Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Egyéb kérdések » Miért száraz a tankönyvek...

Miért száraz a tankönyvek többsége?

Figyelt kérdés

Miért jó, hogy olvashatatlanok és követhetetlenek a tankönyvek, amelyeket feladnak az egyetemen? (sokszor gimnáziumban is....) Kinek az érdekében áll, hogy száraz, szakszavakkal telített szörnyeket löknek az olvasók elé?


Holott a tartalmat általában milliószor könnyebben, hatékonyabban, életszerű példákkal alátámasztva is papírra lehetne bocsájtani. A befogadónak is kínszenvedés értelmezni, hogy mire gondol az író, az írónak pedig kínszenvedés megszerkesztenie azokat a tudományos maszlagokat.


Szóval felteszem még egyszer a kérdést: kinek az érdekében áll az, hogy száraz és olvashatatlan a tankönyvek többsége?



2016. jan. 10. 12:59
 1/8 A kérdező kommentje:
Hozzáfűzöm, véleményem szerint az embereknek is sokkal több motivációjuk lenne a tanuláshoz, ha könnyen értelmezhető szakirodalmat adnának kezükbe a tanárok. Nem vesztenék el a fonalat a második mondat után, és ezáltal megnőne a sikerélményük is.
2016. jan. 10. 13:02
 2/8 anonim ***** válasza:
Az írónak nem kínszenvedés megszerkesztenie: csak ilyet tud. Hiányzik a pedagógiai vénája, egyáltalán nem érdeklik az olvasói.
2016. jan. 10. 13:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 A kérdező kommentje:

Jómagam újságíró vagyok. Bennünket nagyjából egy hónap alatt tanítottak meg a munkahelyemen arra a típusú fogalmazásra, amelyet egy vidéki, műveletlen parasztember is megért. Miért nem lehetne a tudósoknak szervezni erről a témáról egy konferenciát?


Szerintem jobb lenne a világ. Vagy naiv vagyok?

2016. jan. 10. 13:12
 4/8 anonim ***** válasza:
Mert szakkönyv
2016. jan. 10. 13:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:
Az sértené a szakmai büszkeségüket.
2016. jan. 10. 14:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 A kérdező kommentje:
Dehogy. Csak el kéne terjeszteni a körükben, hogy ÉRTHETŐEN, humorosan, összeszedetten fogalmazni trendi, és nem egyenlő az igénytelenséggel. Sőt.
2016. jan. 10. 15:17
 7/8 anonim ***** válasza:

Az, hogy nem tudod maradéktalanul értelmezni a szakszöveget, az nem a szerző hibája. Pontosnak és precíznek kell lennie egy szakkönyvnek. Természetesen a témába bevezető könyvek eleget tehetnek a te kritériumaidnak, de egy komoly szakkönyv, amit akár konferenciákon vagy kutatásoknál is használnak, nem engedheti meg magának, hogy humoros legyen. Illetve az is kellemetlen lenne, hogy pl írod a szakdolgozatodat és a könyv amit használsz tele van mellébeszélésekkel. Hátráltatná szerintem a szakmai munkádat.


Abban egyetérthetünk, hogy az alapszintű, bevezetést nyújtó tankönyvek elrugaszkodhatnak a száraz komolyságtól, de egy igazi felsőfokú könyv ne legyen már olyan. Legalábbis szerintem.


Egy szó mint száz, nem mindenkinek íródott. Egy újság esetén természetesen az a cél, hogy minél szélesebb közönség számára lehessen érthető és érdekes az írás. Azonban egy szakkönyv meglátásom szerint nem ezt a célt szolgálja.

2016. jan. 10. 15:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:

Egy igazán jó egyetemen előadások, gyakorlatok és konzultációk vannak, ahol az oktatók olyan dolgokat mondanak el amit tegnapelőtt olvastak egy szakfolyóiratban, vagy tegnapelőtt hallottak egy nemzetközi konferencián, tehát nyilvánvalóan nincs leírva semmiféle jegyzetben, szakkönyvben vagy tankönyvben.

Az órán kell tehát figyelni és jegyzetelni, a klasszikus ismereteket pedig meg lehet találni a neten angolul, vagy ha ott nem, akkor az egyetemi könyvtárakban sokféle változatban.

2016. jan. 12. 14:50
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!