Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Egyéb kérdések » Milyen volt az érettségi...

Milyen volt az érettségi 20-25 évvel ezelőtt?

Figyelt kérdés
Mik voltak a követelmények az egyes tantárgyakból a maihoz képest? Tényleg nehezebb volt akkor az érettségi és csak csökkentek a követelmények azóta? Ill. kellett akkor(iban) középfokú nyelvvizsga a felsőoktatásba való továbblépésre?

#érettségi #nyelvvizsga #múlt #követelmény csökkenés
2018. febr. 6. 21:28
 1/10 anonim válasza:
Az utolsóra a válasz: nem nem kellett, tekintve, hogy ez 2018-tól életképes csak, ha jól tudom hazánkban.
2018. febr. 6. 21:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:

Egy néhány régi érettségi feladatot itt megtalálsz:

[link]

Próbáld ki, hogy nehezebbek-e?

2018. febr. 6. 22:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:
Én a matekot tudom megmondani: volt A "zöld könyv", abból adtak feladatokat. Az érettségi sor úgy nézett ki, hogy volt 8-10 (erre nem emlékszem) szám felírva, az egyes feladatok sorszámai. Reggel bemondták a rádióban, az iskola kikereste őket, kimásolták egy lapra és azt kellett megoldani. Szóval lebonyolításában nagyon más volt. Nagyjából minden témakörből volt egy feladat és volt egy bizonyítás is. Igazából nem volt nagyon nehéz, de oda kellett tegye magát az ember. A mostaninak az első fele nagyon kis semmi - rövid, egyszerűen megoldható feladatok. A második rész feladatai meg nagyon más témákból vannak mint régen. Most több a pénzügyi számítás és a valószínűség.
2018. febr. 6. 22:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:
45%

#3 -hoz hasonlót tudok mondani én is. Ezen túl kétfajta érettségi volt. Külön a szakközépiskolásoknak és külön a gimnáziumoknak. A zöld könyv neve pedig összefoglaló feladatgyűjtemény volt. A gimnáziumoké narancs színű volt pl. fizikából.


Még annyit az érettségi rendszerhez, hogy régebben sokkal olcsóbban meg tudták oldani. Most meg egy rakás pénz megy el a rengeteg papírra, nyomtatásra, aminek fele üres marad, és szerintem nagy pazarlás is. De hát ami régen jó volt, azt már ugye csak tönkre teszik...

2018. febr. 6. 23:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:
100%

A matematika érettségit egyébként teljesen lebutították, a mostaniak nagyon egyszerűek. Régen pl. érettségizőknek deriválni, integrálni is kellett tudni alapszinten.


Most már annyira lebutult az oktatás, hogy sokan még egy kétismeretlenes lineáris egyenletrendszert sem tudnak megoldani, nemhogy integrálni...

2018. febr. 6. 23:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:
55%

"Régen pl. érettségizőknek deriválni, integrálni is kellett tudni alapszinten."


Az nem 20-25, hanem 50-55 évvel ezelőtt volt.

2018. febr. 7. 07:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:

Ami a reál tárgyakat illeti: a megtanulandó témakörök kb. ugyanazok voltak, maga a feladatsor pedig olyan, hogy a kettest régen nehezebb volt megszerezni, az ötöst kb. ugyanolyan nehéz. Szóbeli az nem volt, cserébe az emelt (akkor szóval központi) írásbeli mellé részt kellett venni az egyetemek szóbeli felvételi vizsgáján. Akkoriban csak központival, tehát a nehezebb érettségit letéve lehetett a felsőoktatásba kerülni.

Hogy miért könnyebb ma a kettes? Fizikából pl. van teszt rész, három választási lehetőséggel, azon a vak majom is elér 33%-ot :) Matekból van elemi, általános iskolai tudással jórészt megoldható első feladatlap. Régen ez nem volt, helyette volt egy halmaza a feladatoknak, amiből biztosan lesz egy, a gyógymatekosok azt magolták. A mostani rendszernek több értelme van, mert a ketteshez nem kell magolni (ennyiből könnyebb), de legalább egy 8.-os szintet hozni kell. Aki meg nem hozza, az felmenteti magát, régen ilyen nem létezett.


A nyelvoktatás régen katasztrofális volt, így nem csak a felsőoktatásba belépéshez, de a befejezéséhez se kellett nyelvvizsga. Azt hiszem az 1989-ben induló egyetemi évfolyamokon vezették be (1 középfok), később szigorították (1 alap + 1 közép), az eszperantót, lovárit, mint menekülőutat meg csak pár éve tiltották be. Sőt van ahol még elfogadják.

2018. febr. 7. 08:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim ***** válasza:
A magyar és a matek írásbeli tuti ugyanaz volt gimiben és szakközépben, és én gimisként szerencsére nem deriváltam és nem is integráltam. Matekból 8 feladat volt a "zöld könvvből" (Összefoglaló feladatgyűjtemény matematikából), de abból 2 bizonyítás (tehát elmélet), ami mellesleg elég is volt a ketteshez (a 20%-hoz). Azt hiszem, 60% kellett az ötöshöz. Kétismeretlenes egyenlet volt, egyenletrendszerre nem emlékszem, de lehetett. Töriből csak szóbeli volt, és az érettségik után jött a felvételi két tantárgyból. 1993-ban érettségiztem.
2018. febr. 8. 18:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:
Nem volt ugyanaz.
2018. febr. 8. 19:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim ***** válasza:
Ja, és akkor még csak többletpont és érettségi mentesség járt a nyelvvizsgáért, de a diplomához nem volt követelmény. Bár csak egyféle nyelvvizsga volt.
2018. febr. 8. 21:34
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!