett miért vagyok rosszkedvű, meg miért nem tudom úgy értékelni, ahogy kéne... De közben ottvan az is, hogy a szívem máshová húz, és bár tudom, humán dolgokkal nagyon nehéz elhelyezkedni, mint mondtam, afelől nincs kétségem, hogy abban a legjobbak közé küzdhetném magam.



2012. dec. 25. 19:22
 1/6 anonim ***** válasza:

ejjejjejjj. ez elég húzós ügy. Először is fogadd őszinte részvétem!

neked kell mérlegelni. hogy képes lennél e végigcsinálni az orvosit, utána még a szakmában tanulni.

de amúgy most nem tudom, hogy a szakváltást mennyire korlátozza a szerződés. találtam egy ilyet:


3. § A magyar állami (rész)ösztöndíjas hallgató a hallgatói szerzõdés alapján – a 4. §-ban meghatározottakra figyelemmel – köteles:

a) az általa folyatott, magyar állami (rész)ösztöndíjjal támogatott képzésen a felsõoktatási intézmény által az

Nftv. 48. § (4) bekezdésére tekintettel meghatározott tanulmányi idõ alatt, de legfeljebb a képzési és kimeneti

követelményekben meghatározott képzési idõ másfélszeresén belül megszerezni az oklevelet, és

...


4. §

....

(8) A 3. § a) pontjában meghatározott kötelezettség a szakváltást nem korlátozza. Szakváltás esetén a szerzõdés teljesítése szempontjából az újabb szak képzési ideje irányadó



a "..." az szöveg lenne, de kihagytam. a lényeg, h ha jól értelmezem akkor szakot válthatsz. ez a szerződés nem az egyetemre vonatkozik, hanem a felsőoktatási tanulmányaidra. de biztonság képpen érdeklődj valahogy utána (Tanulmányi osztályon?), illetve a szerződést is olvasd át, mert valószínűleg abba is szerepelnie kell ennek.

Remélem tudtam valamennyit segíteni! Sok szerencsét és boldog karácsonyt!

2012. dec. 25. 21:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
ui.: lemaradt a link ahonnan másoltam a szöveget: [link]
2012. dec. 25. 21:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim válasza:
Ha nem az az álmod, hogy orvos legyél, és a szíved máshova húz, csináld azt, amit szeretnél, ne érdekeljen, hogy más mit mond, mennyi a fizetés. A tanári pálya is ugyanolyan szép. Nekem két szenvedélyem van, a sport és az orvostudomány. Az orvositól az érettségi előtti 1 évben valahogy elálltam, talán a sok tanulás miatt gondoltam úgy, hogy én ebből nem kérek, ugyan azt jelöltem meg elsőnek, de nem vettek fel, bár nem sok hiányzott. Nem próbáltam meg újra, most tesitanárnak tanulok. Szeretem. De megbántam a döntésemet, rájöttem, hogy az elsődleges álmom az mégis az, hogy orvos legyek. Imádom a szakomat, szívesen tanítanék, de a szívem máshová is húz. Másfél éve vagyok egyetemista, ami azt jelenti, hogy ennyi évem el is ment, az orvosira csak úgy lenne már esélyem, ha újraérettségiznék, elmennék dolgozni, hogy legyen elég pénzem kifizetni a maradék fizetős éveket... és nem tudom, mit csináljak. Persze én irigyellek, hogy Te ott vagy, de ha téged nem az érdekel 100%-ig, ne menj orvosnak, mert nem fogod szeretni a munkád és ez a tevékenységedre is ki fog hatni. Én azt ajánlom, hogy képzeld bele magad a munkakörökbe, mit csinálnál szívesebben,mi illik jobban a személyiségedhez, a humán érdeklődésed hobbi szinten is megmaradhat, de az orvosi nem igazán. Sokan csak azért mondják, hogy őrült vagy, hogy ott akarod hagyni az egyetemet, mert talán ez az a munka, amivel biztosan lesz állásod, bár a fizetés nem túl kecsegtető, és megbecsülést is kaphatsz, de ők nem látnak beléd, hogy téged mi érdekel.Sok sikert a döntéshez...
2012. dec. 27. 19:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:
NN C3? :)
2012. dec. 27. 20:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 A kérdező kommentje:

Igen, NN, oda az inkognitóm. :D

Elsőnek: ennek a váltás-fizetés dolognak már utánakérdeztem az oktatási hivatalnál, mindenképp fizetnem kellene.

Második: Nyilván azért ez is érdekel, gondolom miután az elméleti rész lemegy, már érdekesebb az egész blabla... Nem is paráznék rá a dologra, ha a pénz miatt nem érezném, hogy most azonnal kell döntenem. Régebben megtehették az emberek, hogy 1-2-3 évig jártak valahova, aztán ha biztosan kiderült, hogy másra vágynak, egyszerűen váltottak...

Igazából csak véleményekre voltam kíváncsi, dönteni úgyis nekem kell. Fogok is.. gondolom. :D

Egyelőre arra koncentrálok, hogy meglegyenek a vizsgák, pont az őrlődés, ezlegyen-neezlegyen miatt elbasztam az időmet év közben, most kell mindenre rákapcsolnom.

2012. dec. 28. 06:15
 6/6 anonim válasza:
100%
Mivel én is aláírtam a hallgatói szerződést, de váltani szeretnék utánanéztem a dolognak, és a következőt tudtam meg: abban az esetben kell visszafizetned a a rád fordított pénz ötven százalékát, ha legalább egy féléves kihagyás van a tanulmányaidban ( úgy értve, hogy se passzív se aktív státuszban nem vagy egy egyetem hallgatója sem). De ha jelentkezel egy egyetemre, felvesznek, és szemtembertől te már odajársz, nem az orvosira, akkor nem kell fizetned, mert hivatalosan nem volt szünet a tanulmányaidban. Csak akkor kell fizetned majd, ha kifutsz az államilag támogatott 12 félévből. Nem tudom, hogy még aktuális-e a kérdés, remélem sikerült döntést hoznod, sok sikert. Átérzem a helyzetet, én is rossz szakot választottam és most keresem a helyes döntést.
2013. máj. 6. 15:57
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!