Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Egyéb kérdések » Esterházy Péter és Tolnai...

Esterházy Péter és Tolnai Ottó miért lett érettségi tétel?

Figyelt kérdés

Oké, hogy kortárs, meg posztmodern, de annyira zagyva mindkét író műve, hogy az hihetetlen(Esterházy: Pápai vizeken ne kalózkodj! ill. Tolnai: Világítótorony eladó).

Miért kell ilyet betenni a tételek közé? Mindegyiket elolvastam, de erről nem lehet szóbelin hosszasan beszélni. Tolnai "műve" gyakorlatilag egy össze-visszaság, bemutatta az a jelenséget, hogy a semmiről is lehet 150 oldalt írni.

Rengeteg kortárs író van, akiknek érthető a műve, nem értem, hogy miért pont őket kellett választani.

Azért a Borbély Szilárd könyv se volt kutya,de ezek...



2018. jún. 4. 10:18
1 2
 1/20 anonim ***** válasza:
34%
Én a helyedben nem lennék büszke a szellemi deficitemre.
2018. jún. 4. 10:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/20 anonim ***** válasza:
100%

Jó, akkor szorítkozzunk a kérdésre.

Azért lettek érettségi tételek, mert az Oktatási Hivatalban dolgozó szakemberek megítélése szerint ezek a művek méltók arra, hogy a kortárs irodalmat reprezentálják az érettségi keretében. Ezek a szakemberek szakirányú felsőfokú képzettséggel, több évtizedes tapasztalattal rendelkeznek, ezáltal ők kompetensebbek a tételsor összeállításában. A fent vázolt tények tükrében egy 18-19 éves ember véleménye nem feltétlenül mérvadó, és akkor finoman fogalmaztam.

2018. jún. 4. 10:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/20 A kérdező kommentje:

Ez miért lenne szellemi deficit? Olvastad te Tolnai Ottó művét? Mert ha igen, akkor okoskodhatsz, utána meg nézd meg a tételt, és hallgass el. Véleményem szerint(és a tanárom véleménye szerint is) ez nem középiskolai szint.

Szerintem egy 18-19 éves diák nem érti ezeket a könyveket, több osztálytársam/ismerősöm is mondta már, hogy ezek olyan művek, amihez sok kortárs irodalmat kell elolvasni, hogy megértse az ember. És az iskolában mi nem nagyon olvastunk ilyeneket, önszántamból meg nem veszek ilyet a kezembe. Nyilván olyat olvasok szívesebben, aminek van számomra mondanivalója, és megértem a szöveget, nem egy össze-visszaságot látok benne.

Az Oktatási Hivatal meg még nem látott igazi, iskolapadban ülő diákot, ezért is adnak ilyen tételeket. Zárójelben hozzátenném, némelyik követelményük irreális és teljesíthetetlen...

2018. jún. 4. 11:55
 4/20 anonim ***** válasza:
100%
Nekem Háy János - A bogyósgyümölcskertész fia a kortárs tétel. Ez van, ezekből is fel kell készülni, ha már van egy ilyen témakör.
2018. jún. 4. 13:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/20 A kérdező kommentje:
Igen, én is készülök a kortársakból is. :) Csak felmerült bennem ez a kérdés, és remélem, hogy nem húzom ki egyiket sem.
2018. jún. 4. 13:54
 6/20 anonim ***** válasza:

Emeltet teszel, kérdező?

Hát igen, én is jobban örülnék Petőfinek, Aranynak vagy József Attilának, sokkal többet lehet róluk beszélni (főleg, ha ott van előtted a szöveggyűjtemény a verseikkel), de ez van, ezeket is meg kell tanulni.

2018. jún. 4. 20:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/20 A kérdező kommentje:

Hát igen, meg kell tanulni, így jártunk. :D

Én igazából a kérdésben szereplő tételeket nem szeretném húzni, azon kívül bármelyiket szívesen elmondom. Igen, az Arany és a József Attila tétel barátságosnak tűnik, én egyébként a Madách-tételt szeretném húzni. :)

2018. jún. 4. 22:19
 8/20 anonim ***** válasza:
100%

Az nekem is jó lenne, nem mindegyiket olvastam ki, de Az ember tragédiáját igen. :)

Az írásbeli hogy ment?

2018. jún. 4. 22:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/20 A kérdező kommentje:

Holnap tudjuk meg az eredményt, én úgy érzem, hogy jól sikerült. Őszintén szólva én egy olyan feladatsorra számítottam, amiben egy vershez kapcsolódó feladatok vannak, de teljesen jó volt ez az antologiás szövegértés, nem volt vészes.

Neked hogy sikerült? Izgulsz a szóbeli miatt?

2018. jún. 4. 22:49
 10/20 anonim ***** válasza:
100%

Igen, én is holnap tudom meg. Én úgy érzem, átlagosan, biztos nem lesz 90% fölött, de az 5-ösnek legalább meg kell lennie. :)


És igen, eléggé izgulok.

2018. jún. 4. 22:53
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!