Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Egyéb kérdések » Hogyan is vannak a szintek...

Hogyan is vannak a szintek felsőoktatásban?

Figyelt kérdés
Jelenleg a Bsc/Ba+Msc/Ma képzések összesítve felelnek meg a régi egyetemi szintű végzettségnek?

2016. jan. 26. 17:03
 1/8 anonim ***** válasza:
73%
Hát elvileg igen, a Bachelor a felsőiskolának, a Master pedig az egyetemnek felel meg.
2016. jan. 26. 17:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
100%
Igen! Alap és mester voltak régen összesítve, maga az egyetemi szintű végzettség.
2016. jan. 26. 17:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
62%
Igazából nem feleltethető meg egymásnak a két rendszer. Teljesen más, mások az alapjai. Pl. régen voltak főiskolai szakok, meg egyetemi szakok. Ma már majdnem mindent végig lehet vinni MSc-ig, esetleg egy kis specializációval. Csak az idő hasonló.
2016. jan. 26. 17:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
100%

Kicsit összetettebb a rendszer jelenleg, és eltér a jogi státusz a valóságos társadalmi megítéléstől is:


1. FOSZ: felsőoktatási szakképzés, diplomát nem ad, de felsőfokú szakképzettséget igen, krediteket be lehet számíttatni BSc-ben -- Ez jogilag a régi felsőfokú technikusképzésnek felel meg, a gyakorlati valóságban a régi szakmunkás-bizonyítvány körüli az értéke, de jóval értékesebb mint a mai okj-s képzések.


2. BSc/BA. egyetemi alapképzés, jogilag a régi főiskolai diplomának felel meg, de a valóságban annyit ér mint régen egy technikusi oklevél - beosztott lehetsz vele, de szakértő nem.


3. MSc/MA. egyetemi mesterképzés, jogilag a régi egyetemi okleveles szakoknak felel meg, de a gyakorlati valóságban egy régi erős főiskolai diplomával van egy szinten.


4. Szakirányú továbbképzési szakok. Különálló szintet nem jelentenek. Vannak BSc-re és MSc-re épülő formáik.

-A BSc-re épülő forma jogilag a régi szaküzemmérnök szintnek felel meg, gyakorlatilag elértéktelenedett, kevesebbet ér mint egy második BSc és sokkal kevesebbet, mint egy MSc.

-Az MSc-re épülő formáik jogilag a régi szakmérnök, szakorvos képzéseknek (valamint a régi kisdoktorinak) felelnek meg, de a gyakorlati életben a régi erős egyetemi diplomának megfelelő rangja van.


3. PhD/DLA jogilag a régi tudományok kandidátusa fokozatnak felel meg, de a gyakorlatban ez tölti be a régi szakorvosi, szakmérnöki, kisdoktori címnek megfelelő társadalmi státust. A PhD-vel rendelkező személyt tekinti ma a munkaerőpiac a "szakértő" státuszú munkakörök betöltésére alkalmasnak.


4. Habilitációs oklevél, jogilag nem iskolai végzettség és nem tudományos fokozat (hiszen ezekből elvileg a PhD a legmagasabb), hanem az egyetemi "vezető oktatói alkalmasság" igazolását jelenti, közvetlen jogelődje nincs. A mai gyakorlati életben a legmagasabb egyetemen szerezhető oklevélként funkcionál, de egyetemeken nem jár automatikus professzori kinevezéssel, annak csupán szükséges, de nem elégséges feltétele, annak ellenére, hogy a "venia legendi" odaítélését, azaz a szabad kurzushirdetési jogot már magában foglalja.

2016. jan. 28. 16:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:
Bocsánat, az utolsó kettő 5. és 6. sorszámú.
2016. jan. 28. 16:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 A kérdező kommentje:
Köszönöm. Akkor gyakorlati szempontból a régi egyetemi diplomának mi a mai utódja?
2016. jan. 30. 19:25
 7/8 anonim ***** válasza:
legközelebb az MSc/MA van hozzá
2016. febr. 2. 09:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:

A régi egyetemi diplomának jogilag az MSc felel meg, de ténylegesen inkább egy MSc-re épülő szakirányú továbbképzési diploma adja meg azt a társadalmi elismertséget és szakmai státuszt, amit egy régi egyetemi diploma adott.


Itt tehát egy inflálódásról van szó.


Mondok egy példát: a rendszerváltás környékén 15 hallgatót vettek fel évente az ELTE biológus szakára (120-as pontszám rendszerben minimum 110, de néha csak 114 ponttal) és ezek 1-2 lemorzsolódással okleveles biológus egyetemi diplomát szereztek 5 év múlva. Ma 350 embert vesznek fel ugyanoda elsős BSc-snek és évente kb 15-en szereznek PhD fokozatot a biológiai doktori iskolában. Tehát ma nagyjából annyi PhD végez, ahány gimnazistát akkoriban egyáltalán felvettek az egyetemre adott szakterületen.


Ez önmagában nem baj, hiszen iskolázottabb, műveltebb nép leszünk, de a diplomák értéke természetesen devalválódik, inflálódik.

2016. febr. 2. 15:49
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!