|x+1/x| nagyobb egyenlo mint 2

Nagyon megkoszonnem ha valaki leirna vagy linkelne oldalt



2019. okt. 14. 19:53
 1/7 anonim ***** válasza:
Mondjuk megoldod az |x+1/x|>=2 egyenlőtlenséget? Azt már próbáltad?
2019. okt. 14. 19:56
 2/7 A kérdező kommentje:
sajnos eppen ezzel akadtak problemaim. :((
2019. okt. 14. 20:04
 3/7 anonim ***** válasza:
Tudsz deriválni?
2019. okt. 14. 20:24
 4/7 anonim ***** válasza:
100%

Az || miatt két egyenlőtlenséget kell megoldanod;


ha x>0, akkor x + 1/x >= 2

ha x<0, akkor x + 1/x <= -2


Egyszerű rendezések után ezt kapod:


(x-1)^2 >= 0, ami nyilván mindig igaz

(x+1)^2 >= 0, ami szintén nyilván mindig igaz.

2019. okt. 14. 20:31
 5/7 anonim ***** válasza:

Ha tudsz deriválni, akkor abból megvan a minimum helye.


Ha még nem tanulták deriválni, akkor (gyök(|X|)-1/gyök(|X|))^2>=0-ból vezesd le.

2019. okt. 14. 20:32
 6/7 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen, még nem tanultam deriválni de így már menni fog. :)
2019. okt. 15. 00:11
 7/7 anonim ***** válasza:
A kérdés akkor értelmes csak ha x nem nulla. Ezt felteszem a továbbiakban. Feltehető az is, hogy x>0. Vegyük észre, hogy (x-1)^2 mindig nemnegatív. De (x-1)^2 = x^2-2x+1. Tehát x^2-2x+1 >= 0 azaz x^2+1 >= 2x azaz x+1/x >=2.
2019. okt. 15. 23:33