Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Egyéb kérdések » Ti elszoktátok olvasni a...

Ti elszoktátok olvasni a kötelező olvasmányokat? Érettségiben mennyire fog majd szerepelni?

Figyelt kérdés
Most vagyok 12. osztályos és eddig életemben 1 kötelezőt olvastam el, az is általánosban volt. Ne értsétek félre, nem az olvasással van a bajom, csak nem tudok olyan dolgokat olvasni amik nem érdekelnek, és az összes kötelező ilyen. Ebből mennyi hátrányom származhat az érettséginél? Mennyire szoktak újra előfordulni? És ti elszoktátok olvasni?

2013. aug. 7. 17:53
 1/10 anonim ***** válasza:
66%
Sokkal nagyobb bajod fog származni abból, hogy nem tudod használni az igekötőket. Nem akarlak bántani, de az "el szoktátok olvasni". Egyébként meg annyira fognak kelleni a középszintű magyar érettségihez, hogy ha esetleg az érvelést szeretnéd választani, akkor nagyon nagy gázban leszel. Ahhoz ugyanis általában több irodalmi példával kell érvelni, ami a Te hiányos ismereteid miatt kivitelezhetetlen. De hidd el, enélkül is simán le lehet érettségizni.
2013. aug. 7. 18:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
32%

Előző: Ilyen hülyeségbe belekötni szánalmas dolog! 1 szóköz kimaradt, nagy ügy, még a gyors gépelésre is rá lehet fogni.


Én sem olvastam el a kötelező olvasmányokat, de rövidítettből ismertem a történetüket (meg párat megnéztem filmen). Érettségi előtt egy kis méretű füzetbe írd ki az összes középiskolás kötelező olvasmányod tartalmát (elolvasod rövidítettbe - akár internetről, majd 1 oldalnyiba azt is lerövidíted). Érettségi előtt ezt majd át tudod futni és nem lesz gond.

Én is így csináltam és érvelést írtam (jól sikerült a magyar érettségim).

2013. aug. 7. 18:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:
100%
Én elolvastam őket, talán egy-kettőt nem, de az írásbelin nem sok hasznukat vettem. Igaz én összehasonlítást csináltam. Szóbelin viszont nálunk rengeteg kötelező olvasmányos tétel volt, arra lehet nem árt legalább rövidítve elolvasni őket.
2013. aug. 7. 19:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:

Ha érettségin (szóbelin) pl. kihúzod Madáchtól

Az Ember tragédiáját, akkor aból hogyen akarsz lefelelni,

ha nem olvastad? Sztem nehéz úgy..

2013. aug. 7. 20:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:

Az előző válaszolóhoz hasonlóan nekünk is rengeteg olyan szóbeli tétel volt, aminek volt kötelező olvasmánnyal kapcsolatos vonatkozása, de ez közép szinten csak a szaktanárodtól függ.

Írásbeli érettséginél nem annyira számít, de ha az érvelést választod, akkor tényleg elég olvasottnak kell lenned, ha jó jegyet szeretnél.


A kötelező olvasmányok pedig épp azért kötelezőek, mert akkora szellemi kincset hordoznak. Vannak közöttük kevésbé érdekesek, sőt furák, értelmetlennek tűnők is, de a többségüket - a számonkérés hiányában is - tényleg érdemes elolvasni.


A szóbeli tételeket hónapokra előre meg fogjátok kapni. Én azt tanácsolnám, hogy ha vannak a tételek között ilyen olvasmányok, akkor ha van rá időd, olvasd el őket, lehet, hogy a véleményed is meg fog változni a kötelezőkről. :)

2013. aug. 7. 20:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:

Az írásbelin a szövegértésnél nem nagyon szoktak rákérdezni ilyenekre, de ha a fogalmazásnál az érvelést választod, ott nem árt ha sok művet ismersz. De ott van még a műelemzés meg az összehasonlítás is, vagy elolvashatod a rövidítetteket.

Szóbelire viszont a tételeben szereplőeket el kéne olvasni (20 tétel van, de abból ált. egy csomó vers vagy életmű), mert a legtöbb tanár észreveszi ha nem olvastad, rákérdezhet egy-egy dologra a történetből ill. megköveteli hogy használni tudd a könyvet, idézeteket keresni, ami nehezebben megy ha csak rövidítésekből ismered. Persze meg lehet oldani, de ha igazán jó érettségi (mondjuk max. pontos szóbeli) a célod, akkor jobb nem kockáztatni.

2013. aug. 7. 21:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:
51%

"Ha érettségin (szóbelin) pl. kihúzod Madáchtól

Az Ember tragédiáját, akkor aból hogyen akarsz lefelelni,

ha nem olvastad?"


Nálunk középsuliban nem volt kötelező olvasmány. Azt mondta a magyartanárunk, hogy úgyis tudja, hogy nem olvassuk el, az internetről letöltött, vagy könyvtárból kölcsönzött rövidített olvasónaplókat meg már unja :)


Ennek ellenére itt vagyok egy 4,4-es érettségi átlaggal, 4,3-as oklevélátlagú mérnöki diplomámmal, munkahellyel, miközben menetelek a 2. mérnöki diplomám felé.


Mégsem érzem hiányát annak, hogy az Ember tragédiáját nem olvastam el... És igen, ha kihúztam volna a tételt, tudtam volna beszélni róla...

2013. aug. 7. 21:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim ***** válasza:
96%

Ha valaki nem akarja elolvasni, akkor ne olvassa.

Csak mégis kicsit nyugodtabban megy be az ember az érettségire, ha legalább néhány kötelezőt elolvasott.

Azért szokták megadni meg a kötelezők listáját, hogy könnyítsenek a diákok dolgán. Dehát ha valakinek nem fontos elolvasni őket, akkor ne tegye

2013. aug. 7. 22:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:
95%

Én most érettségiztem, nekem az Édes Anna,Anyegin,Aranyember volt ami úgy kötelező..

Ezeket mind megnéztem szépen filmen utolsó héten h rögzüljön :D

Az érvelős résznél vettem nagyon nagy hasznát annak, hogy ismertem olyan olvasmányokat, mint Gulliver utazásai, Ember Tragédiája, stb, ahol konkrét példát kell hozni, de ezeket inkább órán odafigyelve jegyeztem meg.

Majd megkapod a tételsort október körül, utána ezekre feküdj rá, max filmmel

(Amúgy hiába határozod el, hogy már októberben nekiülsz, megsúgom nemfogsz :DD)

2013. aug. 8. 13:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 klopusz ***** válasza:
100%

Szia!


Én nem olvastam el a kötelezőket soha. Meg is bántam, mert érettségin Brecht: Kurázsi mamá-ját húztam és egy nyamvadt szót sem tudtam nyögni róla, csak a Brecht-i színházról, így az irodalom szóbelim kettes lett. Még jó, hogy az írásbeli ötös, így nem lett a végeredmény túl rossz.


A gyerekeimtől viszont elvárom, hogy elolvassák, vagy legalább próbálják meg elolvasni a kötelezőket. Jó példával járok elől, így most olvasom azokat én is, vén fejjel. Mindemellett van olyan, amit még most sem tudnak lenyomni a torkomon (Kőszívű ember fiai - hetedikes kötelező).

2013. aug. 8. 15:18
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!