Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Egyéb kérdések » Programozás? Most akkor hogy van?

Programozás? Most akkor hogy van?

Figyelt kérdés
Ha programozni mindenki otthon tanul, akkor miért mondják hogy aki nem egyetemista az maximum kókányol? Nem paradoxon ha z egyetemisták is otthon tanulják?

2018. júl. 2. 07:22
 1/6 anonim ***** válasza:
Nem mondják. Azonban programozni meg lehet tanulni otthon, fejleszteni már nem, azt munkahelyen fogod megtanulni, még nem is egyetemen. Én az egyetemi tanulást felfogom otthoni tanulásnak, jó csak tapasztalattal leszel, ami pedig munkahely. Persze van kivétel, de egy nagy rendszert alig fogsz látni otthon.
2018. júl. 2. 07:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:

Egy kis irodalom az informatika-oktatás jövőjéről: [link]


Általában véve mindenkire igaz az, hogy "otthon tanul". Az egyiptológusokra, biológusokra, programozókra is. Hogy miért kell mégis egyetem? Elindulni, irányt tartani, motiválni, és koncentrált tudást illetve helyes szemléletet átadni.


Természetesen egyiptológussá is képezhetnéd magad otthon, ha

1/ lenne fent a neten könyv minden egyes témához (de nincs)

2/ lenne fent minden egyes korszakhoz, nyelvhez, témához jó minőségű egyetemi előadás (de nincs)

3/ lenne valami program, amely visszajelzést adna, kijavítana, ha kopt szöveget próbálnál meg kisilabizálni (de nincs)


Nem véletlenül, de az informatika oktatás a haladás zászlóshajója:

1/ nincs olyan téma, amelyhez ne lenne 10 könyv fent a neten

2/ nagyon jó előadások vannak fent például Udacity, Coursera, Lynda, iTunes University, Udemy stb. stb.

3/ tudsz egyedül is gyakorolni, az IDE eleve visszajelzést / hibaüzenetet ad; és a jobb platformok mögött humán tutor is van (Udacity, Coursera)


Természetesen az élő egyetemnek rengeteg előnye van, motivál/taszigál, szájba rág, koncentrált tudást ad éveken keresztül stb. Azonban pont az informatika az, ahol borzasztóan gyorsan fejlődnek a dolgok. És – egy egyetem képtelen lefedni azt a sok mindent, amit tanulni kellene.


Erre mondják, hogy "az alapokat" tanítják meg az egyetemen. A minap beszélgettem erről informatikus barátommal. Kérdezem milyen alapokat? Matekot, strukturált gondolkodást stb. — ez szerintem kétségtelenül így van, például nagyon-nagyon kevesen állnak neki otthon analízist tanulni stb.


Viszont az nem igaz, hogy a szoftverfejlesztés alapjait úgy általában ne lehetne otthon megtanulni. Összeraksz egy tematikát magadnak, hogy mit kellene tudni, beszerzed a könyveket, és nekiállsz gyakorolni. Például

[link] – végigrágsz ilyen könyveket, gyakorolsz, fejlődsz stb.


És nem igaz az, hogy aki otthon tanul, az feltétlenül kókányol. Ahogyan az sem igaz, hogy aki egyetemen tanul, az feltétlenül jó programozó lenne. De az egyetem mindenképpen segít – ha jó a szak, jó a curriculum.


A magyar curriculumok szerintem le vannak maradva. Érdemes haladó egyetemek tematikáit tanulmányozni (TU München, vagy amerikai egyetemekét), nyugaton mennyivel jobbak a curriculumok. Ezért, ha én akarnék programozást tanulni most, vagy matematika szakra mennék (hiszen ezeket az alapokat TÉNYLEG senki nem fogja otthon megtanulni) vagy programozó matematikára.


De az otthoni tanulást akkor sem lehet megúszni.

2018. júl. 2. 08:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
Ui: egy kis pontosítás. Az, hogy mindenki otthon tanul meg programozni, nem jelenti azt, hogy ne kellene egyetemre járni. Kell. Csak azt jelenti, hogy a szakválasztás kötetlenebb, azaz ugyanúgy lehetsz Java- vagy AI-programozó ha matematikát, informatikát vagy villanyt tanulsz, és később ráfekszel a témára. Szerintem (lehet persze vitatni). Fordítva viszont nem igaz: otthon nehézkesen leszel villamosmérnök, ha matematikusnak tanulsz. A programozás felé lazább az átjárás – szerintem éppen a sok otthon tanulás miatt.
2018. júl. 2. 08:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:

Az egyetem egy szemléletmódot ad, nem tényleges szakmai tapasztalatot. Az egyetemnek nem az a célja, hogy XYZ programozási nyelveket a lehető legmélyebben ismerd és tudd használni az egyes technológiákkal, hanem egy átfogó képet alakít ki az emberben. Így ha egy új dologgal találkozol, akkor könnyebben fogod befogadni. Vagy egy adott problémát optimálisabban fogsz tudni megközelíteni.

Illetve elég sok területet érint az egyetemi oktatás (nyilván ezért mindenből csak alapot oktatnak). Viszont ez pont arra is jó, hogy minél több területen kipróbáld magadat. Így el tudod dönteni, hogy mi érdekel (pl. egyetem nélkül én rá nem jöttem volna, hogy érdekel a képfeldolgozás).

2018. júl. 2. 13:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:
Oké de ugye az azért durva lenne, ha egy orvosi vagy jogi egyetem nem adna konkrét tudást, csak általános szemléletmódot, nem?
2018. júl. 2. 13:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:

#5 Ha úgy vesszük, akkor az orvosin a 6 éves egyetemi képzés is "csak" szemléletmódot ad. Az orvostudomány elég sok területét érintik a képzés során és ezen területek alapjait oktatják (az már más kérdés, hogy orvosi esetében még az alapnak mondható dolgok is rengeteg tanulással járnak). Vannak a képzés során kötelező gyakorlat, de édeskevés az a tapasztalat, amit ott magukba tudnak szívni.

Nem véletlenül kell 6 év után még rezidenskedni, majd szakorvosi vizsgát tenni. Mivel ebben az időszakban mélyülhet el egy adott területen - aminek csak az alapját ismerte eddig.


Informatikán ugyanez történik. Rengeteg területtel találkozik az ember egyetemen, aminek csak az alapjait "tanítják" meg. Csak olyan szerencsés helyzetben vagyunk, hogy egyetem alatt el lehet menni gyakornokoskodni specifikusan olyan területre, ami minket érdekel.

A szemléletmód abban fog segíteni, hogy nem 1 db OOP nyelvet fogsz ismerni (illetve nem csak 1 paradigmán belül fogsz tudni gondolkodni) és nem csak stackoverflow segítségével fogsz tudni egy algoritmust optimálisan implementálni. Vagy ha ki is kell keresni futásidejét, akkor nem fogsz értetlenül nézni, hogy mi az a nagy ordó.

2018. júl. 2. 18:50
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!