Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Egyéb kérdések » Futár, Pizzafutár élet, rá...

Futár, Pizzafutár élet, rá látás az ő helyzetükre, akik ezt csinálják, vagy ezt szeretnék csinálni. Azoknak ez segítség lehet? Meglehet?!

Figyelt kérdés

///////////////////// Futár, Pizzafutár! /////////////////////


Ha manapság meg halljuk ezt a szót, hogy "Futár", akkor rögtön

a pizzafutár jut eszünkbe. Na de változnak az idők... Ma már

vannak biciklis, motoros és autós futárok is. Ezek lehetnek ételfutárok,

pizzafutárok, csomagfutárok, és még lehetne sorolni. Vannak a különböző

csomagszállító cégek is, mint például a "GLS", de ők nem olyan futárok,

mint amilyenre a társadalom emlékszik, ami be ugrik nekik. Mindenki a

futár/pizzafutárokat helyezi előtérbe, hiszen ők mindennek a kulcsa.

Ma már egy étteremnek úgy van bevétele, ha (étel) kiszállítást kezdeményez, vállal

az ügyfelei felé, hiszen a futárok ennek a nagy hálózatnak a kulcs figurái,

ők ennek az egész rendszernek a lelke, akik nélkül nem működne ma már ez a dolog.


Egy futár napi átlagban 9-13 órát dolgozik egy nap. Ez már önmagában sok, illetve

elrettentő lehet, már maga a 9 óra is. Ugyan akkor ha valaki egyedül él, és szeretne

gyűjteni, vagy éppen hogy családja van, és kell a pénz, sokszor nem foglalkozik a munka teljes idejével,

hanem bemegy, és levezeti azt a 11-12 esetleg 13 órát egy nap, ami kell. Jobb esetben egy futár napi fizetése 5.000Ft körül mozog.

Ez még mindig kevés ennyi időért, amit az ember ott tölt azon a helyen, abban az étteremben, üzletben;

Még akkor is, ha céges autóról és/vagy motorról beszélünk. Ebben a szakmában, munkában a borravaló a lényeg, ami a futárokat mozgatja,

amiért ők hajlandóak minden nap fel kelni, és menni, hogy legalább a fizetésük, vagy annak a 80-90%-a megmaradjon, hogy az utazási

és/vagy üzemanyag költséget tudják fedezni, ami esetleg a bejáráshoz szükséges. Céges telefont általában nem biztosítanak ilyen helyen,

gyakorlatilag sehol, így mindenkinek saját pénzből kell megoldani azt, hogy legyen valamennyi pénz a telefonján, amit sok helyen el is

várnak, hogy legalább meg tudd csörgetni az ügyfelet, különben mehetsz ki az ajtón.


Vegyük a motoros futárokat, mint pizzafutár/ételfutárokat. Nekik a legtöbb esetben saját motorral kell vállalni az étel szállítását,

és még talán a motorra/robogóra szerelhető ételes dobozt is maguknak kell fizetni. Ez még mindig nem annyira elrettentő, de nem is csábító.

Vegyük figyelembe, hogy Ők, motorosok. A motoros nincsen védve a külső környezeti tényezőktől. Lásd: Nap, eső, hó és szél. A nap nem probléma,

motoron a legjobb nyáron, amikor 30+ fok fölött van a hőmérséklet. Na de amikor nem süt a nap, fúj a szél, esik az eső vagy a hó... Sehol

nem fizetik meg neked a gyógyszerek, és/vagy az esetleges kezelések árát. Sehol. A legtöbb helyen ugyan már az üzemanyagot térítik, legyen szó

akár két, akár négy kerékről, ugyan akkor a javíttatást és a jármű kopást sehol nem fizetik meg neked. Ezzel tisztában van az, aki már benne van ebben

akár csak egy kis ideje is, vagy aki ezt elvállalja saját járgánnyal, valamint az étterem tulajdonosai is tisztában vannak ezzel, hiszen nekik ez megéri,

mivel nem marad teher a vállukon. Nem kell fizetni a gépjármű után, nem kell javíttatni és tankolni bele. Így a legegyszerűbb mindenkinek, legalábbis

az étterem tulajdonosainak biztosan.


A legtöbb helyen ugyan motorral kell végezni az étel szállítást (ez főleg a nagy városokra igaz), azonban vannak olyan helyek, ahol át ülhetsz autóra,

ha te gondolod, legyen szó akár cégesről, akár sajátról. Éppen ezért elvárt a B kategóriás jogosítvány. Ugye a B kategóriás jogosítvánnyal vezethetsz autót,

illetve az alapvetően feljogosít Téged, segédmotoros-kerékpár vezetésére is.


Ha teheted, akkor mindenképpen motorral vállald el a munkát. Olcsóbb a fenntartás, könnyebb a közlekedés, és a javíttatási illeve üzemanyag költségek is

olcsóbbak, ha szerencséd van, akkor hamar meg is térülnek.


Viszont ahogy írtam, ennek is meg vannak a maga hátul ütői. Motorosnál a külső környezeti tényezők főként.


Ha saját autóval vállalod el a munkát, akkor vedd figyelembe ezeket.:


1: Ha az autót össze töröd, vagy össze törik, akkor TE fogod kifizetni.

2: A saját autód, saját pénzedért tankolsz bele.

3: A TE felelősséged az, hogy jó legyen a kocsid műszaki állapota. (Természetesen minden itt felsorolt példa az autónál ugyan úgy igaz motorra is!)

(A, Gondolok itt a világításra például. Égjen mind a kettő tompított, és ne csak az egyik. Ne higyjék azt, hogy motoros vagy, baleset is adódhat belőle.)

(B, Saját érdeked is. Könnyebben megtalálod a megadott címet, ha mind a két oldalra látsz, és nem csak az egyikre.)

4: Neked kell karban tartani. A kopó alkatrészeket, és a kötelező cseréket elvégezni rajta.

(Értsd: Olja, szűrő, fék betét/nyereg, kuplung, vezérlés stb.)

(Na persze ez sem kötelező, az már más kérdés, hogy meddig megy a gép alattad. :))

5: Ha le jár a műszakid, vagy a biztosításod, és megbüntetnek, lefoglalják az autód, akkor a munkának is lőttek.

6: Sokszori parkolási bírság után is megbüntethetnek, elvehetik 10 hiba pontnál a jogosítványodat, el vitethetik az autód, akkor szintén lőttek a munkának.

(Nem mintha kis motornál nem vonatkoznának például a járdán történő parkolásra szabályok, vagy alapvető szabályok, de a motorosokkal nem igazán foglalkoznak, ez tapasztalat. :))

(Ez természetesen nem azt jelenti, ne is gondolja azt senki, hogy ha majd ő motorral futárkodik, akkor nem büntethetik meg. Rossz akarók és véletlenek mindig vannak. :))


Az ügyfelekkel kulturáltan, illemtudóan kell beszélni. Ha csak egy pár szót, akkor is. Ha ad borravalót, ha nem. Mindig. Ha sokszor panaszt tesznek rád, akkor nem fogsz sehova sem kelleni.

Az sem árt, ha rendbe szedetten mész dolgozni, hiszen csak emberek között mozogsz, legalább egy alap elvártság legyen meg, amit a társadalom elvár, mindenkitől.


Az ételes táskákat (kicsi, nagy stb. egyaránt) tisztán tartása is fontos. NEHOGY azért ne vegyék át a kaját, mert kívül vagy belül koszos, és undorodni kezd tőle az ügyfél.

Azokat is érdemes elkérni, haza vinni, és kimosni, amennyiben van rá lehetsőg. Ha nincs, akkor be áztatod, és másnap viszed vissza. :)

(Most jöhetne az a dolog hogy nem is az én táskám bla bla bla... Igen ám, ők vették, az ő tulajdonuk, éppen ezért vigyázni is kell rá, és ez a te érdeked...)

(hogy tiszta legyen az az adott táska, hiszen lehet, hogy épp 200-300Ft jattod ugrik egy címen, mert vissza küldeti veled az ételt azzal az indokkal, hogy koszos a táskád.)

Tessék tehát figyelni ezekre a dolgokra. Nem nagy dolog, szerintem ezt mindenki gond nélkül meg tudja csinálni. :)


Össze szedve mindent tömören, lényegre törően.


Futárkodni akarsz?


1: Rendelkezz legalább B kategóriás jogosítvánnyal.

2: Nem árt, ha rendelkezel saját autóval, motorral.

3: Egy jól alkalmazható mobiltelefon, amivel tudsz dolgozni. (Legyen rajta mindig legalább egy kis pénz, erre figyeljetek. Saját érdek, még ha nem is tetszik az elvárás. (Például: 1.500Ft))

4: GPS-el való rendelkezés, alapszintű használat és értelmezési tudás.

5: Minimális helyismeret.

6: Önálló, pontos, értelmes, kulturált, illedelmes, magára igényes személyiség legyél.

7: TUDJ SZÁMOLNI. (Talán ez a második leglényegesebb dolog ebben az egészben, természetesen a járművek után, ami elengedhetetlen, mint munka eszköz.)

(A pénzzel mindig óvatosan, és megfontolva bánj. Nem a saját pénzedről van itt szó, így hát jobban vigyázz rá, mint a sajátodra. + Tudj vissza adni, számolni!)

8: Probléma megoldó képesség. (Például: Nincsen már pénz a telefonodon, elromott a jármű, dugóba kerültél, "vita" az ügyféllel... És még lehetne sorolni.)

9: Mindig figyelj a járművedre. Autónál, ugyan úgy motornál is. Legyen rendben minden műszakilag, az a biztos, akkor nem érhet meglepetés sem Téged, sem másokat. :)

10: Ügyelj az üzemanyag szintre.

(Ne az legyen, hogy elfelejtek tankolni, és a négysávos út forgalmas úttestén meg áll alattam az autó, vagy a motor. :) Kellemetlen lenne, ebben biztos vagyok. :))

11: VIGYÁZZ MAGADRA, ÉS MÁSOKRA KÖRÜLÖTTED. NE FELEDD! A JÁRMŰVED AZ ÉLETED EBBEN A MUNKA KÖRBEN. AZ A LEGFŐBB MUNKA ESZKÖZ. A NÉLKÜL NINCSEN MUNKA. PÉNZRE,

JÁRMŰRE, KÁRTYA LEOLVASÓRA ÉS LEGFŐKÉPP MAGATOKRA, ÉS A KÖRÜLÖTTETEK LÉVŐ EMBEREKRE, FORGALOMBAN KÖZLEKEDŐKRE IS FIGYELNI, ÉS VIGYÁZNI.


Nagyjából megpróbáltam mindent össze szedni, ami szükséges lehet. Biztosan maradtak ki részletek bizonyos helyeken, illetve biztosan volt néhány dolog amit nem írtam

ebbe, ide bele, na de hát mégis csak éjfél körül járunk már, én meg fáradt vagyok. :) Megpróbáltam lényegre törően leírni mindent, illetve néhol részletesebben

beszélni a dolgokról, remélem ez valamennyire sikerült is. Ha nem, illetve hozzá szólnál, akkor írd meg nyugodtan, hogy szerinted mit felejtettem ki hulla fáradtam ebból a kis regényből. :)


Köszönöm hogy elolvastad, remélem hasznodra válik mind ez. :)


Üdvözlettel:

// Egy fáradt, holnaptól megint egész hétig dolgozó pizzafutár //


///////////////////// Futár, Pizzafutár! /////////////////////



2017. ápr. 12. 23:42
 1/5 Gábor19... válasza:

Fél éve vagyok főállásban pizzafutár, én szeretem ezt a "szakmát" bár a munkáltatóma már kevésbé. Plusz van egy butácska kis pultos/diszpécser kollegína kinek az udvarlók hajlamosak elvenni az eszét, meg lusta leírni a vendégek nevét, de néha még a pontos címet is. A főnökömet meg a spongyaboból a rákuram-ra hasonlítanám. De még is jobb szeretem ezt a munkát mint a gyárban 3 műszakban robotolni. Szerencsére én kaptam céges autót, meg egy kisvárosban dolgozom.

Ezt a szabadságot csípem benne, meg sok jófej emberkével megismerkedhettem. Bár a kutyákat meg a romákat megutáltam:D az jó még ebben hogy napi szinten van fizetése az embernek. Meg lehet jó csajokat stírölni:D

2017. ápr. 19. 20:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 A kérdező kommentje:

Szia.


Így van. :) A kutyákkal nincsen bajom, azokat már megszoktam, ha bár néha "kicsit" (!) féltem tőlük, azonban ez mára már teljesen megszűnt. :) A romák is olyanok, hogy vannak köztük jómódúak, akik fejlettebbek, illetve azért a legtöbbje ma már igyekszik egy színvonalba kerülni a társadalommal, sajnos még mindig a többség olyan, amilyen. De hát, ő is ügyfél, vele is úgy kell bánni, mint bármilyen más magyarral. :) (Még ha nehezünkre is esik.) Céges autónak nekem is céges autó van, illetve van motor is. Hadd ne mondjam, nagyon kényelmes, szakadó esőben motorozni robogóval. :D


Egyetértek abban is, hogy sokkal jobb ilyen helyen melózni, mint egy gyárban 3 műszakkal, azonban lássuk be. Ott fele annyi munkával és idővel keresnénk meg ezt a pénzt, mint itt mi, futárkodással. :) (Amíg nem muszáj, én be nem megyek egy gyárba, az biztos. :D Megfelel nekem ez a munka.)

2017. ápr. 19. 23:46
 3/5 anonim válasza:
Amikor 14 órát levezet az ember a másodfokú hőségriadóban megállás nélkül, mert ezeken a napokon a szokatlannál többen rendelnek, és pár (bocsánat) hülye paraszt fillérre visszakéri a visszajárót... Na az felejthetetlen. Nem szoktam bunkózni az emberekkel, de ilyenkor legszívesebben őket elhajtanám máshova. Szeretek vezetni, szeretek pörögni, szeretem ezt az ""életérzést"", de az engem nagyon kiakaszt, hogy a T. Vásárlók mindenért nekünk szövegelnek (miért hideg a kaja? Moért csak nost jött? és társai...) Egy a lényeg, az emberek nincsenek tosztában azzal, hogy mi mennyit dolgozunk azért a pénzért. A megbecsülésünk a béka segge alatt van, pedig mi vagyunk azok (nem a konyhások) akik kb a szájukba szállítják a kaját. 2 dolog tart engem a pályán.l: 1. a főiskolai tandíj kifizetése és a családom támogatása 2. vannak rendes emberek, akik nem csak hogy jattolnak (ha jattolnak) de még emberszámba is vesznek minket és nagyon jót el tudunk velük beszélgetno. Bocsi ha összefüggéstelen a szövegem, vagy bármo baja lenne, 14 óra tikkasztó hőség után most parkoltam le a futárautómmal, és már alig bírok látni :)
2017. jún. 23. 00:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 A kérdező kommentje:

Szia!


Először is, nagy- nagy tisztelet, és jó pihenést! :D


Én Tegnap 18 órát voltam talpon, mivel reggel mentem Egerbe, és este elromlott a vezető oldali zár, kívülről, a saját autómba, a kulcs a gyújtás kapcsolóban, összes ajtó zárva. Pótkulcs jön... Fél kettőre értem haza, és alig 5-6 óra alvás után Ma mentem is vissza dolgozni. :)


Igen, sok féle ember van. Van, ahova én is szívesen viszek, illetve úgy is sietek, hogy ha lehetséges.


Bár nálam az a probléma, hogy nyomkövető van az autókba, és látják hogy hol megyek, és azt is hogy mennyivel. Nem nagyon lehetne száguldozni, avagy gyorsan menni, de most már annyira nem foglalkozom vele, nyomom ahogy tudom. :)


És igen, minden nap 10-12 óra, hétvégén (Péntek, Szombat) ez még több.


És akkor még csináljuk meg amit kell, és még vágjunk sok mindenhez jó pofát stb...


Minden ismerős. :)


Én is kicsit össze vissza írtam mindent, de hát én is most értem haza, laza 4 órás alvással. :D


További sok sikert, és kitartás Neked is! :D


// Egy pizzafutár

2017. jún. 25. 22:41
 5/5 anonim ***** válasza:

Mivel a pizzák túlárazottak, sokszor örül az ember ha azt megengedheti magának, hogy rendel pizzát.

Ami lehet nem a futárok miatt van, hanem a kevés létszám miatt, de mikor az ember fáradtan éhesen haza esik és rendel egy pizzát és 1.5óra múlva érkezik meg, kellemetlen.

Én ha épp rendelek és meg tudom magamnak engedni adok jatott.

Pl a kasszába is ha 40 fokban kb inni nem tud az ember mert az emberek már azon hőzöngenek és ott 1ft jatt sincs.

Viszont ha minuszba mész azt kifizettetik.

De ha szimpi a futár időbe kiér (tudom nem mindig rajta múlik) és meg tudom engedni magamnak adok jattot.

2019. máj. 29. 13:34
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!