Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Egyéb kérdések » Mennyi maximális ösztöndíjat...

Mennyi maximális ösztöndíjat lehet összeszedni jelenleg Magyarországon természettudományos / műszaki egyetemi képzésben?

Figyelt kérdés

Nagyon jó képességű vagyok; és tegyük fel, hogy a rám pikkelő, pofára osztályozó tanárokat is sikerül megúsznom.

(Egyesek őket okolják a rossz eredményeikért, ezt nem tudom mennyire reális és mekkora súlya van neki. Aki nekem ilyent mondott, egy sem volt valami nagy lángész véletlenül sem.) Én viszont effélé kisebb fajta zseni lennék. És nyakba-főbe tanulnék, mint a Sztahanov vagy Buzgó Vaszilij, és véletlenül sem kocsmázással lennék elfoglalva. Azaz, nagyon jó eredményeket elérve mennyi pénzt lehet összeszedni havonta? (Gondolom a nyári szünetre viszont nem fizetnek.)

Gondolok itt az égvilágon mindenre: sima ösztöndíj, köztársasági ösztöndíj, akárminek a megpályázott ösztöndíja.



2013. márc. 24. 01:18
1 2
 1/13 anonim ***** válasza:

Keveset, az egyetemektől elég nagy összegeket vontak el.

Az ösztöndíjak érezhetően a töredékökre csökkentek, de elvileg nem a pénzért tanulsz...

2013. márc. 24. 01:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 A kérdező kommentje:

De mennyi ez a kevés?


És nem a pénzért tanulnék, de valamiből meg kell élni.

És ezt kalkulálom. Mert lehet egy keveset kénytelen leszek mellette dolgozni.

Én viszont tanulni szeretnék minél jobban és nem munkával hátráltatni és pazarolni a tanulásra fordítható időmet.

És ha jó vagy igen jó tanulmányi eredménnyel is szerezhetek annyit kiegészítőt, ami számomra elégséges, akkor nyilván csakis a legjobb tanuló kell hogy legyek és ebben kell gondolkodnom.

Szóval nem arról van szó, hogy esetleg "megélhetési" diák akarnék lenni.

2013. márc. 24. 01:41
 3/13 A kérdező kommentje:

Úgy halottam, hogy a köztársasági ösztöndíj akár havi 50 ezer is meglehet, de csak levesek kaphatják meg, tényleg a legjobbak között kell érte lenni.

De ez az információm nem friss.

És az is igaz, a jövővel kapcsolatban nem éppen szép dolgokkal kecsegtetnek az országház urai.

2013. márc. 24. 01:44
 4/13 anonim ***** válasza:
EKF-en a szak legjobbja 100 ezret kap havonta.
2013. márc. 24. 08:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/13 anonim ***** válasza:

ELTE IK ponthatárok: [link]


De nem láttam még embert nagyon 6.5 fölött itt.

2013. márc. 24. 12:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/13 A kérdező kommentje:

Hát az Eszterházy Károly Főiskola legjobbja ezek szerint olyan túl rossz pénzt azért nem kap, bár nem derült ki, hogy ezért mit kell tennie.

Főleg, hogy nem is egyetem és nem is reál-, hanem bölcsész iskola.


Az ELTE TTK-n meg ezek szerint a létező legjobb 37 ezret kaphat, az elméleti legjobb meg 47 ezret.


Ez számomra nem is olyan rossz, mert nekem lenne szüleimtől is pénzem, de nem túl sok.


A kettő együtt viszont már ér valamit, ebből meggazdagodni nyilván senki nem fog, de elégséges lehet az egyetem sikeres elvégzéséhez.


Hogy meg 6,5 feletti diákot nem nagyon lehet látni, az nekem nem mond igazából semmi használhatót.

Sőt hallottam, a felvételikor sem nagyon láttak még a felvételit 100% százalékban jól megcsináló embert: amitől kicsit ledöbbentem.

Nem akarok senkit sem bántani, de én meg sajnos több magyar felsőoktatási intézményben meg olyan diákot nem igen láttam még, aki tanulni járt volna oda.

(És sajnos a jó középiskolai tanárok is nagyon ritkák.)

A többség egyértelműen összetéveszti az egyetemet a kocsmával.

És igen nagy tisztelet tőlem a kivételek számára.

És az a sok embertől hallott érv sem igazán meggyőző számomra, hogy szemét, pofára osztályozó tanárok vannak; meg az állami támogatást hogy megkapják a diák után, igyekeznek minél több embert felvenni, hogy aztán minél előbb kirúgják őket.

Ezt sajnos el is tudom képzelni, hogy sok helyen tényleg így is van, de ez akkor is csak az érem egyik oldala.

A másik oldalon viszont igenis ott van az, hogy mennyire vagy tehetséges, és mennyire vagy szorgalma és az is, hogy menyire tudsz bánni az esetleges hülye tanárokkal is.

Mert ők is csak emberek, és nem feltétlenül leküzdhetetlen akadályt jelentő pszichopata rémek.


Bár ez utóbbi kemény dió lehet - főleg egy 19 éves tapasztalatlan diáknak - ha csak a szülei meg nem tanították neki, hogy hogyan kell bánni, pszichopata negatív nehéz emberekkel.


De én azt mondom: légy okosabb minden tekintetben a tanárnál és akkor egyből sokkal jobbak lesznek az esélyeid bármire.

2013. márc. 24. 17:51
 7/13 A kérdező kommentje:
A szegedi TTK-n nem tudja valaki, hogy mi az ábra?
2013. márc. 24. 17:51
 8/13 anonim ***** válasza:

Ez nem TTK hanem IK, bár ez most nem olyan lényeges.


Viszont kicsit még naiv vagy, egy egyetem teljesen más, mint a gimnázium.

Azt igazolom én is, hogy kevesebb az arcra osztályozó tanár, ellenben a követelmények SOKKAL magasabbak (jobb helyeken.)


Itt az IK-n 6.5 fölé olyan emberek sem kerülnek, akik egyébként OTDK-t vagy nemzetközi versenyeket nyernek és hasonlók.

3-as kredit indextől volt idén ösztöndíj, pár évvel ezelőtt a szám még jóval alacsonyabb volt, a 2-essel is lehetett már valamennyi pénzhez jutni.

Nem, nem a diákok voltak lusták akkor sem. :)

2013. márc. 24. 20:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/13 A kérdező kommentje:

Akkor ez most szó szerint sztahanovia, mert ha jól értem, a 6,5 fölött az egyszerűen fizikai képtelenség, bármilyen tehetséges és szorgalmas is legyen valaki.


Pusztán egy álságos dekoráció, egy nesze semmi, de fogd meg jól. Egyedül Sztahanov elvtárs tudja teljesíteni, akiről tudvalevő úgy csinálta, hogy még mások is besegítettek neki.


Az meg hogy sok diák mindent csinál ott, csak nem tanul személyes tapasztalat. Ugyan még nem jártam oda, de egyéb ügyeb kapcsán már számtalanszor megfordultam magyar felsőoktatási intézmények épületében vagy kollégiumában.


A többség az, az alkohollal, meg ilyenekkel van elfoglalva. Azt teszi legkevésbé, amiért egyetem egy egyetem. Az ösztöndíját is totál alkoholra veri el.

Még az orvosi egyetemen is, és az oda járó külföldi diákok között is megy vastagon a szeszelés, bagózás. (Elég oda menni az épület elé, be sem kell menni, már ott bárki megláthatja.) Volt alkalmam véletlenül meghallani a portás véleményét is az ajtón belépő diákokról, (éppen valakivel beszélgetett telefonon) ő is pontosan ezt fogalmazta meg.

Innenitől kezdve meg teljesen komolytalan "felső oktatásról" beszélni.

Azt viszont aláírom, hogy azért az intézmények között van különbség. Például a BME-n több tanuló diákot láttam, míg egy főiskolán egy olyan fickót is tudok, aki évente minden túlzás nélkül (!) kb. 7 napot szokott józan lenni, az év többi napján folyamatosan részeg (!).

Még is oda jár már 2,5 éve. Bár lehet azért ilyent még se tehetne meg sok mindenki, de neki egy állatorvos apja van, bennfentes kapcsolatokkal...

Ezt hívják ugye kontraszelekciónak.


Olyan átalakítás (és nem egyszerű pénzlenyúlás) viszont nagyon jó volna a felső oktatásban, hogy azok a diákok ne kapjanak egy fillért se, akik kocsmázni és nem tanulni járnak oda.

Az így felszabaduló pénzből viszont azoknak kellene több ösztöndíjat adni, akik valóban komolyan veszik a tanulást.

2013. márc. 25. 14:13
 10/13 anonim ***** válasza:

Bármennyire is furának tűnik még mindig azok vannak kisebbségben, akiket te írsz, csak róluk többet hallani.

Így 4 év után lassan hidd el ezt nekem.

2013. márc. 25. 14:34
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!