Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Egyéb kérdések » Emelt kémia érettségiben baj...

Emelt kémia érettségiben baj ha az első feladatban én a három vegyületet máshogy írtam fel picit mint ahogy a megoldókulcsban van?

Figyelt kérdés

pl volt glikol és a megoldókulcs szerint HO–CH2–CH2–OH így kellett árbrázolni én viszont így ábrázoltam: [link]


és a másik kettő vegyületet is hasonlóan írtam fel.

Elfogják ezt így is fogadni?



2016. máj. 15. 11:28
 1/8 Silber ***** válasza:
A konstitúciós képlet lényege, hogy az atomok/atomcsoportok egymásutániságát bemutassa, nem a térszerkezetét. Ennélfogva akár fűrészfog alakban is rajzolhattad volna vagy fejreállítva - ameddig a kapcsolódási sorrend megfelelő, megfelelő a képlet is.
2016. máj. 15. 11:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 A kérdező kommentje:
köszi szépen, most megnyugodtam :)
2016. máj. 15. 11:51
 3/8 A kérdező kommentje:

jaj bocsi lenne még egy kérdésem.

volt egy olyan feladat amiben ammónia gázt tartalmazó üveghengerbe kevés réz(II)-szulfát oldatot öntöttek és ionegyenletet kellett felírni.

Cu2+ + 4 NH3 = [Cu(NH3)4]2+ a megoldókulcs szerint ezt kellett írni de én másképp fogtam fel.


én azt írtam hogy Cu2+ + 2 OH- = Cu(OH)2

így én észrevételnek nem azt írtam hogy sötétkék oldat keletkezik, hanem hogy csapadék képződést láthatunk.

Ezt vajon elfogadják?

2016. máj. 15. 11:59
 4/8 Vak Bottyán ***** válasza:

A második kérdésedhez:


Első körben a réz(II)-ionok lúgos közegben valóban kék csapadékot adnak, a csapadék azonban az ammónia feleslegében feloldódik.


Tehát ha kevés ammóniát adunk a réz(II)-só oldatához, csak a csapadék válik ki. Ha viszont tovább adagoljuk a reagenst, akkor mélykék oldat képződése közben a már kivált cucc feloldódik.


Ha a feladatot jól értelmeztem, az üvegben gáz halmazállapotban volt az ammónia, és ebbe injektálták bele a réz-szulfát vizes oldatát. Mivel a víz nagyon jól oldja az ammóniát, szerintem az üveghengerbe kerülő vizes oldat ammóniára nézve hirtelen nagyon töménnyé válik, és az ammónia a szintén oldatban lévő réz-szulfáthoz képest egyből feleslegbe kerül, így az esetleg kiváló csapadék (amely nem valószínű, hogy lesz, mivel a tömény oldatban visszaszorul az ammónia disszociációja) azonnal továbboldódik mélykék színű komplexet képezve. Szóval szerintem a megoldókulcsban ismertetett válasz a jó.

2016. máj. 15. 12:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 A kérdező kommentje:
igen, én is így gondolom, hogy a megoldó kulcs válasza a helyes, de talán kicsit pontosabban is leírhatták volna mert kitudja mekkora üveghengerben volt az ammónia meg mennyi réz-szulfátot adtak hozzá.
2016. máj. 15. 12:53
 6/8 Vak Bottyán ***** válasza:
Nos igen, valóban kicsit kevés az információ. Esetleg ha ki lesz javítva a dolgozat és nem kapsz rá pontot, felebezd meg, és ezt az okfejtést írd le a javítótanárnak.
2016. máj. 15. 13:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:
Ugye ezt te sem gondoltad komolyan, kérdező? Kiröhögnek, ha ilyennel fellebbezel. :D 100%-os információ, réz(II)-szulfát = rézion, ammónia = ammónia, rézion + ammónia = komplex.
2016. máj. 15. 13:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:

Emiatt tényleg felesleges fellebbezni, mert a Cu(OH)2 világoskék csapadék csak lúgos közegben válik le, azaz ha van elegendő (itt: feleslegben lévő) hidroxidion.

A vizes oldatban természetesen van jelen OH- és H+ is, de a hidroxiod-ionnál egyértelműen nagyobb koncentrációban fordul elő az ammónia, így az azúrkék komplex-képződés fog egyből lejátszódni, nem képződhet csapadék. Továbbá a CuSO4 savasan hidrolizál, így az oldat savas kémhatása biztosított, azaz képtelenség, hogy leváljon a Cu(OH)2 csapadék.

2016. máj. 20. 22:02
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!