Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Egyéb kérdések » Az emelt kémián kötelező 70...

Az emelt kémián kötelező 70 kísérletből nem tudom értelmezni az utolsó kettőt. Valaki tud segíteni? A részletek lentebb.

Figyelt kérdés

69. kísérlet:

Egy kémikus tojásfehérje-oldattal kísérletezett. Először, a felsorolás sorrendjében, azonos térfogatú nátrium-hidroxid-, réz(II)-szulfát- és fehérjeoldatot öntött össze. Már az első két oldat összeöntésekor csapadék kiválását tapasztalta.


Ezután fordított sorrendben végezte el az oldatok összeöntését. Ekkor is az első két oldat összeöntésekor jelent meg az előzőtől eltérő színű csapadék.


Végül a tojásfehérje-oldathoz kevés nátrium-hidroxid-oldatot öntött, majd egy csepp réz(II)-szulfát oldat hatására színváltozás történt. Ismertesse és magyarázza meg az eltérő tapasztalatokat!



70. kísérlet:

Három kémcsőben lévő hígított tojásfehérje kis részleteihez szilárd nátrium-kloridot, tömény sósavat, illetve tömény salétromsavoldatot adagolunk, majd kevés várakozás után desztillált vizet adunk mindhárom kémcsőhöz. Végül három eltérő tapasztalatot figyelhetünk meg. Ismertesse és magyarázza, hogy milyen változások következnek be!



#kémia #70 kísérlet #69. kísérlet #70. kísérlet
2013. máj. 30. 14:02
 1/7 anonim ***** válasza:
Szia. Mi a tanárommal közösen megbeszéljük a kísérleteket. Este 7-től lesz vele órám, elvileg ma befejezzük az összeset. Szóval, ha átnéztem, akkor este írok, hogy mit sikerült a tanárommal beszélni :)
2013. máj. 30. 16:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:

Szia!


nekem most nincs időm megírni, viszont ma már kérdezték tőlem az elsőt azt bemásolom!

Réz-szulfát és NaOH összeöntése során kék színű csapadék keletkezik. Ha hozzá öntjük a fehérjeoldatot, akkor további változást nem tapasztalhatunk, hiszen a két anyag már reagált egymással, nincs szabad OH-, sem Cu2+.


CuSO4+2NaOH=Cu(OH)2+Na2SO4


Ha a réz-szulfát oldathoz öntjük a fehérjét, akkor irreverzibilis koaguláció következik be. A réz nehézfém (d-mező féme=lezáratlan elektronhéj), a fehérjelánc nemkötő elektronjaival koordinatív kötést létesít, így a molekulák összekapcsolódnak, oldhatatlan fehérje-komplex képződik. Az oldat zavaros lesz. További NaOH hatására szerintem, ha a réz-szulfát nem reagált teljes mennyiségben a fehérjével, akkor keletkezhet kék színű csapadék, de mondjuk ezt sehol sem írják..

Ha először lúgot öntünk a fehérjéhez, akkor az amidcsoportja átrendeződik (Az oxigénhez egy H-atom fog kapcsolódni, hidroxilcsoport jön létre, valamint a szén és a nitrogénatom között kétszeres kötés alakul ki.) Ez a molekularészlet réz-szulfát oldattal ibolya színű komplex-vegyületet alkot. Ezt a reakciót alkalmazzák a fehérjék kimutatására (Biuret-próba)


Részletesebben én is csak este tudnám, elmagyarázni és megírni a másikat.

2013. máj. 30. 16:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 A kérdező kommentje:
Nagyon szépen köszönöm mindkettőtök segítségét! :)
2013. máj. 30. 18:14
 4/7 A kérdező kommentje:
Igaz lefogjátok írni a többit is?:(
2013. máj. 30. 21:12
 5/7 anonim ***** válasza:
10-kor leírom!
2013. máj. 30. 21:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:
100%

Na itt vagyok (első válaszoló vagyok).

Tojásfehérje oldathoz NaCl klorid oldatot adva a fehérje reverzibilisen kicsapódik. Víz hozzáadásával a kicsapódás megszűnik. A könnyűfémsók mind reverzibilisen csapják ki a fehérjét.

Tömény sósavat adva a fehérje oldathoz fehér színnel irreverzibilisen kicsapja, tehát víz hozzáadásával nem szüntethető meg.

Salétromsavval való reakcióját nevezzük xantoprotein reakciónak. A fehérjét ilyen sárgás, barnás színnel irreverzibilisen kicsapja.

2013. máj. 30. 21:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 A kérdező kommentje:
Köszi, ment a pipa mindenkinek:D:)
2013. máj. 31. 08:23

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!