Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Egyéb kérdések » Egyetemi szakmai élet tényleg...

Egyetemi szakmai élet tényleg így működik?

Figyelt kérdés

Sziasztok! Ha esetleg van itt egyetemista, phd-hallgató, egyetemi tanár vagy valaki aki belelát ezekbe, írhatna véleményt. Az egyetemen szakmailag lehet érvényesülni és "elindulni" tanári segítség nélkül? Vagy szinte esélytelen? Nem arra gondolok, hogy egy jó átlagot összehozni, hanem például publikálni valamit, valami plusz tevékenységet végezni, esetleg valami konferencián előadni. Lehet ezekre úgy esélye egy egyetemistának, ha nincs tanári segítsége? Ha nincs egy konkrét tanár aki a "szárnyai alá veszi"? Elég a szorgalom és a tudás vagy ezek nem elegendőek?


Aki jobban belelát ebbe, érdekel mit gondol.

Én egyetemistaként ezt így látom, nem tudom igazam van-e.


2018. szept. 15. 18:48
1 2
 1/14 A kérdező kommentje:

Egy publikációt gondolom jó ha átnéz valaki, ha esetleg olyan munka amit már korábban adott tanárnak írt az ember, gondolom illik neki megmutatni mielőtt publikálásra kerül. Ha egy konferenciára megy valaki, gondolom akkor is segít egy tanár felkészülni meg eljutni oda. Vagy az megy anélkül?A tdk-t nem írtam, de ott szerintem jobban nyilvánvaló hogy kell a tanári segítség hozzá mert gondolom eleve csak úgy lehet jelentkezni.


Meg olvastam az oldalon is hogy pl. a phd-jelentkezésnél is számít, hogy ki mennyire "protekciós". Kinek mi a tapasztalata?

2018. szept. 15. 18:52
 2/14 anonim ***** válasza:
100%
Elegendő a szorgalom és a tudás. De tanár nélkül nem fogsz tudni bekerülni a tudományos életbe. Eleve ha PhD-ra mész kell egy témavezető. Ha korábban el akarod kezdeni (BSc/MSc alatt), akkor ott a TDK - szintén kell témavezető.
2018. szept. 15. 18:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/14 A kérdező kommentje:

Ha tegyük fel nem phd-ról van még szó, szerintem akkor is kell egy tanár sokszor, vagyis én így látom. Vagy például el akar menni egy hallgató előadni egy konferenciára, amit például hallgatóknak tartanak, ahhoz is kell tanár, nem? Nem tdk hanem sima konferencia. Vagy publikáláshoz is kell tanár, nem? Aki átnézi a publikálandó anyagot meg akinek szakterülete. Vagy simán beküldök valamit valahova és kész? Tanár nélkül akár? Persze be lehet de feltételezem hogy kisebb az esélye hogy jó lesz.


Most a kérdést nem akartam leszűkíteni phd-ra illetve tdk-ra. Ezt BA-s meg MA-s hallgatókra is értem.

2018. szept. 15. 20:18
 4/14 anonim ***** válasza:
100%

Teljesen tanári segítség nélkül nehéz. Témavezető vagy felkeszítő kell TDK-hoz, szakmai versenyekhez, publikációhoz. Viszont szinte bárkit megkérhetsz és szívesen segítenek, ha mégse tud vállalni, mert pl leterhelt akkor a legtöbb tanár átirányít máshoz. Ha látják hogy próbálkozol, részt akarsz venni konferenciakon vagy versenyeken akkor már maguktól is ajánlják, hogy ide vagy oda nevezz, vegyél részt projektekben stb. Nem kell konkrétan egy tanárnak a szárnyai alá venni, de nagy segítség ha pl egy tanszék oktatói tudják, hogy te szívesen és aktívan veszel részt az egyetemi életben, mert akkor már maguktól is megkeresnek hogy nem-e érdekel ilyen vagy olyan lehetőség.


Viszont ahol témavezető kell ott nyilván elengedhetetlen a tanári segítség.


De belegondolva azért ez is a szorgalomhoz tartozik, hogy megkeresed a tanárokat és érdeklődsz náluk a lehetőségekről, utánajársz miket kínál az egyetem szakmai fejlődéshez.

2018. szept. 15. 20:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/14 anonim ***** válasza:
100%
Lehetséges tanár nélkül is, ha pl egy cégnél gyakornok vagy helyben is lehet témavezetőt keresni publikációhoz. Vmilyek banknál pl olyan ösztöndíj lehetőség volt hogy a vállalat emberei segítettek valamilyen fejlesztés kialakításában, de az alap ötletnek sajátnak kellett lennie. De ezek nem teljesen az egyetemi szakmai élethez kapcsolódnak, viszont publikálni bármilyen ellenőrzés nélkül nem tudsz.
2018. szept. 15. 20:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/14 A kérdező kommentje:

Köszönöm a második választ is! Én személy szerint nem vagyok benne biztos, hogy minden tanár ilyen segítőkész. Én így látom, de persze lehet én látom rosszul vagy én találkoztam nem megfelelő emberekkel.


Meg, szerintem ez az egyetemeken is úgy van, hogy vannak jobban meg kevésbé segítőkész tanárok. Előfordul, hogy valaki még a szakdolgozójával sem foglalkozik igazán.

2018. szept. 15. 20:25
 7/14 A kérdező kommentje:
20:25-nek is köszönöm a választ! :)
2018. szept. 15. 20:25
 8/14 anonim ***** válasza:
100%
Kicsit ellentmondásosra sikerült, a léyeg hogy pl TDK esetén csak tanár lehet témavezető, de vetsenyek, publikációk esetén jó a szakmabeli is.
2018. szept. 15. 20:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/14 anonim ***** válasza:
100%
Más a szakdoga meg más ha szakmai versenyeken veszel részt. A szakdoga sok tanárnak inkább nyűg, viszont az a saját szakmai előmenetelénél is jó pont ha a hallgatói versenyekre járnak, publikálnak, phd-ra jelentkeznek.
2018. szept. 15. 20:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/14 anonim ***** válasza:
100%

Te most igazából oda akarsz kilyukadni, hogy vagy-e elég jártas az adott tudományban/iparágban/szakmában, hogy autodidakta módon kiemelkedj és a szakmát művelők szemében is elismertséget szerezz iránymutatás/támogatás nélkül?


Mert, akkor a válasz egyértelműen nem.

2018. szept. 15. 20:37
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!