Vki esetleg permutáció hatványozás?


o=(123456789)

(231567498) és o^3 a kérdés és miért (4765)(98) a megdolás?

Másik: o=(12)(345)(6789) és o^4 a kérdés és miért (345) a megoldás?


2019. okt. 6. 15:34
 1/2 anonim ***** válasza:

A permutációk szorzása az egyes permutációk egymás utáni elvégzését jelenti.

Úgyhogy meg kell nézni, hogy mi mibe megy.

2019. okt. 6. 16:39
 2/2 anonim ***** válasza:

Ez két különböző megadási mód.

(a1 a2 a3) ezeket jelentheti:

1) f(1)=a1, f(2)=a2, f(3)=a3

2) ciklusokat ad meg, f(a1)=a2, f(a2)=a3, f(a3)=a1, ami ciklusokban nem szerepel, az identitás


Az elözö válaszolo jól mondja, a permitácio hatvány az egymást követő permutálást jelenti.

Az első átírása másik ciklusos alakba:

(231567498)=(123)(4567)(89)

Szóval "1et a 2-be viszi, kettőt a 3-ba, a hármat az 1-be stb".


Ebben a felirási formában a hatványozás "könnyű". Pl. (123)^2=(132), (123)^3=id, ami identitás, az a ciklus a jelölésből kiesik. (4567)^3=(4765)..


Könnyű látni, hogy ha egy ciklus elemszáma a hatvány kitevője, akkor az a ciklus identitásba fordul. Sőt ha a kitevő a ciklusszám többszöröse, akkor identitásban marad (id*id*…=id)


Szoval a másodiknál 2 ciklus kiesik, a középső pedig pont önmagába fordul:

(345)^4=(345)^3*(345)=id*(345)=(345).

2019. okt. 6. 22:19