Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Egyéb kérdések » Egyetértesz azzal, hogy a...

Egyetértesz azzal, hogy a jogászok, állatorvosok, gyógyszerészek ne kapjanak doktori címet?

Figyelt kérdés

... a sima mesterszakos diplomájuk mellé?


Teljesen méltatlan a jelenlegi rendszer

- a többi mesterszakos mérnökkel, közgazdásszal, pszichológussal szemben

- az orvosokkal szemben, akik 6+3 évig tanulnak az orvosi szakvizsgáért

- a valódi azaz doktorált doktorokkal szemben.


A helyes rendszer, ami Németországban is van:

BA/BSc szak: 3-4 év tanulás

MA/MSc azaz mesterszak: 5-6 év tanulás

PhD: 8-10 év tanulás

... az orvos az egyetlen kivétel, akinek nagyon komoly 6+3 éve van.



2017. nov. 18. 09:50
 191/224 A kérdező kommentje:

“Vagy az asszirológusok római jogon.


1500 szakirodalom... Mindenki öt ókori nyelven tud - inkább vizsgázik, nem? Van ekkora irodalma a témának?, - te egy hoax vagy.”


Római jog? Hagyjál már... Tömegképzésen is átmennek rajta még a trogloditák is... Az assziriológia nagyon nehéz stúdium, semmiben nem mérhető egy — főleg magyar nyelven zajló — tömegképzéshez... javaslom, lapozz bele egy sumer nyelvtanba...


Irodalma a témának?! Ne röhögtess már... könytárakat tölt meg, egyébként meg évezredeket ível át a stúdium, sumerek, asszírok, babilóniaiak stb... sokkal-sokkal nehezebb az assziriológia szak, mint egy jog (egy lapon se lehet említeni).


Csak hogy egy példát mondjak: római jog? Na és — a római jogforrásokat kik gyűjtötték össze, csilliárd forrásból, kik fordították le és kik elemezték szanaszét? És őket amúgy kik tanították meg latinul?


Na ugyanehhez hasonlóan: Hammurapi törvenyeit vajon kik fordították le, és kik értelmezték, elemezték a maguk társadalmi kontextusában? Az assziriológusok!


Amúgy tetszik a stílusod, osztasz mindenfele, mint amikor Chuck Norris bekerül egy mexikói bandaháborúba és válogatás nélkül lő mindenkire. :))

2018. jan. 28. 07:00
 192/224 anonim ***** válasza:
100%

#178, 183:

„Mutass valakit, aki egy-két év alatt szerzett PhD-t. Ugyan miből?”

„Mondanál példákat mondjuk orvoslásból és jogtudományból erre?”

Konkrét neveket nem szeretnék írni, de legalább 3-4 embert konkrétan meg tudnék nevezni, akik az orvosin (konkrétabban: idegtudomány) már TDK-hallgatóként első szerzős publikációkat írt (így mondhatjuk, hogy az osztatlannal együtt végezte már a PhD-hoz is kapcsolódó kutatásait), és 1 éven belül védte is a PhD-t. És nyilván nem fél év munka van benne, hanem legalább 4 év, de ezeket az illető még graduális hallgatóként végezte el. Jogon nem ismerek, de gyanítom, hogy ott is megvan ennek az elméleti lehetősége.


A PhD követelménye pedig az orvosin minimum 1 db első szerzős, impaktos publikáció (még az sem feltétel, hogy idegen nyelvű legyen, bár kevés magyar nyelvű impaktos folyóirat van), illetve a disszertáció témájához kapcsolódó, tudományterülettől függő számú impaktfaktor (5, ha kiemelt területről, pl. idegtudományról van szó, más területen kevesebb). Nem lehetetlen ezt már TDK-hallgatóként sem telejsíteni. Meg kellenek bizonyos (nálunk egy angol középfokú komplex + egy alapfokú komplex más nyelvből) nyelvvizsgák, amit 14 éves kor felett bármikor megsezrezhet az ember, továbbá adott számú kredit PhD-kurzusokból, ahol szintén nem tilos részt venni akár graduális hallgatóként sem. A kutatásért járó kreditek meg csak az állami ösztöndíjas képzésben érdekesek.


„Eleve négy év (korábban három volt) a doktori képzés, és az én tudományterületemen sokaknak 1-2 év még a doktori megírása pluszban.”

Miután valaki lediplomázik, és már megvannak a fokozatszerzési eljárás elindításának előfeltételei (első szerzős publikáció, impakt, kreditek, nyelvvizsgák), az illető szeptembertől jelentkezeik valemelyik doktori iskolába egyéni felkészülőként. A fokozatszerzési eljárás megindítását a doktori és habilitációs tanácsnak kell engedélyeznie (és a szabályzat bizony lehetőséget ad arra, hogy valaki valaki az állami ösztöndíjas képzésnél (régebben 3, ma 4) rövidebb idő altt (minimum nincs megadva) abszolutóriumot szerezhessen, ha az indokolt, mert egyébként már teljesítette annak követleményeit). És ha valaki megkapta az abszolutóriumot, a 3 éves rendszerben gyakorlatilag abban a pillanatban el is indíthatta a fokozatszerzési eljárást az előbírálati anyag (ami akár már a kész disszertáció is lehet) beadásával (ha meg nem fogadták el a korábban elvégzett PhD-kurzusokat, akkor fél évig még PhD-kurzusokra járt az illető), aztán jöhetett a szigorlat és a védés. Az új (4 éves) rendszerben az egyéni felkészülő jogviszony kapásból az ún. „komplex vizsga” letételétől is indul (ami az állami ösztöndíjas képzésben már eleve 2 év lett volna), aztán jöhet a disszertáció, ami akár már szintén kész lehet előre, és a védés (és itt sem kell végigjárni még azt a 2 évet sem)...


„Nálunk nem nagyon van felmentés a doktori iskola alól ilyen-olyan gyakorlati tapasztalatokra hivatkozással.”

A doktori iskola nem kerülhető meg sehol (mert jelentkezni kell oda a fokozatszerzés elindításához), de nem az ott töltött idő számít (ott a 3 éves rendszerben sem volt minimumkövetelmény, de az újban sincsen), hanem bizonyos kritériumok (ld. előbb) teljesítéséhez van kötve, amik akár már a jelentkezéskor meglehetnek. Hogy ezt elismeri-e, arról a doktori és habilitációs tanács dönt, de a törvény erre lehetőséget adna nálatok is.


#179:

„Ne mesélj már, ki és hol publikál graduális képzésen?”

Pl. ugyanaz a 3-4 ember, akikről szó van. Q1-es nemzetközi folyóiratban. Erre a lehetőség megvan, az adott intézet és kutatócsoport vezetőjén múlik, hogy engedi-e, hogy a TDK-hallgató legyen az első szerző egy olyan publikációban, amihez (nyilván felügyelettel, de nem is mondta senki, hogy egyedül ő lenne a szerzője, egyébként sem szokás) ő végezte a kapcsolódó kutatások nagy részét. Ha meg a kézirat olyan színvonalú, a folyóirat el fogja fogadni.


„Fogalmad nincs a PhD publikációs követelményekről.”

Kissé nyers vagy, és még igazad sincs. Mivel magam is szereztem PhD-t, meg most is olyan kutatócsoportban dolgozom, ahol vannak PhD-hallgatók, így azért erre ne fogadj túl nagy összegben...

De hadd idézzelek téged:

„Kicsit vissza lehetne venni az arcból, és inkább jobban megismerni egymást, a különféle tudományokat.”


#180:

„Ez a topika jól mutatja, hogy mit érnek egyes értelmiségiek (vagy inkább ugye itt max. jelöltek vannak).”

Érdekes, pont te magad írtad, hogy neked foglalkozásdoktori címed és PhD doktori tudományos fokozatod is van. Én is így vagyok ezzel, és én is leírtam ezt. Tehát úgy tűnik, hogy nem csak jelöltek vannak. A hozzászólás többi gondolatával egyetértek.


#181: Tényleg van, de a címet senki sem így szerzi meg, mivel ahhoz, hogy habilitálhasson, már rendelkeznie kell PhD-val. De nálunk senki nem használja így, csupán az egyetemi rangnál („habilitált adjunktus”, „habilitált docens”, bár újabban habilitáció nélkül nem is nagyon lehet már docens az ember).


#182: Nem. A foglalkozásdoktori terepjáró, a PhD meg Porsche. A Porsche-val nem sokra mész a hegyi földutakon (de a síneken sem, hogy a te példádnál maradjunk), a terepjáróval meg a gyorsulási versenyeken. Másra valók.


#186: „Akinek van, érti.” Nekem van, de én sem értem.

2018. jan. 28. 10:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 193/224 A kérdező kommentje:

Szia 89%! Nem nagyon volt időm gyakorizni, de örülök, hogy látlak! :)


A foglalkozásdoktori az nem egy terepjáró, hanem az egy személyautó, amelyen spoiler tuning van ezért úgy néz ki mint egy porsche. Közben meg belülről csak egy sima Suzuki.

2018. jan. 28. 10:32
 194/224 A kérdező kommentje:
Egyébként reggel óta ezen a “római jog vs. assziriológia” sületlenségen somolygok. Fura, hogy valaki ennyire nem látja át a tudományokat, hogy még abba se gondol bele, hogy egyáltalán hogy áll össze egy “római jog” curriculum. Hogy a latin jogforrásokat kik fordítják, elemzik, stb. És akkor még nem beszéltünk a héber, akkád, sumer, egyiptomi, hettita stb. jogi szövegekről.
2018. jan. 28. 10:36
 195/224 anonim ***** válasza:
100%

Pedig teljesen igaza van ezzel a terepjárós hasonlattal.


Teljesen mindegy milyen belül, a lényeg, hogy tudsz vele sárban menni és nem szakad le az alváz.

Szgk-val nem tudsz, de Porsche-val sem.

2018. jan. 28. 10:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 196/224 A kérdező kommentje:

Egy jogász, állatorvos miért terepjárósabb, mint egy mérnök? :D


A spoiler tuning sokkal találóbb hasonlat. Rá van aggatva egy vizuális tuning, miközben belülről nyilvánvalóan olyan, mint a többi személyautó. Semmivel se jobb.

2018. jan. 28. 10:48
 197/224 anonim ***** válasza:
36%

Azért mert mérnökhöz nem kell diploma. Van egy barátom, fél évet járt BME-re, megunta inkább elment dolgozni. Ma postdokok még PhD-sek dolgoznak alatta. Egy érettségije van.


Még autója sincs :D


Azért terepjáró, mert a saras szakmákat csak azzal lehet űzni. Még Porschéval sem megy.

2018. jan. 28. 11:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 198/224 A kérdező kommentje:

“Azért mert mérnökhöz nem kell diploma.”


Ez így előfordul egy-egy helyen, főleg az informatikában, de nem általános. Az építészeknek van kamarai védelmük (ahogyan a jogászoknak is); azon pedig csodálkoznék, ha gépész- vagy villamosmérnök lehetne valaki diploma nélkül.


Ha nem lenne kamarai védelem, az orvoslást és jogászatot elárasztanák a dilettánsok.

2018. jan. 28. 13:00
 199/224 anonim ***** válasza:
100%

Ezt azzal hasonlítanám össze, hogy testnevelés órán te a 100-at 10,99 alatt futod, míg én 13,54 alatt és mindkettő 5 lenne. Te teljesítetted a szintet, míg én nem, de igyekeztem ezért ugyanaz a jutalmunk. Igazságtalan nem? Nos ez nem jó példa,de hasonló. A 7. oldalig jutottam el a kérdéseknek, nem tudom írták-e már pl. az Agymenőket. Ott csak 1 valakinek nincs dr-i címe, mert nem doktorált le, míg a többiek igen, vagy a szakma eleve "adott volna" (magyar fordításban doktor a titulusok). És már ha titulus: egy hercegi titulus még nem lehet egyenlő egy grófi, vagy bárói titulussal.

Ha el tudnád magyarázni, hogy egy bölcsész a te általad megítélt doktori diplomával hol tudna a gazdaságot, társadalmat segítve elhelyezkedni szívesen elolvasnám. Eddig nekem egy bölcsész diplomával rendelkező ismerősöm sem tudott elhelyezkednie a szakmájában, míg egy orvos, gyógyszerész elég hamar.

Nem akarok személyeskedni, de szerintem bölcsészetin vagy, mesterit végzel és zavar, hogy nem kapsz doktori címet, pedig erre vártál kisgyermekded korod óta.

Ja és egy ismerősöm politikatudományok (vagy politológia már nem tudom úgy megcserélődött) msc-t idén kezdte és neki nem hiányzik a doktori cím, nem ezért csinálja-pedig gyógyszerészetin kezdett, és úgy gondolja jobban megérdemlik, mert nem csak egyenleteket tanulnak. És ha jól tudom 2009től kapnak doktori címet a gyógyszerészek. És meg tudnád mondani, hogy egy állatorvos mégis mitől ne kapjon doktori címet, mikor (akár)megmenti a kisállatod életét?

2018. febr. 8. 20:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 200/224 A kérdező kommentje:

Kedves 199-es!


“Ezt azzal hasonlítanám össze”


Értem, hogy Te ezt azzal hasonlítanád össze, csak azt nem, hogy mi a hasonlat lényege, azaz – hogy stílszerű legyek – a tertium comparationis. Kérlek, fejtsd ki bővebben, hogy ki melyik futó és mit szerettél volna ezzel mondani.


Az Agymenős hasonlatodat sem igazán értem, hacsak nem azt, hogy itt is személyeskedni próbálsz? Ez sem teljesen világos.


Tudod, egy bölcsész például nem írna le egy ilyen kesze-kusza bekezdést, mint Te. Három szálat kapsz fel, egyik sem világos, hogy mire vonatkozik. Nincs a bekezdésnek eleje és vége, az érvek nem kapcsolódnak egymáshoz, és a bekezdés végére sem világos, hogy mit is szerettél volna mondani. Ez, így, egy elsős hallgatótól is elfogadhatatlan, még szervezés-rekreációs szakon is.


“egy bölcsész diplomával rendelkező ismerősöm sem tudott elhelyezkednie a szakmájában, míg egy orvos, gyógyszerész elég hamar”


Végre egy épkézláb érv. Csak nem a témánk mellett. Ha jól értem, itt a bölcsészeket szeretnéd földbe döngölni azzal, hogy társadalmilag nem hasznosak. Ez egyébként hogyan kapcsolódik a doktori cím témaköréhez? Amennyiben sehogy, úgy ez az érv irreleváns. Amennyiben valahogy, úgy doktori címet kell adni az összes szakmának, aki azonnal el tud helyezkedni és társadalmilag hasznos, például mérnökök, könyvelők, sőt karosszéria-lakatos, hegesztő, villanyszerelő.


A bölcsészek társadalmi hasznosságáról: a történelmet, irodalmat ki fogja az iskolában tanítani szerinted? És a történelem- és irodalomtanárokat kik fogják tanítani az egyetemen, és a tankönyveiket kik írják szerinted? Továbbá: vajon az emberek, például az orvosok, gyógyszerészek, állatorvosok és jogászok mit csinálnak munka után? Szerintem könyvet olvasnak, színházba mennek, filmet néznek. És vajon ezeket az irodalmi műveket kik írják? Stb. Stb. Van egy olyan dolog, amelyet úgy hívnak, hogy KULTÚRA, és ehhez leginkább a bölcsészek járulnak hozzá.


Ez természetesen nem jelenti azt, hogy az egyiptológiának tömegképzésnek kellene lennie, hiszen egy Csillagkapu c. filmhez is elég egy fő egyiptológus, aki megszakérti a jeleneteket, lerajzolgatja a falra írandó szövegeket stb. (De az egyiptológus mögött már van egy komplett egyiptológus és régész szakma, akik őt kiképezték.)


És azért az emberek olvasnak még újságot, internetes oldalakat. Nem lehet kizárólag a vas és acél országában, “hasznos szakmák” között tengődni mert dögunalmas lenne az élet. Hidd el nekem.


“Nem akarok személyeskedni, de”


Akkor ne tedd. :)


“egy ismerősöm politikatudományok (vagy politológia már nem tudom úgy megcserélődött) msc-t idén kezdte és neki nem hiányzik a doktori cím”


Én is jártam politikatudományra egy évig, de otthagytam mert gyenge volt. A jogászok csak polisoknak hívják a politikatudományosokat, és nagyon lenézik őket. Úgyhogy egyetlen szak, amely ráadásul egyébként is a büfészakok közé tartozik, még nem összehasonlítási alap. Az ismerősöd egyébként helyesen teszi, hogy nem hiányzik neki a doktori cím, ez teljesen egészséges és normális.


“egy állatorvos mégis mitől ne kapjon doktori címet, mikor (akár)megmenti a kisállatod életét?”


Most elmorzsoltam egy könnycseppet, és szeretettel emlékezem egykori aranyhörcsögünkre, akin az állatorvos srác méhműtétet (!!) hajtott végre életmentés céljából. Természetesen ez dicsérendő, és minden tiszteletem az állatorvosoké, de ha az életmentés a mérce, akkor doktori címet a mentőtiszteknek, tűzoltóknak de azonnal. És: a gyógyszerészektől meg vegyük el, hiszen ők nem mentenek életet. Általában csak kiadják az orvos által felírt receptet, vagy adnak tetüirtót meg vitamint. Nekik minek doktori cím?


(És azt ne mondd, hogy mert rengeteget tanulnak – mert rengeteget tanulnak a vegyészmérnökök is, mégsincs doktori címük. És azt se, hogy mert veszélyes anyagokkal foglalkoznak, mert a vegyészmérnökök vagy atomerőműre szakosodott építész- és gépészmérnökök is, doktori cím nélkül stb.)

2018. febr. 9. 06:02

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!