Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Egyéb kérdések » Megéri csinálni egy német...

Megéri csinálni egy német középfokú nyelvvizsgát és egy német emelt érettségit is?

Figyelt kérdés

10.es, vagyok most kell eldönteni milyen faktot vegyek fel. A törit valószínűleg felveszem, most gondolkozok a németen, viszont jövőre szerettem volna nyelvvizsgát is tenni. Melyikkel járnék jobban?

Hogy kapnék pontokat a mostani rendszer szerint ( mivel egy nyelvvizsga kötelező) ha mindkettőt megcsinálnám?



2019. máj. 18. 19:43
 1/5 anonim ***** válasza:

A mostani rendszer szerint még nem kötelező a nyelvvizsga, de jövőre már az lesz, gondolom arra értetted.


Az új rendszer szerint a szakon, ahova menni akarsz, a két érettségi vizsgatárgyból, amit kérnek, az egyiket emelt szinten kell teljesíteni. Ha olyan szakra mész, ahol a két tárgy egyike a német, akkor van értelme az emeltnek.


Van olyan, hogy kb kötelező a német emelt. Pl. a germanisztika szak követelményei:

----

német nyelv (emelt szintű) vagy német nemzetiségi nyelv (emelt szintű) vagy német nemzetiségi nyelv és irodalom (emelt szintű)

ÉS

angol nyelv vagy francia nyelv vagy holland nyelv vagy latin nyelv vagy magyar nyelv és irodalom vagy olasz nyelv vagy orosz nyelv vagy spanyol nyelv vagy történelem

---


De van ahol a nyelv helyet emeltezhetsz pl. magyarból. Ilyen pl. a keleti nyelvek és kultúrák szak, melynek követelményei:

---

magyar nyelv és irodalom vagy történelem

és

arab nyelv vagy angol nyelv vagy francia nyelv vagy héber nyelv vagy japán nyelv vagy kínai nyelv vagy latin nyelv vagy német nyelv vagy olasz nyelv vagy orosz nyelv vagy spanyol nyelv vagy újgörög nyelv

---


Mint láthatod, utóbbinál nincs megszabva hogy a nyelvi tárgyból emeltezz, választhatod a magyart vagy a törit is.


Plusz pont nem jár azért ha emeltezel és nyelvvizsgázol is. Ha a két felvételi tárgy mindegyikéből emeltezel, akkor kapsz 50 pluszpontot. Ha a német mellet valamilyen más nyelvből is nyelvvizsgázol, azért is jár pluszpont, de ha jól tudom csak 28 (középfok) vagy 40 (felsőfok).


Ha a választott szakon nem követelmény a német nyelv, érdemesebb a középszintet választani, mivel így pluszpontot úgysem kapnál az emeltért, de a tanulmányi pontoknál számít az érettségik százalékának átlaga. Így ha feltételezzük, hogy középszinten jobban teljesítenél mert könnyebb, akkor feljebb húzná ezt az átlagot a magas százalék.

2019. máj. 18. 20:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 A kérdező kommentje:
Köszönöm a választ! Egyébként a gazdasági szakokat néztem inkább és tudom hogy oda kell matektudás, azon is gondolkoztam, viszont nem tudom meg tudnám-e csinálni az emelt érettségit. Angolból viszont emelt érettségit teszek és az megfelel az emelt szintű nyelvvizsgának.(kéttannyelvűbe járok)
2019. máj. 18. 22:50
 3/5 anonim válasza:
Nekem egyébként ez nagyon magas. És ha valakinek van két nyelvből nyelvvizsgája, de ebből a két nyelvből emeltezett is, akkor mi történik? Például adott egy szak, ahol beszámítanak egy x tantárgyat, amiből még emelteztél, valamint beszámítják például az angolt emeltnek, viszont angolból van egy középfokúd, az ugye kötelező, németből is van egy emelted, az is kötelező, akkor ha még van német nyelvvizsgád is, azért jár pont? Röviden három emelt, két nyelvvizsga.
2019. máj. 19. 14:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:

A 2020-as szabályok még kicsit nem egyértelműek.


Viszont három emeltet nincs értelme csinálni, hiszen ha pl. az egyetem magyart meg németet kér, akkor ezért a két érettségiért kaphatsz többletpontot, ha emelt szinten teljesíted őket


Ha idén felvételiznél és két emeltet csinálnál, akkor már ki is maxolnád a 100 többletpontot.


Elvileg ha ugyanabból emeltezel és nyelvvizsgázol, akkor az emeltért kapsz csak pluszpontot, mert az a több (50 vs 28). Idén legalábbis.


Hogy 2020 után hogy lesz az nem egyértelmű.

Pl van töri emelted, meg német emelted, meg van német és angol nyelvvizsgád is.


Az egyetemeden töri és német érettségit kérnek, egyiket emelt szinten.

Akkor te azt mondod, hogy van töri emelted, oké, teljesíted a feltételt.

Plusz van egy német nyelvvizsgád, ezt a feltételt is teljesíted, oké.

Aztán számolják a pluszpontjaid.

Van mégegy emelted (német), 50 pluszpont.

Van mégegy nyelvvizsgád (angol), 28 pluszpont.


Az nem derül ki, hogy a pluszpont számolásnál figyelik-e, hogy te mivel "lőtted ki" a feltételt (és akkor a német emeltért nem kapsz, vagy mi?), ahogy az sem, hogy ha az első nyelvvizsgáért nem jár pluszpont, akkor mindegy-e hogy közép- vagy felsőfokú. Mert ha mindegy az kicsit fura szerintem, de egyelőre úgy néz ki az.

2019. máj. 19. 14:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim válasza:
Jaj, köszönöm a hosszas választ egyébként, bennem is hasonlóak a kérdőjelek, de akkor majd jövőre kiderül.
2019. máj. 19. 22:14
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!