Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Egyéb kérdések » Miért mennek ilyen kevesen...

Miért mennek ilyen kevesen egyetemre?

Figyelt kérdés

Valahogy megfogyeltem, hogy itt Magyarországon relatív kevesen mennek tovább tanulni.

Éltem Amerikában, és ott az volt a fura, ha nem mész egyetemre. Egy harminc fős osztályban/órán a tanár egyszer megkérdezte, hogy kik az aki nem megy egyetemre, és a 30ból kb 1 vagy 2 ember mondta, hogy nem valószínű.

Itthon meg nagyon kevesen mennek egyetmre. Főleg még ingyen is van.

Amerikában volt egy nagyon jó haverom akit akkor vettek fel, amikot kint voltam a Cornell nevű egyetmre New York államban, és a tandíja 4 x 70e dollár. (Kb 20 millió forint) azaz 4 év egyetem kb 80miillió forunt lesz neki. Nyilván ez kiemelkedően drága, de egy átlag egyetem kint is 20-30millió forint a négy évre.

Ehhez képest Magyarországon még ingyen is van az egyetem, mégis sokkal kevesebben jelentkeznek. Aztán jelentkeznek mindenféle okj tanfolyamra és visznek haza jobb esetben 200e forintot egy hónapban.


Kint középsuliban mindenkinek volt egy komoly elképzelése majdnem mindenki mérnök, orvos, ügyvéd akart lenni. A nagyon közeli barátaim közül egy valaki elektromos mérnök akart lenni, Cornell egyetemre vették fel, és majd abban a cégben dolgozni, ahol az apja is dolgoztott ( havi kb 7ezer dollárt keresett az apja azaz 2 millió forint felett) másik haverom plasztikai sebész akart lenni, Wisconsini egyetemre jelentkezett, másik ketten programozásra mentek Michigan egyetemre stb stb.


Miért van ez? ( én nem, nem fikázni akarok bárkit is, hogy “bezzek Amerikába’ “ , csak szimpla kérdés. És tudom, hogy Amcsiban sokkal jobbak a fizetések is, csak szimplán az érdekel,hogy itthon sokkal kevesebben jelentkeznek továbbtanulni, pedig még ingyen is van)


17/f



2019. márc. 3. 03:30
1 2
 1/14 nemaRendőrség ***** válasza:
83%

Évente 100e diák jelentkezik egyetemre egy 10 milliós országban

73e diák érettségizett 2018ban

Ha belevesszük az MSc-re jelentkezőket és újra jelentkezőket is közel 100% az arány

2019. márc. 3. 07:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/14 Balogh Bence 2019 ***** válasza:
87%

Folyamatosan esik az oktatás színvonala, egyre nehezebb és kevésbé éri meg, és erre még jön némi ellenszél is. Elmennél tanárnak, de súlyusan alulfizetett. Elmennél bölcsésznek, itt a Gyakorin is lesajnálnak, hogy az nem is igazi tudomány, csak Mekibe leszel jó krumplit sütni. Elmennél genderszakra, azt meg kvázi betiltották. Koliba túl gazdag vagy, albérletbe túl szegény. Diákhitelt és munkát kell vállalnod, hogy tanulhass. Ennyi kitartás sok emberben nincs.


2010-2011-ben volt százezer a jelentkezők száma, most már csak 80 ezer. Brutális esés ahelyett, hogy növelnénk a diplomások arányát.

2019. márc. 3. 07:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/14 anonim ***** válasza:
82%

Így is RENGETEGEN mennek egyetemre, rengeteg az, aki kimarad, vagy aki elvégzi, de alkalmatlan.

Inkább a szakképzés színvonalát kellene jelentősen emelni, ezzel párhuzamosan az egyetemi férőhelyeket jelentősen csökkenteni.


Az USA-ban annyira gyenge a középiskolai oktatás, hogy az alapképzés kvázi egy szintfelhozó a "normál" egyetemi képzésekhez, amit már kevesen végeznek el.


De itthon is pocsék az oktatás. Simán le lehet érettségizni valós alaptudás nélkül. Se egy értő olvasás, se egy alap matek, idegennyelvi valós tudást emlegetni meg olyan, mint a vörös posztó! Szánalmas! - Nem mintha az egyetemeken érdemi oktatás zajlana, ha nem kezd el az ember dolgozni a szakmában még a diploma előtt, akkor frissen végzettként hozzá sem tud szagolni a saját szakmájához:(

2019. márc. 3. 07:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/14 anonim ***** válasza:
61%

Mint minden hasonlat, ez is sántít.

Az usákok többsége egyetemet végez, ám utánna nem irodát és fehér köpenyt képzelnek el, nézzed meg, mennyi egyetemet végzett amerikai dolgozik nagy gyárak összeszerelő szalagja mellett!

Nálunk el tudsz képzelni ilyet?

2019. márc. 3. 07:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/14 anonim ***** válasza:
68%
Ezt úgy írod, mintha mindenkit felvennének egyetemre, aki jelentkezik...
2019. márc. 3. 09:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/14 anonim ***** válasza:
90%

Mert Magyarországon teljesen más a felfogás. A szülők szakmunkások, és sokan az idősebb korosztályból meg lenézik a fiatalokat, sok esetben még a saját gyerekeikre is megharagudnak, hogy "nem fogsz semmi kézzel fogható dologhoz érteni, nem tudsz kivakolni, kifesteni, kocsit szerelni, és a te korodban már 3 éve dolgoztam kint kapáltam a földön, te meg 22-23 éves korodig tanulsz? Milyen ingyenélő vagy te.."

Úgy vannak vele, meg lehet élni fizikai munkából, és az az igazi emberhez méltó. Szóval sok gyerek nem fekszik rá az érettségire és esélye sem lesz.


Ha ez nem elég, az oktatás minősége ramaty, de nem csak egyetemen hanem már középben is. A magyar porosz rendszer arra meg, hogy bemagoltassa a diákokkal a sok felesleget, és annyit tanuljon hogy szabadideje se legyen, ezzel megutáltajták az emberrel a tanulást is. Hiába ingyenes az egyetem, ha a hideg is kirázza a tanulókat a gondolat, hogy fejfájásig tanulja a sok tölteléktárgyat.


Illetve ha nem valamiféle orvosnak, infósnak és még 1-2 jobb szakra jelentkezel, akkor nem is keresel sokkal jobban. Sok diplomás munka bére még mindig 200 ezer környékén mozog, de egy jó villanyszerelő például ezt simán összeszedi, vagy minden bármiféle szakmunkás ha mondjuk vállalkozást indít és 1-2 jó szakemberrel mehindulnak valahova.

Például ismerek valakit, aki gázszerelő, pár emberrel dolgozik csak, és bőven megél belőle. Több háza van, 4 kocsija minden egyes családtagnak 1, és semmiből sem szűkölködik.


Egy tanár meg 6 évig jár egyetemre és örüljön ha kézhez kap 200 ezret..

2019. márc. 3. 09:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/14 anonim ***** válasza:
95%

Nem megy mindenki egyetemre Amerikában, sőt! Az arányokat nézve kevesebben mennek, mint Magyarországon.

Te olyan környezetben voltál, ahol azt láttad, de ez egyáltalán nem az átlagos amerikai élet. A középiskola alap és esetleg valami college elvégzése nagyon gyakori, de ezeknek a színvonala alulmarad egy bármely európai főiskaolai képzéstől.

Egyetemi szakból az usában rengetegféle van, olyanok, amit Magyarországon körberöhögnének, ha indítanák.


Vannak olyan szakok,amik teljesen feleslegesek, de megtehetik, hogy elvégzik, mert van pénzük és érdeklik az odajárókat. Vannak a népszerű képzések, amik bár drágábbak, megéri diákhitellel elvégezni, mert klasszikus jólfizető szakmák.


Magyarországon sem a jogász, sem az orvos nem olyan szakma, ahol biztos lehet majd benne az illető, hogy megérje. Nem feltétlenül a fizetésre értem, hanem a munkakörülményekre és a lehetőségekre nézve is.


Nem láttad a vidéki redneck amerikaiakat, akik maradnak a középsuli után a koszfészkükben pultosnak, benzinkutasnak, recepciósnak, mekisnek stb...és az általános műveltségük odáig terjed, hogy: "Európa melyik államban van?"

2019. márc. 3. 10:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/14 anonim ***** válasza:
77%

Amerikában pedig elég sokan mennek egyetemre, és van is nekik vagy 200-300. De ezek közül kb 10 ami értékes papírt ad, tekintve hogy a többi tényleg a bulira megy, de ott egyetemmel is bemennek minden szart csinálni ha nem akarnak éhen halni.


Azok a "hülye" amerikaiak... mintha meg nálunk nem lenne Zár csökkentés.


Kérdésre válaszolva: de elég sokan mennek tőlünk is egyetemre mivel az érettségit mindenki megszerzi aki nem analfabéta.Ismerek olyat aki a 280 pontot sokallotta idézem "lehetetlen megcsinálni" aztán azt hiszem a metropolitianon van.

2019. márc. 3. 10:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/14 Vodafonelive ***** válasza:
25%

Így egyetem keretein belül voltam a camp leadersel nyári diákmunkán Amerikában és ott mondta a táborvezető, hogy Amerikában is van ingyenes felsőoktatás (főiskola/egyetem) csak azokat hiába végzi el az ember, ha kinevetik a piacon és nem veszik fel a tanult szakmájában. Úgyhogy ott csak a fizetős iskolák a jók és azt fogadják el, amibe az ember a veséjét is eladja, hogy fizesse a tandíjat.


Magyarországon meg elég sokan jelentkeznek felsőoktatásba, évente 100 000 ember szokott lenni az átlag és 2012 óta már nem 100%-ban ingyenes a képzés.

Ezt úgy képzeld el, hogy ha valakit felvesznek államira/ingyenesre és otthagyja, nem végzi el időben, nem szerez nyelvvizsgát vagy elvégzi és lelép külföldre 20 évig, akkor VISSZA KELL FIZETNIE.

Én sajnos pont ebbe csöppentem bele 2012-ben és elvégeztem egy BSc-t 9 félév alatt, most csinálom a mestert amiből eddig 2 félévem fizetősön volt és 2 félévem államin/"ingyenesen".

2 hete jött egy levél az Oktatási Hivataltól, hogy mivel 9 félévet elhasználtam ezért 20 évem van arra, hogy 1350 munkanapot ledolgozzak itthon 2037 nyaráig. Ha nem akkor fizethetek vissza 1 millió 700 ezer forintot. A munkanapot meg úgy nézik, hogy 1 hónap 30 napnak felel meg. Eddig ahogy számolgattam egy 400 napom már megvan szerencsére de ha elvégzem a mostani mestert akkor megint hozzámcsapnak 300 ledolgozandó napot, aminek nem örülök. Ha most tehetném akkor nem választanám az állami képzést, inkább a jelenleg kamat mentes diákhitel2-t és persze ezt is csak akkor, ha tudom, hogy olyan szakot tanulok amivel vissza tudom a tandíjat fizetni.

2019. márc. 3. 11:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/14 nemaRendőrség ***** válasza:
61%

@9

Pfej a paraszt állam. Kifizet neked 11 félévnyi egyetemi képzést(tudtommal 12 van ingyen egyébként), és még el is várja hogyha már elbasztál 6 évet a tanulásra akkod ugyan dolgozzál is ne csak a segíjt várd...


Nem is értem mit szeretnél még? Soha ne keljen dolgoznod és csak verd otthon a makit?? Elég szánalmas elképzeléseid vannak ahhoz képest, hogy elméletileg már kezedben van a mesterszakod diploma is

2019. márc. 3. 11:28
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!