Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Egyéb kérdések » Plágiummal kapcsolatos kérdések?

Plágiummal kapcsolatos kérdések?

Figyelt kérdés

Most kezdem írni a szakdolgozatomat. A munkám elejen részletesen be kell mutassam egy gép felepiteset, mukodeset. Nyilván ennyire az elején magamtól nem tudok alkotni, a dolog elméleti háttere adott. Találtam egy könyvet, amiben egész jól össze vannak foglalva a dolgok. Én ebből kivettem a lényeget, atfogalmaztam a saját mondataimra. Nem mondatrol mondatra történt az atfogalmazas, hanem inkább szövegrészletenként. A végén a forrás megjelolve. Ez plagium ? Ha igen, akkor mit csináljak, hogy ne legyen az? Vannak olyan definíció jellegű mondatok, amiket nem igazán lehet más szavakkal megmagyarázni, bárhol keresne az ember mindenhol ugyan ezekkel a kulcsszavakkal találná meg, Max egyéb töltelékszavakkal, illetve a sorrend felcserélésével. Ilyenkor jó, ez az sorrend felcserélés, szinonima keresés, töltelék szavak belerakása, vagy mindenképpen idézőjel kell? Ha egy egy képet az adott címszó Google - képek funkcióval találtam, akkor az jó, vagy mindenképpen könyves szakirodalombol kell kivenni az információt? Ha csak egy melléknevet veszek át egy másik könyvből, azt is hivatkozni kell?


Idén kezdődik a félév, meg nem volt konzultáció, és most igyekszem nekifutni hogy mire kell figyelni ilyenkor.


2019. febr. 7. 06:14
 1/5 anonim ***** válasza:
100%

[link]


Nézd meg itt, hogy mennyi a kölcsönzött munka. 10% felett ne nagyon legyen. Ha nincs annyi, a forrás pedig meg van jelölve, akkor nem lesz gond.

2019. febr. 7. 09:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
100%

A szakdolgozat ebben a vonatkozásban plágium a szó legszorosabb értelmében, hiszen egy szakdolgozónak nincs önálló munkája, a gép sem a tied, gondolom. A szakdolgozatnak nem is ez a lényege, hanem pont azt mutatja meg, hogy mennyire vagy jártas a szakirodalomban, mennyire tudtad elsajátítani mások tudományos munkásságát. Ez egy dolgozat, mint neve is mutatja, igen, plágium, ha úgy vesszük, de alapból ez az elvárás egy dolgozattól. A defíniciókat nem kell átdolgoznod és nem kell meghivatkoznod feltétlenül. Pl ha ki kell számolnod egy háromszög átfogóját-Pitagorasz tételét nem kell átdolgoznod, saját szavaiddal megfogalmaznod, és meghivatkoznod sem feltétlenül kell. Nem kell új tételt kitalálnod, nem kell új bizonyítást-ha bárki ki is fog találni, az nem egy szakdolgozatot író matematikus jelölt lesz, önálló munkád egy derékszögű háromszög esetén, max a számok beírása és a számolás. És az indoklás, miért pont Pitagoraszból írod a szakdolgozatot.

A szakdolgozat lényeges eleme a végén az irodalom, mikor én írtam szakdolgozatot, meg volt adva számszerűleg milyen, mennyi szakirodalmat kell feldolgozni, milyen nyelvűeket, internetes forrásokat. Egyébként sosem olvassák a bírálók a szakdolgozatokat, az irodalomlistát, és max a bevezetést.

Internetes forrás megjelölésére pontos szabály van, mert onnan eltűnhetnek dolgok illetve változhatnak. Azt hiszem meg kell jelölnöd a pontos időpontot, mikor nézted, és természetesen maximalizálva van mennyi ilyen forrást jelölhetsz meg, hiszen ellenőrizhetetlen.

2019. febr. 7. 09:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:
91%

Megjelölsz minden forrást, akkor az nem plágium.

Szó szerint idézhetsz is, csillag és lábjegyzetben forrás..., vagy még akár szó szerint is beleírhatod a dolgozatodba, hogy Sir Gipsz Jakab könyvében ezt írja: blabla.... Össze is hasonlíthatsz más szakirodalmakat akár, aha annyit akarsz idézni/másolni.


De mindig legyen forrásmegjelölés.


Más kérdés, hogy a tanáraidnak mik az elvárásai, mennyi saját gondolatot várnak, erre figyelj. De már az is saját, ha leírod, hogy ettől ezt olvastad, amit helyeselsz, attól meg azt és pl azzal nem értesz annyirra egyet, bármi, amit adott témában magad hozzá tudsz fűzni. Ebből látszik, hogy utána olvastál a témának, foglalkoztál vele....


Ja és még valami. Ugyan régi, de nagy alapmű, érdemes elolvasnod:


Umberto Eco: Hogyan írjunk szakdolgozatot?


Ha e könyvben leírtak alapján jelölöd meg a forrásaidat, akkor nem lesz plágium... :)

2019. febr. 7. 09:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:
75%

"Megjelölsz minden forrást, akkor az nem plágium." - ez nem igaz!!! Ennyi erővel copy-pastelhetnék egy könyvet, odaírom a végére a forrást, és viszem köttetni.


Én azt szoktam mondani a diákjaimnak, hogy úgy tudják elkerülni a plágiumot, ha írás közben nincs előttük a forrásszöveg. Ezt javaslom!

Tehát olvass, járj utána, álljon össze egy kép a fejedben. Majd csukjál be mindent, és írj a saját fejedből egy fél oldalnyi szöveget arról, amit az olvasás közben megértettél. Ha elakadsz, akkor tedd félre az írást, és térj vissza a szakirodalom olvasásához.

Egymás után 1-2 órányi olvasás - írás - olvasás - írás ciklusokban érdemes elkészíteni a dolgozatot, nem pedig úgy, hogy párhuzamosan nézed a forrásokat, és rögtön írsz is belőlük. Így biztosan nem lesz plágium.


Gyakori hiba, ha a dolgozatot úgy építik fel, hogy egy alfejezet egy forrást mutat be, aztán a következő fejezet a következő forrást és így tovább. Ez így nem jó. Ne a források szerint, hanem valamilyen tartalmi logika szerint csoportosítsd a fejezeteket. Minden fejezetben szerepeljen sok forrás. Egy forrás pedig több fejezetben is kerüljön elő.

2019. febr. 7. 13:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:
75%
Copy-paste-forrás sem plágium, nyilván az összes irodalmi mű így jelenik meg. Es sok tudományos műben is van ilyen. A szakdolgozatban is lehet sőt kell is ilyet-idézőjelben és forrásmegjelöléssel, anno lábjegyzetben, nem bibliográfiában kérték. Viszont copy-paste-forrás rész limitált volt, szakdolgozat mennyiségéhez is, illetve nem lehetett oldalnyi szöveget betenni így mégha az csak elenyésző volt a 40-60 oldalhoz képest. De a lényeg szakdolgozatot forrásból tudsz csak írni, és források megjelölésével pláne az itt leírt módszerekkel nem lesz plágium.
2019. febr. 7. 14:07
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!